http://www.multibabydoll.com/wp-content/uploads/2017/04/yeni-ve-guzel-mi-incubus-8.jpg

YENİ VE GÜZEL (Mİ?): INCUBUS – 8

Nereden nasıl başlanır bilemiyorum ama benim Incubus dinlemeye gayet iyi bir yerden başladığım kesin. “Albüm dinleme kültürü” edindiğim dönemlerin yıldızı S.C.I.E.N.C.E. albümüydü. Yıllardır playlist’imden asla ayrılmadı bu albüm. Tüm yollara, tüm duygulara benimle birlikte eşlik eden baş ucu albümlerimden biriydi. (Bkz. Incubus’tan eskimeyen başucu albümü: S.C.I.E.N.C.E.) Daha önce dinlediğim hiçbir şeye benzemiyordu. Dolayısıyla Incubus’un bende kredisi fazlasıyla yüksektir.

Aslında her ne kadar yüksek desem de, son zamanlarda benim için o kredinin tükenme noktasına geldiği bir gerçek. Brandon Boyd’un yıllardır bitmek bilmeyen spiritüel yolculuğu muydu beni yoran yoksa Absolution Calling rezaleti miydi bilinmez ama pek çok kişinin sadece hatıralarında dinlenebilir hale gelmeye başladıkları bir gerçek. (Kaldı ki sevgili Brandon’cığım Instagram’da yogi kızların fotolarını beğenmek yerine daha çok çalışabilirdin?)

Bu dönemleri özledik. Ben en son Anna Molly döneminde falan kaldım zaten.

Peki geçtiğimiz günlerde yayınlanan 8 albümü bu krediyi yeniden en tepe noktaya çıkardı mı? Kısmen evet, kısmen hayır.

Sanırım ilk kez Brandon Boyd “kendi çizimlerimi kapağa koyacağım” diye tutturmamış.

Sıfır beklentiyle dinlemeye başladığımdan olsa gerek; bana hiç kötü gelmedi. (Yahu ne zaman ilkokul cümleleriyle konuşmaya başladım ben?) Siz de yeni bir Make Yourself ya da Morning View beklemiyorsanız, uzun süre keyifle dinleyeceğinizden eminim.

Albümün ilk yarısı Brandon Boyd‘un güzel, temiz vokaliyle yeniden kucaklaşmanızı sağlıyor. Albümün açılışını yapan No Fun ortalama bir Incubus şarkısı. Nimble Bastard ise gözümde kendi kuyusunu kendisi kazmış bir parça. İlk kez single olarak dinlediğimde çok sevmiştim. Belki de bu albümü bu kadar bekleme nedenim kendisiydi ancak klibiyle ekrana kusma hissi yaratması hiç hoş olmadı tabii ki. “Neden?” diye soracak gücüm de kalmadı. Bu şarkıyı olduğu gibi bırakıyorum.

Nimble Bastard sayesinde soğuduğumuz hayvanlar.

State Of The Art bir tür Halsey ya da Charli XCX hiti gibi tınlıyor ve böylesine güncel bir albümde bile Incubus başlığının altında fazlasıyla sırıtıyor.

Albümden ilk favorim diyebileceğim Glitterbomb, tam Incubus’tan istediğim bir şey. Sanırım bu kadar sevmemin nedeni, kulağa Down On The Upside döneminden fırlamış bir Soundgarden parçası gibi gelmesi. Tam, ama tam her dinlediğimde farklı lezzetler keşfettiğim Soundgarden şarkıları gibi…

Boyd’un vokaline doyabileceğiniz bir diğer parça olan  Undefeated‘in ardından gelen Loneliest; Incubus’un şimdiye kadar yazdığı en özel şarkılardan biri olabilir. Bu kadar özel olmasının nedeni eski Incubus tadı alabilmemiz olabilir.

Skrillex işbirlikli Familiar Faces albümün en hoş parçalarından. İnsana fazlasıyla The Police parçaları tadı veriyor. (Benzetme yapa yapa bir hal oldum.) Üstelik albümün çıktığı döneme bakacak olursak tam şu mevsimlerde loop’a alınabilecek bir şarkı.

Loneliest’in devamı gibi sayabileceğimiz Love In A Time Of Surveillance ve  Make No Sound In The Digital Forest; bana göre risk almadan; klasik Incubus sound’uyla albümün gerçek yıldızından (ve finalinden) önce soluklanmamızı sağlayan parçalar.

Throw Out The Map, albümde en çok dinlediğim parça olabilir. Make Yourself albümünün sertliğinin günümüze uyarlanmış hali gibi.

Şöyle bir toparlayacak olursak 8 albümü lirikler açısından önceki Incubus albümleri gibi çok özel tatlar vaat etmiyor. Ama diğer yandan eski Incubus albümlerinin lezzetini günümüz uyarlamasıyla alabileceğiniz bir albüm. Belki ilk dinleyişte “işte bu” demedim ama önümüzdeki yaz aylarında fazlasıyla dinleyeceğim kesin.

Utanma yavrum.

Rock; yaşayan, canlı bir müzik türü. Kulağa sürekli taze, yeni gelmesinin yolu da döneme uyum sağlayabilmesinden geçiyor. Bunu biraz Boyd’un her daim taze gelen sesi, çokça da Mike Einziger‘in yenilikçi fikirleri sayesinde başarıyla sağlayan Incubus’un 8 albümüne sırf bu yüzden kulak kabartmak gerek.

Ben de bu sırada SCIENCE albümüne geri döneyim…

En iyi parçalar: Glitterbomb, Loneliest, Familiar Faces, Throw Out The Map

İyi dinlemeler!

Kanalıma abone olmak için: http://bit.ly/2dtprcp

Bana ulaşabileceğiniz diğer hesaplar:

✉:multibabydoll@gmail.com

Instagram: https://www.instagram.com/multibabydoll/

Facebook: https://www.facebook.com/multibabydoll/

Twitter: https://twitter.com/multibabydoll_

Shop: spr.is/KingAnimal

MÜŞRA DEMİR

Paylaş...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on VKEmail this to someone
There are no comments

Add yours