Indie Sleaze Dönemi Geri Mi Dönüyor?

Z kuşağı; tüm BuzzFeed testleri, Twilight ve Harry Potter hayranlığı ve çok daha fazlası için “Millennials” ile alay etmeyi sevse de; dönemin cafcaflı parti ruhunu zevkle keşfetmeye devam ediyor. Tüm bu ilgi ise kapaklı cep telefonları, Von Dutch şapkaları ve Juicy Couture eşofmanlarının Depop gibi ikinci el alışveriş platformlarına sızması ve 90’ların sonlarındaki modanın yeniden canlanmasıyla başladı.

Zamanla durum TikTok ve Instagram’da satılan düşük belli pantolonlar, It-bag’ler ve daracık Roberto Cavalli-esque bluzlarından oluşan 00’ların şımarık bir birliğine dönüştü. Şimdi ise sıra Indie Sleaze döneminde! Kendimizi orta seviye bir “Indie Sleaze” canlanmasının uçurumunda bulduğumuz için, Indie Sleaze nedir diye bizzat anlatmaya karar verdim. Şimdi yamacıma gelin, hayatımın bu The White Stripes ile bezeli dönemini etraflıca anlatıyorum.

Indie Sleaze nedir?

Size bu dönemi en iyi kim anlatır biliyor musunuz? Multibabydoll. Lol.

O bayıldığım 90’ların büyük bir kısmında zaten yoktum bile. Y2K hayranlığım ise esasında tamamen çocukluğun sıcak bir anısından ibaret. Ama Indie Sleaze öyle mi? 2010’lar demek benim gerçek teenager dönemim, ayrıca çalışma dönemim, sosyalleşme dönemim ve Tumblr dönemim demek. Indie Sleaze’in en iyisini de biz yaşadık ajhsghd.

Üstelik bu site Indie Sleaze’in tam göbeğinde kuruldu. Evet 10 yıl oldu. HBD to Multibabydoll.

Herkes bilir ki din hanemde Kate Moss ve Alexa Chung yazıyor, 2010’ların indie rock’ı damarlarımda geziyor ve Tumblr’ıma gösterdiğim özeni eminim hayatınızda hiçbir şeye göstermediniz.

Kendimi bu kadar anlatmam bittiyse şimdi sormanın tam zamanı: Peki ama nedir bu Indie Sleaze?


Indie Sleaze, 2000’lerin ve 2010’ların indie rock tarzına yorumu şeklinde tanımlanabilir. Vogue’a göre, “90’ların grunge ve 80’lerin zenginliğinin dağınık bir karışımı” olan bu melez dönem; şu anda Z Kuşağı tarafından da şiddetle benimseniyor.

Orijinal akımın öncüleri arasında The Libertines grubunun “gerçek rockstar” solisti Pete Doherty, süper model Kate Moss, model-TV sunucusu-moda devi Alexa Chung, The Killers’ın solisti Brandon Flowers ve hemen hemen her türden indie grubu sayılabilir. Sırf bu döneme adanmış aynı isimdeki Instagram hesabından bile Indie Sleaze hakkında daha fazla fikir bulabilirsiniz.

Kadınlar genellikle mini şortlar, deri ceketler, yırtık taytlar, büyük beden ceketler, çivili çizmeler, fileler, kovboy çizmeleri ve daha fazlasıyla görülürdü. (Multibabydoll dahil.)

Dönemin It-Girl’leri olarak Alice Dellal, Agyness Deyn ya da Sienna Miller isimlerini vermek mümkün. Beni uzun süredir bu siteden ve Tumblr’dan takip edenler ise ikonlarımın Kate Moss, Alexa Chung, Agyness Deyn, Charlotte Kemp Muhl, Alison Mosshart ve Erin Wasson olduğunu zaten biliyor.

Erkekler neredeyse skinny jeanler, converse, blazerler ve grup tişörtleri veya inanılmaz derecede derin V’li üstler giyerdi. Ve bazen t-shirt, bazen gömlek ve kravat görünümünü de unutmayalım ki bunlar döneme damgasını vurmuştu.

@oldloserinbrooklyn Trend forecast: indie sleaze revival #trendcycle #nostalgia #tumblrfashion #indiekid ♬ Sex and the City (Main Theme) – TV Sounds Unlimited

Kirli, maksimalist ve performatif bir şekilde vintage olan Indie Sleaze hareketi; MySpace’in zirvedeki yeri ve Tumblr’ın kuruluşu ile aynı zamana denk geldi. Savunucuları – Mark Hunter (diğer adıyla The Cobrasnake), Beth Ditto, Jeremy Scott ve Sky Ferreira – hiperaktif bir estetiği savundular, 80’lerden ve 90’ların grunge’ından alabildikleri tüm ilhamı aldılar; tüm hedonizmi spontane ve kışkırtıcı flaşlı fotoğrafçılıkla yakaladılar. (Terry Richardson’ı hatırlayanlarınız vardır.) Bu tarz fotoğraflar söz konusu olduunda dönemin mihenk taşı American Apparel kampanyalarıydı.

