http://www.multibabydoll.com/wp-content/uploads/2016/02/İNCECİK-AMA-ETKİLİ-9-KÜLT-KİTAP.jpg

İNCECİK AMA ETKİLİ 9 KÜLT KİTAP

Bu sıralar hangi kitabı okuyacağınıza karar veremediyseniz veya uzun bir aranın ardından yeniden kitap okumaya başlayacaksınız, ilk hangisini okumalıyım diye düşünüyorsanız (sorular, sorular…) yaptığım listeye göz atmalısınız. Akıcı ve sizi sıkmayacak en iyi 9 ince ve kült kitabı seçtim.

Tuğçe Yılmaz

1) Yabancı – Albert Camus 
Birey – toplum çatışmasını çarpıcı bir şekilde dile getiren yazar, etkileyici anlatımıyla her şeye kayıtsız kalan adam – yani Meursault – ile aramızdaki perdeleri kaldırıyor. Düşünmemek ile bilinçlenmek arasında ki farkı trajik bir olay örgüsüyle veriyor. Yabancı kitabını okuduktan sonra Camus’un çekimine kapılmamanız imkânsız! (Yaşadım biliyorum.)

Deviantart – Nachon

2) Dönüşüm – Franz Kafka

Yakın zamanlar da okuduğum bu kitap oldukça ilgi çekici. Dönüşüm’de de toplumsal önyargıları, dayatmaları ve sonuçlarını başkahraman Gregor Samsa’nın bir  sabah kendisini koca bir böceğe dönüşmesi üzerine başından geçen olayları anlatıyor. Empatiyi hissettiren bu kısa kitabı okumak size çok şey katacak.

3) Hayvan Çiftliği – George Orwell

Okumakta neden bu kadar geciktiğimi bir türlü anlayamadığım kitap! Baskı ve eziyet altında olan çiftlik hayvanları, yaptıkları devrim sonrasında gelenin gideni aratmasıyla büyük bir trajedinin ortasında kalırlar. Halen çok satanlar listesinde kendisine yer bulan bu kült eser bir solukta okunabilecek türden.

4) Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck’in dostluk üzerine kurulmuş en önemli eserlerinden biridir.  George ile Lennie adındaki iki gezgin çiftlik işçisinin yaşadığı olayları konu alan eser de, George (zeki ama çelimsiz) ile Lennie (iri, güçlü ama zihinsel sorunlu) birbirini tamamlayan iki iyi arkadaşın yaşadığı dram, sizi derinden etkileyecek. Kütüphanenizde yer alması gereken modern klasiklerden.

 

5) Kırmızı Pazartesi – Gabriel Garcia Marquez

Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez tarafından tarafından yazılan bu kitabın insanı kendine bu kadar bağlamasının nedeni, hikâyenin gerçek hayatta yaşanmış bir cinayeti anlatıyor olması. Kitabın ilk cümlesinde başkahraman Santiago Nasar’ın öldürüleceğini söyleyen yazar bu eserinde, tüm kasabanın bu cinayete göz yumuşunu işlerken “bana dokunmayan bin yaşasın” düşüncesini etkili bir biçimde yeriyor. Bu kitap belki de toplumsal olaylara bakış açınızı değiştirecek.

 


6) İvan Denisoviç’in Bir Günü – Aleksander Soljenitsin

Aleksander Soljenitsin, yaşadığı zor günlerinden etkilenerek bir mahkumun gününü anlatan bu hikayesinde Stalinist rejimin baskısına direnen mahkumu ele alıyor. Rus edebiyatının tipik özelliklerini barındıran bu kıyıda köşede kalmış eseri okumalısınız.

 

7) Katharina Blum’un Çiğnenen Onuru – Henrich Böll

Henrich Böll’ün Almanya’da ’70’li yıllardaki ünlü ‘Baader-Meinhof’ çete olayından yola çıkılarak yazdığı bu eserde Katharina Blum’un tüm kişisel değerlerinin yalan haberlerle alenen alaşağı edilişini, çiğnenişini okuduğunuzda, medyanın önemini, özel hayat ihlalinin insanların hayatında açabileceği derin etkileri görecek ve eserin günümüzde de güncelliğini koruduğunu fark edeceksiniz.

8) Satranç – Stefan Zweig

Hitler Almanya’sından kaçabildiği kadar kaçan, yaşadığı zaman diliminden kaynaklı olarak da olsa gerek hayata pesimist bakan Zweig’in intihar etmeden önce usta kaleminden dökülen son kitabı olan Satranç’ta; bir gemi yolculuğundaki satranç turnuvasından çok daha fazlası ele alınıyor. Bu eserdeki ruh çözümlemeleri dikkate almaya değer.

9) Martı Jonathan Livingston – Richard Bach

Martı Jonathan Livinston’un bu tadımlık öyküsü insanı ideallerinin peşinden koşmaya itiyor. İçindeki nükteler yaşama karşı pozitif bakmanızı sağlıyor, kendinize güvenmenizi öğütlüyor. Güzel çizimlere de sahip, küçükten büyüğe her yaşa hitap eden bu kitapçığı okumanızı şiddetle öneririm!

 Görseller: Pinterest

https://instagram.com/multibabydoll/

https://twitter.com/multibabydoll_

https://www.facebook.com/Multibabydoll/

TUĞÇE YILMAZ
There are no comments

Add yours