Photo by Kyle Dean Reinford

Biraz Pub Rock biraz Glam: Education, Education, Education & War

Kaiser Chiefs benim için çok ayrı, çok özel gruplardandır. Hayatımın en güzel gecelerinden birini yaşatmaları dışında (Bkz. ya da tıklayınız %100FEST’in ‘in ardından… yazım) şarkılarıyla ve duruşlarıyla da oldukça ilham aldığım isimlerden Kaiser Chiefs

İşte halihazırda yeni bir mevsime geçmişken ve yeni bir playlist’e ihtiyaç duyarken baştan sona defalarca gönül rahatlığıyla tarayabileceğimiz bir albüm, grubun 5. ve en taze stüdyo albümü Education, Education, Education & War.

Yeni bateristleriyle kaydettikleri ilk albüm, bununla birlikte grup halen bıraktığımız gibi. Ricky Wilson‘ın vokalleri ise (sana deli gibi bağırıyorduk en önceni hatırlıyor musun Riki?) halen enerjik ve mutluluk veren türden.

 

Adıyla/kapağıyla koleksiyona gözümüz kapalı katmaya hazır olmamız dışında, içeriğiyle de yine bildiğimiz sevdiğimiz Kaiser Chiefs’in dışına çıkmayan ama belki bir iki tık olgunlaşma hissi veren bir albüm.

The Factory Gates gibi harika bir açılış şarkısı ardından gelen Coming Home, ilerleyen dakikalarında harika duygular vaat ediyor. Misery Company, İstanbul’da kanlı canlı dinleyip canlı performansla nasıl harika olabildiğini deneyimlediğim bir parça; bu yüzden bu şarkının enerjisi benim için çok şey ifade ediyor. Ruffians on Parade,Meanwhile Up in Heaven (ki klibi de güzel ve şarkı o en klişe tabirle biraz catchy) ve One More Last Song albümü güçlendiren diğer elemanlar. Benim albümden bir diğer favorim (ve belki de 100 puanımı verdiğim) parça ise My Life. Verdiği o güzel retro tadın dışında sözleri ve melodisiyle her anınızda soundtrack görevi görebilecek bir şarkı. Bows & Arrows albümün bir  başka yıldızı. Ayrıca bu şarkı bir McDonald’s şubesinin altındaki bir stüdyoda kaydedilmiş.

Finaldeki Cannons ve Roses pek benim kalemim parçalar olmasa da dikkate değer tabii ki. Albümün Japonya özel baskısında yer alan 2 bonus track, Song for Stephanie ve Nerve ise yeterince vurucu ve güzel bir parçalar. Özellikle Nerve tam konserlerde eşlik etmelik. Belki de o kült Employment albümleriyle karşılaştırmaya kalksak yenilgiye uğrayacak, ama yine de Kaiser Chiefs’in kariyerinde hayalkırıklığı yaratmayacak ve tüm albümleri arasında kendi tarzıyla pırıldayacak bir çalışma bu. Education, Education, Education & War, Kaiser Chiefs’in o alıştığımız tarzında; hareketli, muzur ve pub rock dediğimiz o atmosferi ortamınıza harika şekilde taşıyan bir albüme daha imza atmış sonuç olarak. İşin güzelliği ise o pub’dan enerji yüklemesi yapılmış ve mutlu olarak çıkıyor olmanız…

 

  *Headline Photo by Kyle Dean Reinford

MÜŞRA DEMİR

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Daha Fazla İçerik
Hayallerinizine hangi yoldan ulaşacağınızı öğrenin: Insparkus!