Her geçen gün hızlanan 20 yıllık trend döngüsüne göre, biz de çok Indie Sleaze fırtınasına çok uzakta olmamalıyız. Yine de rüküşlük adına korkmayın; her diriliş farklıdır ve belirli temalar ve referanslar geri gelse de, her zaman yeni, güncellenmiş bir şekilde tezahür ederler.

Döneme dair bir TikTok videosu çeken Mandy Lee; “Bu tarz zirvedeyken gençliğimin sonlarında/20’li yaşların başındaydım ve DIY müzik ve sanat alanında böyle bir topluluk duygusu hissettiğimi hatırlıyorum” diyor.

Hareketin değerleri pop kültürün başka yerlerine de yansımaya başlıyor. Nostaljiye yönelik amansız bir saplantının ötesinde, Indie Sleaze pandemi sonrası hedonizmin -daha önce de tahmin ettiğimiz üzere- yükselişiyle çınlıyor.

Megan Fox yine bir kapak yıldızı ve Birleşik Krallık hükümetinin bireysel sigaraların üzerine Tumblr karelerini çağrıştıran “sigara ölümleri” bastığı konuşuluyor. Trend Atelier’in kurucusu Geraldine Wharry, “İnsanlar o anda doğru, daha eğlenceli ve gerçek hissettiren şeylerin daha soğukkanlı bir şekilde bir araya getirilmesini istiyor” diyor. “Indie sleaze, nihayetinde zevk aramak, hayata dev bir mash-up olarak yaklaşmak, hayatın kararmaya başladığı ama yine de bugünkü kadar kötü olmadığı bir zamanda anın tadını çıkarmakla ilgiliydi.”

Ancak trend tahmincisi ve TikToker Agustina Panzoni için Indie Sleaze’in geri dönüşüne dair yeterli kanıt yok. Bununla birlikte burada asıl yankı uyandıran şey, modanın geleceğinde önemli bir rol oynayacağına inandığı hareketin daha isyankar, moda karşıtı kökleri. “Trendlerin artık podyumdan rafa gitmek yerine sadece çevrimiçi olarak başladığının bir başka örneği. Her şeyiyle bilinen bir estetiğin geri dönüşü, zihniyete dönüşüyor, popüler modaya büyük bir lanet gibi geliyor. Indie Sleaze, kendilerini bir alt kültüre bağlamak istemeyen ama yine de alternatif bir görünüm arayanlar için uygun bir seçenek.”

Buna geri dönüş demek için henüz çok erken olsa da, düşüncesi bile pandemi sonrasında x10 şeklinde geri dönen çalışma hayatının yorgunluğuna iyi geliyor. Ayrıca unutmamak gerekiyor ki yeni trendlerin kehaneti o kadar mükemmel bir viral yem haline geldi ki (bu da kendi içinde bir trend), şimdi onların olasılıkları hakkında spekülasyon yapmak bile bunun kanıtı.

Indie Sleaze; benim gibi kendi de kocaman bir kültür mash-up’ı bir insan için cennet gibi bir dönemdi. Kariyerime başladığım en havalı zamanlarımdı. Müziği “emercesine” tükettiğim ve bu sırada müthiş yeni gruplarla bu hissin hiç tükenmediği bir dönemdi. Evet o alternatif, küçük, tatlı, cennetimsi bir dönemdi.

Peki şimdi ben mi ne yapacağım? Geçen yıl film aldığım analog makinelerimi rafa kaldıracağım ve bu yazıyı “yayınla” tuşuna bastıktan sonra Samsung Dijital Makine’min peşine düşeceğim. Halsey’nin Tumblr’ına geri döndüğü haberinden sonra sırf rekabet etmek için Tumblr’a mavi tikle döneceğim (ki bkz. döndüm) ve Flickr hesabımı tekrar deşeceğim.

EKSTRA: Indie Sleaze Döneminin En’leri:

Grup: The Strokes, The White Stripes, Arctic Monkeys, The Kills

Albüm: Elephant

Marka: Topshop

İkon: Kate Moss

Dizi: Gossip Girl

Film: Superbad, Scott Pilgrim vs. The World

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Daha Fazla İçerik
Müzikle iç içe bir stil: Alexa Chung