Gelmiş geçmiş en iyi Victoria’s Secret anları!

İnanılacak şey değil en sevdiğim Victoria’s Secret şovlarının üzerinden 10 yıl geçtiğine! Ama geriye dönülüp bakıldığında hala ilk günkü heyecanı veren şovlar. İşte son 2-3 yılın şovlarında tam olarak bu yok.

 

Az sonra yaşayacağımız küçük retrospektifte VSFS‘nin gelmiş geçmiş en güzel anlarını şöyle bir gözden geçireceğiz. Yakın zamanda gerçekleşmiş olan 2014 şovunu son bir kaç yılda yaşadığımız felaket VS şovlarından daha iyi diye adlandırmak mümkün. Ama yapmayın, 2002’de Cannes’da gerçekleşen şovu segment segment, podyumuna kadar tekrarlamışlar yahu!

Anlatmak istediklerimin ecnebice kısa bir özeti.

 

En iyi anlara gelmeden önce şimdiden açık açık anlaşalım: Gisele Bundchen gelmiş geçmiş en iyi VS meleğidir. Zaten heryerde Queen of VS olarak geçer, ki haklılardır da. Kendi döneminden Heidi Klum, Selita Ebanks, Ana Beatriz Barros, Marisa Miller gibi isimleri düşünüyorum bir de şimdiki VS modellerini. Şu anda VS podyumu sıska high fashion modellerine ayrılmış durumda. Şu blogu az çok karıştıranlar bilir, gayet de desteklediğim modeller zayıflıklarına asla bir sözüm yok ama Chanel podyumu çok farklı VS podyumu çok farklı. Kalkıp Chanel podyumuymuşçasına oraya Karlie Kloss‘ları Kasia Struss‘ları dizmeler falan filan… Bizim de gözümüze yazık!

 

 

Önceki yılların segmentleri aynı zamanda yaratıcılık ve atmosfer konusunda da çoktan olayı aşmış, bitirmişti. Podyum daha dar ama daha gösterişliydi. Şimdi ise anlam veremediğim bir şekilde havaalanı gibi devasa bir podyum ve üzerine dökülen milyonlarca simden ötesi yok. Üstüne bir de kalitesiz performans konukları da eklenince hem göz hem kulak açısından eskileri mumla aratıyor.

 

Bir şimdikilere bir de şunlara bakalım lütfen.

 

Aynı zamanda bir diğer önemli nokta da saç ve makyajlar. Geçmiş yıllardaki saç ve makyajları her bir modeli Bond kızı gibi gösterirken, şimdi ise “ay ama doğal olsuuaaan” kafasında ama aslında modelleri hasta ve yorgun göstermekten ileri götüremeyen görüntüler mevcut. Hayır sevgili Victoria’s Secret, zaten bir marka olarak kargo ücretlerin bile bir hayli pahalı; hayır utanma üstüne benden bir 10-20 dolar daha kes aldığım her ürüne; bir iki maşa, fön falan daha alın. İlla ben mi söyleyeceğim yani?

Bir de geçmişteki devasa, gösterişli kanatlara bakıyorum… Şimdiki kanatlarla alakası yok. Yahu cookielerden, cupcakelerden kanat falan yapıyorlar. Hasta mısınız siz?

Kızların görünümleri de ayrı bir mesele. Bunun bir iççamaşırı defilesi olduğu unutulmuş gibi. Tamam Victoria’s Secret artık normal dış giyim ürünlerinde eskisinden daha iddialı oluyor olabilir, podyumda bunu göstermek istiyor olabilir ama yapmayın yahu, kostüm partisi gibi! Sonuçta erkekler bunu iççamaşırı defilesi diye izliyor.

Zamanında GQ dergisi her şov öncesi backstage’i fotoğraflardı ve ortaya harika kareler çıkardı. Artık o da yok, çünkü VS tamamen Disney kitlesini hedeflemiş gibi davranıyor.

