Hayalet tasarımcının peşinde: Maison Martin Margiela

Maison Martin Margiela herhalde şu moda tarihinin gördüğü “en bi’ gerçekten” şahsına münhasır tasarımcılarından biridir herhalde… Bu evreni keşfetmeye yeni yeni başladığımda, tasarımlarıyla ilk karşılaştığım saniyeleri hala hatırlıyorum. Etkilenmekten ziyade hissetmekle ilgiliydi bu deneyim. Tam da iki farklı karakterdeki ruhlarımdan birini Versace’ler, Gucci’ler Diane Von Furstenberg’ler okşuyorsa; Monsieur Margiela kesinlikle kendisini Hussein Chalayan ya da Dries Von Noten tasarımlarında bulan ruhumu okşuyordu.

Bu sevgim zaman zaman Kanye West gibi isimlerin sahnede Margiela maskeleri taşıması ya da H&M işbirliği ile çeşitli sınavlardan geçmiş olabilir (bu durum bence burada çok güzel anlatılmış) ancak asla tükenmedi, aksine her kendisinin tasarımlarıyla ilgili yeni keşfimde daha da katlanarak arttı.

“Yüzsüz” modelleri ve şovlarıyla her defasında şaşırtmasını bildi Margiela, hiç ama hiç yüzünü gösterip (gerçekten yüzünü göstermemiştir bu adam asla) şampanyasıyla poz veren tasarımcı rolüne bürünmeden. Belki de hayran kaldığım (ve kaldığımız şey) bu gizemidir kim bilir… Ama her ne olursa olsun bu göremediğimiz adamın dev bir ilham kaynağı 0lmasını hiçbir şey engelleyemedi, engelleyemez.

İşte bu The Artist Is Absent adındaki kısa film de, sanatçının (bence tasarımcı çok  hafif kalan bir kelime Margiela’nın ürettikleri için) peşinde yol alan oldukça güzel bir mini belgesel. Jean Paul Gaultier ya da Raf Simons gibi tasarımcıların da fikirlerine yer veren film, Margiela’nın etki düzeyini anlayabilmek için birebir…

İyi seyirler…

MÜŞRA DEMİR

Bu da ilginizi çekebilir>>>

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Daha Fazla İçerik
Keyfimiz yerinde: The Raconteurs – Montreux Jazz Festival 2008