Glastonbury Tarihinin En İyi 10 Canlı Performansı

Seyircinin ya da müziğin ruh haline göre değişiyormuş gibi duran hava durumu; her yıl yaşayan efsaneler ve zamanının gelecek vaat eden genç yıldızlarını buluşturan bir line-up, yağmur çizmeleri, çamur, seyircinin arasında seçebileceğiniz yıldız isimler derken akla tek bir festival geliyor; Glastonbury!

1970 yılından beri giderek daha da büyüyen popülerliğiyle müzik dünyasının ve dinleyicilerin her yıl merakla beklediği kült festivallerden birine dönüşen Glastonbury, bu yıl da headliner performanslarıyla merak konusu. 2025’te benim de Glastonbury’ye gideceğim manifestini buraya ekliyor, aynı zamanda bu vesileyle Glasto tarihinde kısa bir yolculuğa çıkarıyorum sizi.

İşte Glastonbury Festival’de gerçekleşen unutulmaz 10 performans:

Radiohead, 1997

Glastonbury Festivali’nin kurucusu Michael Eavis’e göre şimdiye kadarki en iyi headliner performansı bu. Daha fazla söze gerek var mı?

İkonik “OK Computer” albümleri çıktıktan iki hafta sonra verdikleri bu konserde “Paranoid Android”, “Karma Police” ve “No Surprises” parçalarını seslendirdikleri anlar konseri daha da ikonik bir konuma taşıyor.

En iyi an: “Just”

Florence + The Machine, 2010

Bir kuğuyu andıran kostümü ile tüm gündüz seyircisini ele geçiren Florence; konserin ilk parçasından sonuncuya dek bu etkiyi sürdürüyor. Yeni şarkılarda tempo biraz düşse de,  Florence’ın; Fleetwood Mac’in Stevie Nicks’i edasıyla tüm seyirciyi büyülediği de bir gerçek.

En iyi an: “You’ve Got The Love”

Jack White, 2014

Jack White’ın ikinci solo albümü “Lazaretto”nun fırtınası yeni başlamışken verdiği bu konser; aslında tüm albümün özeti gibiydi. Vahşi, yer yer düzensiz ve kesinlikle etkileyici. Sahnede alkolün etkisiyle şarkılarını daha bir coşkulu söyleyen White; finalde Seven Nation Army klasiği sırasında, baterist Daru Jones’un üzerine yıkılarak seyirciye veda ediyor.

En iyi an: “Lazaretto”

Pulp, 1995

The Stone Roses’ın gitaristi John Squire’in kemiğini kırması sonrası şovu iptal eden grup; yerini Pulp’a bırakmıştı. Bu da Pyramid Stage’de BritPop rüzgarı esecek anlamına geliyordu. Oldukça riskli gözükse de; kalabalık Common People çalmaya başladığında çoktan Pulp’ın etkisine girmişti bile.

En iyi an: “Disco 2000”

Arctic Monkeys, 2013

2005’te ilk Glastonbury performanslarını sergilediklerinde gelecek vaat eden bir grup genç; 2013’teki ikinci performanslarında artık rock tanrısı tanımını karşılıyorlardı. –en azından hayranları için.-

Artık Texas’lı bir kovboy gibi konuşan ve alkış istemekten çekinmeyen Alex Turner’ın liderlik etiği grup; Glasto’nun en iyi performanslarından biri olarak da adını tarihe yazmış oldu. Sonrasında NME’ye konuşan Turner; bu performansı en iyi konserleri olarak niteleyecekti. En iyi!

En iyi an: “Do I Wanna Know”

Blur, 2009

Bu performans; Blur’un tipik konserlerinin tüm klasik tarifine sahip. Aynı anda hem duygusal hem vahşi, hem gözyaşı hem eğlence. Blur’un tüm bu duygu akımının en yakıştığı yer de kuşkusuz Glasto. Damon Albarn’ın bile seyircinin elektriğinin farkında olduğu bu konser; unutulmazlar arasında.

En iyi an: “Tender”

The Prodigy,  2009

The Prodigy; kendi türlerinden en iyi olmanın dışında bir de bu performansla Glastonbury tarihinin de en iyileri arasına katılıyor. Aynı zamanda bu konser sonrasında, ölmeden önce mutlaka canlı izlenmesi gerekenler listenize The Prodigy’yi de eklemeniz olası.

En iyi an: “Invaders Must Die”

The Dead Weather, 2010

Supergroup tarihinin ne ilgi çekici isimlerinden olan grup; “gündüz seyircisi nasıl yakalanır” dersi veriyor.

En iyi an: “Treat Me Like Your Mother”

The Kills, 2011

Sahneyi bir duo olarak doldurup bir de üstüne üstlük her zamanki “ateşli” performanslarını sergileyen grup; bu Glasto konseriyle bir kez daha tutkularını ortaya koymuşlardı.

En iyi an: “No Wow”

Coldplay, 2011

U2’dan bir gece önce Piramit sahnede yer almak kolay iş değil. Neyse ki Viva La Vida gibi klasik hitleriyle yakaladıkları seyirciyi tüm gece bırakmayarak son 10 yılın en başarılı Glasto performanslarından birine imza attılar.

En iyi an: “The Scientist”

BONUS:

Foo Fighters, 2023

Taylow Hawkins kaybından sonra ara veren ya da uzun süre ara vereceği düşünülen Foo Fighters, hiç bir duyuru yapmadan Glastonbury sahnesine çıkınca hem orada bulunan seyirci hem de sosyal medya tam anlamıyla “DELİRMİŞTİ”. Kesinlikle Glasto tarihinin en iyilerinden.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Daha Fazla İçerik
The Pretty Reckless Grunge Sularında: Death By Rock And Roll