 

 

Her neyse, kısa bir günümüz-dünümüz karşılaştırması yaptığımıza göre en iyi yılları şöyle bir sıralamayla, en iyi segmentleri,anları, görünümleriyle ele alalım derim ben.

 

1- VSFS 2006

 

 

Gelmiş geçmiş en iyi Victoria’s Secret yılı. Bundan daha iyisini düşünemiyorum. Segmentlerin hepsi birer harika, görünümler birer harika ama en önemlisi açılış anı.

 

 

*Segment -Femme Fatale

 

 

Muhtemelen tüm VS şovlarının miladı. Justin Timberlake, o yılın hiti Sexyback‘i seslendiriyor, açılış ise Gisele Bundchen‘in Justin Timberlake’i sallamamasıyla akıllara kazınıyor. Alessandra Ambrosio, Jessica Stam, Karolina Kurkova, Caroline Winberg bu açılışta pırıl pırıl parlayan diğer femme fatale’ler. Arkadaki Shadow Dancer’lar ise atmosferi daha da efsaneleştiriyor.

 

 

*Segment – Coquettish Fetish

 

Arka planda çalan Personal Jesus, gıcırtıyla açılan kapıdan çıkan Adriana Lima ve siyah kanatları (ki VS tarihinde Adriana’yı çok tutmasam da, bronz ten/açık renk saç ikilisini yaptığı dönemler bence kendisinin zirvesiymiş), Alessandra Ambrosio‘nun harika görünümü derken segment en havalı VS anlarından biri oluyor. Defileyi ön sıralardan izleyen ve Julia Stegner‘a bakıp “olmamış” bakışı atan Robbie Williams‘a ise benden kocaman bir alkış!

 

 

*Segment-Come Fly With Me

Hostes temasının olabilecek en eğlenceli hali diye düşünüyorum. Açılışı yapan Karolina Kurkova‘nın çıkan ayakkabısına rağmen devam edişiyle bravo dedirttiriyor. Aralarından seçemiyorum ama tabii ki favorim Gisele’in lacivert-kırmızı görünümü.

 

 

*Segment: Highland Romance

Artık İskoçya sevgisinden midir nedir, en sevdiğim segmentlerden biri. Podyumda gayda çalan bir amca ve segmenti tüm havasıyla açan bir Gisele Bundchen. Yaşasın Kilt!

 

 

*Segment-PINK

Temamız okul, tüm segment ise oldukça eğlenceli. Sonradan “çok bozacak” olan Miranda Kerr‘in de gözüktüğü ilk yıl aynı zamanda.

 

*Segment – Winter Wonderland of Glacial Goddeses

Resmen VS’in en epik anlarından biri. İnsan izlerken “alla allaaaa” olmuyor değil. O yılın Fantasy Bra’sını harika kanatlarla Karolina Kurkova tanıtıyor. Her yer kar tanesi, her yer beyaz kürk, her yer ışıltı. İşte görmeyi istediğimiz şeyler. Ama aynısını yeniden görmekten bahsetmiyorum, zira VS geçen yıl bu konsepti yeniden ısıtıp önümüze sundu.

 

 

2- VSFS 2005

 

 

Aslında açılışıyla, hatta tüm konseptiyle VSFS 2006‘yla birlikte zirveye oynayabilecek bir yıl. Karar veremiyorum sayın okurlar hangi yıl daha güzel. Aynı zamanda emektar VS meleği Tyra Banks‘in de gayet şaşaalı bir jübile yaptığı yıl olması açısından da önemli bu yıl. Konsept temel olarak Santa, hatta zaman zaman Bad Santa, kurşun askerler, oyuncaklar ve yılbaşı çam ağacınıza koyacağınız bilimum ıvır zıvırlar. 2004 yılında şov düzenlemek yerine meleklerine turne düzenleyip şehir şehir gezdiren VS, 1 yıl boyunca tam çalışmış iyi çalışmış. Belki de şimdi de böyle bir ara vermeliler…

 

