Harika karışım: Guardians Of The Galaxy

Bir Marvel fanı olarak bu filme de gitmem kaçınılmazdı. Aylardır fragmanlara bakıp gün sayıyordum. Evet konumuz Guardians Of The Galaxy.

Peki ben beklememin karşılığını aldım mı? Fazlasıyla.

Filme çok fazla girip spoiler denizinde boğulmanıza neden olmayacağım. Zira mutlaka ama mutlaka kendiniz gidip görmelisiniz. Evet, daha sonra nasılsa bir de evde izlemek isteyeceksiniz, ama bu film sinemada izlenmeli; en azından o soundtrack albümü sinemada dinlenilmeli!

Öncelikle, çizgiromanını zaten bilip sevenler için başlı başına mutluluk kaynağı bir film. Çizgiromanını okumamışlar için de bir şey değişmiyor!

Chris Pratt kesinlikle Star-Lord karakteri için en uygun seçim olmuş. Hatta kendisi fazla iyi bir seçim olmuş (öhm). Robert Downey Jr.’dan sonraki favori Marvel yıldızım konumuna erişti denilebilir.

Aslında böylesine bir karşılaştırmaya girmişken, alakasız da gelse bir konuya değinmek istiyorum. Star Lord karakteri eğlenceli yapısı  olsun, esprileri ve çocuk ruhluluğuyla olsun; Tony Stark / Iron Man karakterine oldukça yakın bir karakter. Dolayısıyla en azından benim gibi Iron Man fanı kitlesini fazlasıyla etkilemesi/etkileyecek olması çok da şaşılacak bir durum değil.

Keza diğer tüm karakterler rollerine tam oturmuşlar. Zoe Saldana’dan şu zamana kadar hiç haz etmememe rağmen, sırf bu filmde çizdiği başarılı figürden dolayı kendisi için olumlu hislerim var artık.

    

Aslında salondan ve daha sonraki yorumlardan da anlaşılabileceği gibi; filmin gerçek yıldızı Rocket. Kendisi sayesinde salonda bir saniye olsun kahkahalar durmadı.

Ama benim bir başka favorim, en Benicio Del Toro haliyle The Collector.

Tamamen gidin/izleyin/harika/kusursuz/mükemmel şeklindeki yorumlarımı bu şekilde verdikten sonra asıl konumuza geçelim. Ve belki de bu filmin böylesine güzel olmasındaki etkene. Evet.. Soundtrack albümü.

 

Guardians Of the Galaxy Awesome Mix Vol.1, gerçekten de adını yansıtan bir karışım olmuş.

Her şarkı, hemen her sahneyi daha da mükemmel kılıyor. Bununla birlikte Hooked on a Feeling albümün lokomotifi gibi görünse de ben en çok Cherry Bomb’ ı bu filmde duymaktan ve eşlik ettiği sahnelerden mutluluk duydum.

1. “Hooked on a Feeling” Performed by Blue Swede
2. “Go All the Way” Performed by Raspberries
3. “Spirit in the Sky”* Performed by Norman Greenbaum
4. “Moonage Daydream” Performed by David Bowie
5. “Fooled Around and Fell in Love” Performed by Elvin Bishop
6. “I’m Not in Love” Performed by 10cc
7. “I Want You Back” Performed by Jackson 5
8. “Come and Get Your Love” Performed by Redbone
9. “Cherry Bomb” Performed by The Runaways
10. “Escape (The Piña Colada Song)” Performed by Rupert Holmes
11. “O-O-H Child” Performed by The Five Stairsteps
12. “Ain’t No Mountain High Enough” Performed by Marvin Gaye and Tammi Terrell

Film boyunca suratımızda tüm salon olarak müthiş bir sırıtış varsa, o da bu soundtrack albümü yüzünden. Nereye baksam ya da filmi izlemiş kimi görsem, herkes ilk fırsatta albümü indireceğini söylüyor. Nitekim ben de çok zaman harcamadan hemen albümü indirip dinlemeye koyuldum. Pazartesi sendromuna birebir, tam bir işe yolculuk albümü olmuş.

 

Sonuca gelecek olursak, benim şahsi listemde Iron Man ile birlikte zirveyi paylaşıyor tüm Marvel filmleri içerisinde.

Bu filmin bu derece ilgi görmesindeki (en azından belirli bir nesil tarafından) en büyük neden, bir nebze 80’li-90’lı yıllardaki aksiyon-bilimkurgu filmlerini hatırlatan bir yapısı olması olabilir. Hani bizim neslimizin de, bir zamanlar ana akım  TV kanallarını diziler sarmamışken 20.00 ya da 22.00’da izlediği o kült aksiyon filmleri…Yeniden o güzel müzikli, sağlam esprili, mantıklı ama eğlenceli bir filmlerden biriyle karşılaşmak.. Paha biçilemez.

 

     

 

 

Bu küçük, kısa inceleme yazısında filmle ilgili pek çok şeyi atladım ancak sinemadan çıktıktan sonra zaten insan kendisini filmle ilgili her türlü ayrıntıyı araştırmaya verdiğinden çok da büyük bir hata yaptığımı sanmıyorum. Evet, bir de Guardians Of The Galaxy çizgiromanlarını da en yakın zamanda çizgiroman koleksiyonuma katıyorum.

Bir de bir şeyi unutmayalım. Filmle ilgili en büyük tartışma konusu, bu filmin yeni bir Star Wars serisi olup olmadığı. Tabii ki azılı Star Wars fanları buna şiddetle karşı çıkarken, Marvel fanları bunun mümkün olduğunu söylüyor. Ben de bu konuda ılımlıyım açıkçası, neden olmasın? Marvel’in geçmişinde kendisini tekrar eden,başarısız yapımlar olabilir ancak bu filmi yapmakla risk aldıkları (ki aynı türde bir riski Iron Man’de de almışlardı) ve oldukça başarılı oldukları da düşünülürse; Marvel ikinci büyük klasiğini yarattı denilebilir.

Filmle ilgili bir başka heyecan verici nokta ise, artık karakterlerin kesişimlerine alıştığımız Marvel evreninde, ilerleyen devam filmlerinde Iron Man‘i de görebilecek olmamız. Zira, bir süre sonra Iron Man hem Avengers‘da hem de bu ekipte yer alıyor çizgiromanlarda.

Ne yapın edin, bu filmi vizyondayken yakalayın. Olmadı, evde de olsa izleyin.Ve tabii ki mutlaka Awesome Mix Vol.1’ e kulak verin.

 

 

 

MÜŞRA DEMİR

 

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Daha Fazla İçerik
Fly me to the Moon RoboCop!