Bir Tür Kutlama: Maison Margiela Artisanal Collection

Hep söylerim; geçmişten, geçmişe bağlı kalmaktan, geçmiş güzellemelerinden (hatta vintage’dan bile) hoşlanmam. Nostalji hissinde beni rahatsız eden bir şeyler var. Öte yandan 2024’ün havasında da bir şeyler var. Ve en azından bunu sadece ben söylemiyorum, herkes 2014’e geri dönmüşüz gibi davranıyor. Bunda can sıkan küresel haberlerin hepimizi nostalji açlığına sürüklemesinden daha fazlası var. Tumblr era geri döndü. Dijital fotoğraf makinaları geri döndü. Rockstar gf makyajı geri döndü. Ve belli ki teatral moda şovları da -neyse ki- geri döndü.

Moda dünyası son 10 yılda bizi vasatlığa o kadar çok alıştırdı ki, minimalizm adı altında bize sunulan tüm özensizlikleri sahte bir abartıyla alkışlamak zorunda kaldık. Yukarıda bahsettiğim, o tüm gün Tumblr’da moda şovlarını konuştuğumuz günlerin yıldızlarından biri John Galliano’ydu. Onun moda dünyasından uzaklaşması ve Dior’u bırakmasından sonra bir daha kuşkusuz ki hiçbir şey aynı olmadı. Neyse ki 2024’te gerçekten güzel şeyler de oluyor. Maison Margiela için tasarladığı Artisanal Collection 2024 şovu; moda dünyasında “gerçek bir şov”un hala sığabileceği bir oda olduğunu bize kanıtlıyor.

Olağanüstü ortam ve makyaj tanrıçası Pat McGrath’ın bu şov için hazırladığı görünüm zaten inanılmaz. Şimdiden “Maison Margiela Show Makeup” kalıbı TikTok’ta zaten trend olmuş halde. (Bu arada aynı makyaj görünümünü yaratmak isteyenlere not düşelim, şovdaki “cam cilt” görünümü için Kryolan Liquid Glass ürünü kullanılmış.)

Bir şovun tüm detaylarıyla sizi ele geçirmesi mümkün mü? Söz konusu Galliano’nun zekasıysa, evet.

Bu koleksiyon aynı zamanda topraklarından sürülmüş bir dehanın, yeni evindeki 10 yılını kutlaması. Düşünülmesi 12 ay ve fiziki yapımı dokuz ay süren, dantel parçaları veya tül parçalarından yapılmış, kumaşa düşen ışık veya su ve yağ lekeleri efekti veren parçalardan oluşan koleksiyon; bu 10. yıl kutlamasını en gösterişli şekilde yapıyor.

Ve kıyafete dikilen gerçek pübik tüyleri mi? Couture bush mu? Ovv yes.

Defile notlarında, “Fark edilmeyen çevremize odaklanmış bir farkındalık ortaya çıkıyor: Seine Nehri boyunca mehtaplı bir gezintiye çıkan gece eğlenenlerin kıyafetlerinin izlerinin altında neler olduğu ve evlerinin loş pencerelerinin arkasında neler olduğunu yansıtıyor” şeklinde bir açıklama yer alıyor. Bu aynı gizem hissi, Galliano’nun her yeni koleksiyonunu merak etmemize neden olan şey aynı zamanda.

Maison Margiela Artisanal Collection, her açıdan tam bir kutlama. Modayla teknolojinin gelebileceği en estetik noktanın kutlaması. Galliano’nun dehasına hala tanık olabildiğimizin bir kutlaması. Ve kim bilir, belki yeniden gerçek Couture şovlarının geri dönüşünün bir kutlaması…

Bunlar da ilginizi çekebilir>>>

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Daha Fazla İçerik
Interview with the coolest model: Caspar Peteus