*Segment – Sexy Santa Helpers

 

 

İşte VS tarihinin en harika fikirlerinden biri daha. Tüm modeller dönen bir hediye kutusunun içinden çıkıyor! Ama en önemli an ise, I Like The Way You Move eşliğinde, VS tarihindeki tek küçük kırmızı Devil kanatlarıyla ve gelmiş geçmiş en iyi Fantasy Bra’lardan biriyle çıkan Gisele Bundchen. Kendisinin podyumun sonuna ulaşıp da şöyle bir durduğu an var ya, evet işte o oldukça ikonik bir andır. Segmentin diğer başarılı isimleri Alessandra Ambrosio ve Raquel Zimmermann.

 

*Segment – Sexy Shadow Dreams

 

 

Perdenin arkasında bir gölge olarak gerçekleşen burlesque gösterisi, bol sim, taş ve tüy. Nancy Sinatra‘nın Bang Bang’i eşliğinde 2005’teki şovun neden en iyilerden biri olduğunun kanıtı daha.

 

 

*Segment –  Sexy Toys

 

 

Kurşun asker teması, Tyra’nın jübile anı derken; VS’in oturup kara kara tüm bunların üzerine hala nasıl çıkabileceklerini düşündüğü ama çıkamadıkları an. O dönemde tüm bu fikirler kimin aklına geliyorduysa, bravo diyorum.

 

*Segment – Sexy Russian Babes

 

 

Tüm VS tarihinde en çok sevdiğim segmentlerden birisi. Evet tabii ki Rusya temasından dolayı! Ama yine de herşeyiyle bir harika. Natasha Poly‘nin ayağından çıkan ayakkabıya aldırmadan devam etmesi, tam bir ders niteliğinde. (Film kritiğine döndük burada ama…)

 

*Segment -Sexy Crystal Princesses

 

 

Evet bu yılda herşeyin adında bir “Sexy” dir gidiyor ama adamlar haklı, cidden öylelerdi! Sadece modellerden bahsetmiyorum, Victoria’s Secret halen çok sevdiğim ve kaliteli bulduğum bir marka ama tasarımları son dönemlerde çıkan rakiplerinin yanında zaman zaman geride kalıyor. O dönemde ise bundan bahsetmek bile mümkün değildi. Seal‘ın Crazy‘si eşliğinde en kristallisinden bir segment daha. Evet ayrıca Seal’ın sesine aşığım. Konudan alakasız ama belirtmezsem çatlayacağım hastalığım var.

 

 

*Segment – Sexy Delicious

Herkesin birer şeker olarak çıktığı podyumun bence tek galibi var o da (daha sonra kendisinin de şimdiye kadarki en favori VS kostümü olduğunu söylediği) kırmızı ambalaj paketli şeker kostümüyle Doutzen Kroes!

 

 

3- VSFS 2007

 

 

Gisele’siz ilk yıl “üşüyoruz reyizzz:(((“ tadında bir önyargıyla başlasa da bence total anlamda en başarılı yıllardan biriydi. Yine Seal’ın sahne alması, hatta Heidi Klum ile birlikte de bir şarkı seslendirmeleri (çift olarak ne güzeldiniz siz…) derken inanılmaz eğlenceli ve gösterişli bir yıl olmuştu.

 

 

*Segment – Blade Runner

 

Tüm kostümleriyle ve Will.I.Am. performansıyla VS’in en harika anlarından biri olduğunu düşünüyorum. Noemie Lenoir‘in kostümü ve çizmeleri de unutulacak gibi değil!

 

*Segment  – Rome Antique

 

Erin Wasson‘ın yer aldığı ilk ve tek VS şovu olmasına rağmen inanılmaz başarılı bir iş çıkardığını düşünüyorum. Özellikle bu segmentte. Ayrıca Alessandra Ambrosio‘nun kanatları ve Karolina Kurkova‘nın tavus kuşu pelerini unutulacak gibi değil.

 

*Segment – Sureally Sexy

Her biri Salvador Dali tablosundan fırlamış gibi olan kostümler, dönen bir sahne ve oradan inen melekler… Adriana Lima‘nın burada kalabalığı gaza getirip podyuma çıktığı an hala favorilerimden.

*Segment – Age Of Elegance

Benim için fazla allı, güllü, dallı bir kısım ama sevenleri olabilir diye yazdım buraya. Yoksa işim olmaz. Yine de Michaela Kocianaova’nın tüm karizmasıyla güzel açtığını düşünüyorum bu segmenti.

 

Segment – Think Pink

 

Tüm PINK anları içerisinde en sevdiğim kesinlikle bu! Arka planda çalan müthiş gaza getirici The Vines-Get Free ve herbiri birer şehri simgeleyen melekler. Bir de gelmiş geçmiş en seksi PINK segmenti budur herhalde, Flavia D’Oliveira‘nın finaldeki hali sayesinde. Kesinlikle hepsinin görünümü benim için ikonik ama Candice Swanepoel (ki kendisinin ilk yılı), Jessica Stam ve Rosie Huntington Whiteley‘nin görünümleri favorim. Behati Prinsloo ve Andi Muise‘inkiler de. Resmen seçemedim! E) Hepsi!

 

 

*Segment – Deck the Halls

 

 

Gelmiş geçmiş en iyi (ve son iyi) VS finali bu diye düşünüyorum. Seal‘ın harika performansı (ve harika takımı!) eşliğinde her biri sırasıyla birer çam ağacı süsünü simgeleyen modeller unutulacak gibi değil. Selita Ebanks‘ ın tanıttığı Fantasy Bra’ya ise hep haksızlık edilmiştir nedense. Yine de fazlasıyla güzel olduğunu düşünüyorum. Asıl önemli olan ise şu: Bir nesil asla Heidi Klum‘un 360 derecelik bir kar tanesine dönüşmesini unutmayacak!

 

 

4 – VSFS 2009

 

Heidi Klum‘un hamile olduğu ya da hatırlamadığım herhangi bir hamilelik nedeni ile podyumda sadece 1 kereliğine, o da tüllere sarılı şekilde gözüktüğü; Lily Aldridge‘ın maalesef ki ilk kez VS podyumunda süzüldüğü (yahu bu kız neden melek hala anlamadım), Adriana Lima‘nın da yer almadığı ilk VS defilesi. Tüm bunlara ek olarak baklava modelli bir Fantasy Bra var ortada. Bir de hepsi yetmezmiş gibi, “halkın arasından melek seçiyoruz, gelin, ehehhehe” kafasında bir yarışmaya girmişlerdi ve seçilen kişi sonradan “kocam kızar” diyerek bir daha VS defilelerine çıkmıştı o ayrı. İşte böyle garip bir yıl VS tarihi için 2009. Ama herşeye rağmen bu şov ilk 5’te, çünkü  yılların yükselişte olan elektronik müzik enerjisinden pay aldığı belli olan bir şov, dev V şeklinde bir podyum ve ablalarının yokluğunda yedek lider melek kontenjanından harika iş çıkaran bir Marisa Miller gerçeği var ortada. Bir de tüm çamaşırların gerçekten çamaşır olduğu, herşeyin kostüm partisine dönüşmediği son yıldır bu.

 

 

*Segment – Star Trooper

Ben bu segmenti çok seviyorum. Black Eyed Peas ve dansçılarının segmente uyumu, modellerin kıyafetleri ve tavırları… Hepsi tam birer efsane. Alessandra Ambrosio‘nun görünümü hala en sevdiğim. Maryna Linchuk‘un kanatları VS tarihindeki en güzel kanatlar olabilir. Abbey Lee Kershaw‘ın dansı hala unutulmazlar arasında. Candice Swanepoel‘in David Bowie tulumu favorilerim arasında…Ama tüm bu güzel şeylerin arasında Anja Rubik neden orada, onu çözemedim hala.

 

*Segment – All Aboard

 

 

Her yıl bir tane romantik segment yapmazsa ölecek hastalığına tutulmuş VS’in bir başka segmenti. İç giyim ürünleriyle birleştirdikleri kürkleri dışında ben bir özelliğini göremiyorum bu kısımın. Yine de Marisa Miller, Isabeli Fontana ve Rosie Huntington-Whiteley bu segmentin en güzelleri.

 

 

*Segment – PINK Planet

 

 

Bu PINK kısmından daha sonra Erin Heatherton‘ın alıp yürüdüğü, Chanel Iman ve Lily Aldridge isimlerininse anlamsızca VS kariyerlerine başladıkları segment.

 

 

*Segment – Enchanted Forest

Çizmeleri için Abbey Lee Kershaw‘ı, kanatları için Caroline Trentini‘yi hatırlayacağım segment. Tüllere sarılı Heidi Klum‘a anlam veremesem de, görünümlerin güzel olduğu bir segment.

 

*Segment – Romantic Journey

 

Müzik-segment uyumunu bir kez daha hatırlatan an. Maryna Linchuk ve Marisa Miller‘ın küçük kanatlı hallerini pek sevmiştim. Melek yarışmasının galibinin ilk kez podyuma çıktığı ve anlamsız öpücükler dağıttığı bu segmentin ardından muhtemelen VS ile ilgili güzel olan herşeye elveda dedik.

 

 

5- VSFS 2008

 

Defilenin bu kez Miami’de gerçekleşmesinden midir bilinmez, kışı hatırlatan bir defile olduğu halde yaz havası alınan tek yılıdır bu VS’in. En eğlenceli yıllarından biri olduğunu düşünüyorum. Farklı podyum denemelerinde bu kez tek yönlü yan podyum (tanımlayamadım sanırım) kullanılmış. Performanslarıyla ve görünümleriyle içimi açan ve bayıldığım bir yıl olmuştu. Oradaki Jorge Moreno canlı performansı Babalu‘yu defalarca dinlediğimi biliyorum şov sonrasında.

 

*Segment – Glamour Goddess

 

Herkesin birer Yunan tanrıçası görümünde olduğu harika bir açılışla açılan şov, kah Usher‘ın garip hareketleri, kah kızların ona “ay seni gidi seni” tavırlarıyla devam ediyor. Herhangi bir görünümü seçemiyorum çünkü hepsi harika! Yine de Selita Ebanks‘in kanatları burada birer efsane!

 

 

*Segment – Dangerous

İşte bu segmente bayılıyorum! Yukarıda da bahsettiğim gibi Jorge Moreno’nun Babalu performansı mükemmel! Tüm görüntülere aşığım buradaki ama en favorim, Flavia d’Oliveira‘nın file tulumu!

*Segment – The Modern

Güzel, renkli, eğlenceli bir ara segment. Segmentin en iyileriyse Marisa Miller ve Adriana Lima.

*Segment: Pink Planet

Rosie Huntington-Whiteley‘ye VS’in ne denli ayıp ettiğini anlamak için birebir bir segment. Bu kızı uzun süre melek diye kullanmayıp Behati Prinsloo’yu kullanıyorlar ya… Nse bhen dha da bişii demiorm.s.s.s

 

 

*Segment: Ballet De Fleurs

Kesinlikle çok etkileyici olduğunu düşündüğüm bir segment. Inguna Butane‘nin tarlatanı unutulacak gibi değil bence. Aynı şekilde Julia Stegner‘ın kanatları da oldukça başarılı, Doutzen Kroes ise yine Barbie bebek gibi.

 

 

*Segment: Black Tie Holiday

 

Yine harika bir final daha. Bu kez siyah beyazdan, pembeye doğru yol alıyor sırasıyla tüm tasarımlar. Selita Ebanks‘in harika açtığını düşünüyorum (ki bob saçları çok yakışmıştı o yıl ona), Doutzen Kroes “lütfen hep pembe giysin” dedirtecek kadar harika, Adriana Lima‘nın Fantasy Bra’sı havalı ancak tüm bunları gölgede bırakan şey elbette Heidi Klum‘un devasa pembe fiyonk kanadı!

 

 

 

 BONUS 1: VSFS 2003

 

5 tane yetmez diyenlere iki tane daha verelim. İlki 2003 yılı elbette.  O yılın Fantasy Bra’sı bir efsane!!! Tüm bunların dışında açılıştaki Batman müziği eşliğindeki Sexy Super Heroines segmenti,  podyumda yürüyen Naomi Campbell‘ın gazıyla ön sıralarda “hey yo yo” kafasına gelen rapçi niggaaalar, 2000 başlarının o müthiş rengarenkliği ve abartısıyla harika bir yıl. Modellerin hepsi VS’e yakışır güzellikte, istisnasız harika modeller. Finaldeki Glaaaaamaaazons segmenti ise izlemeye değer.

 

BONUS 2: VSFS 2010

 

 

Tamamen izleyip, sonra dönüp defalarca izlediğim son yıl. Aynı zamanda VS’in kendi kendisini tekrar etmediği son yıl. Karolina Kurkova, Selita Ebanks, Jessica Stam gibi eski melekleri son kez görüyoruz aynı zamanda. Açılıştaki Tough Love segmenti hemen her tasarımıyla güzel (Tanrı aşkına bir yıl sonra gittiler balerinlerle falan açtılar, şu an ağlıyorum) ama yine de şovun doruk noktası Wild Things segmenti diye düşünüyorum.

 

 

EN İYİ FANTASY BRA’LAR:

Şimdi malum milyon dolarlık taşlarla süslü bir Fantasy Bra olayı da var. Bu konuda 2009 sonrasında bir adım öteye gidemediler. Dayıyorlar süngerleri, dayıyorlar Tahtakale’den alınmış gibi duran rengarenk taşları. Bu konuda kesinlikle zirve olan 3 Fantasy Bra var.

İlki kesinlikle ama kesinlikle, 2000 yılına ait olan kırmızı Fantasy Bra. Zaten Triangle Bra dediğimiz olaya hastayım. Yapın böyle şeyler işte. Kısaca hem renk hem model olarak bunun üzerine tanımıyorum.

 

 

İkincisi ise 2003 yılına ait olan bu sütyen. Sanki Belit kostümü gibi duruyor değil mi? Ayrıca ne diyorduk, triangle modelde sütyenleri sevelim, sevdirelim.

 

 

3. sırada ise 2005 yılındaki Fantasy Bra var. Tanıtım şeklinden (bir jean ile de gösterişli olabiliyor Fantasy Bra gördüğünüz gibi. Geçtiğimiz yıl tarihin en kötü Fantasy Bra’larından birini nalo eldivenleriyle falan tanıttılar.) modeline kadar en iyilerden biri.

 

 

Bir de son olarak en iyi VS reklamını da ekleyelim. Tabii ki VS reklamları dendiğinde akla ilk olarak Michael Bay gelir. Herkesin aksine bu adamı sevmemin nedeni de budur. Ve şimdiye kadar çektikleri içerisinde ben en çok bunu sevdim.

 

Kısacası eski şovları izleyin izlettirin.  Ben buraya kısa klipler halinde koydum ama olayın güzelliği 40 dakika full şovu izlemek. Daha sonra şimdikilerle farkı görün. Hatta görmeyin bile şimdikileri.

İyi seyirler! Bundan daha iyi bir Christmas konsepti olabileceğini sanmıyorum!

 

MÜŞRA DEMİR

https://instagram.com/multibabydoll/

https://twitter.com/multibabydoll_

https://www.facebook.com/Multibabydoll/

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Daha Fazla İçerik
Hayatta Kalmayı Kutlamak: Foo Fighters – But Here We Are İncelemesi