Madalyonun İkinci Yüzü: Red Hot Chili Peppers – Return of the Dream Canteen

Bu dönemde yaşamanın hala bazı “kutsal” yanları var. Son 1 sene içinde iki yeni Red Hot Chili Peppers albümü dinlemek gibi!

Üstelik ikisinde de John Frusciante olması güzelliğinden bahsetmiyorum bile.

Return Of The Dream Canteen, grubun bir önceki albümü Unlimited Love’a hem mükemmel bir arkadaş hem de antitez olan 17 parçadan oluşuyor.

Return Of The Dream Canteen

İlk single “Tippa My Tongue” ile güçlü bir açılış yapan Red Hot Chili Peppers, hem 90’ların başındaki sert funk’ı hem de ikonik albüm Stadium Arcadium‘un cilasını anımsatan bir his uyandırıyor. Grup, kavurucu bir acid funk havasıyla eğlenirken, enerjik parça ışıl ışıl parlıyor. Farklı bir yaratıcı yön benimseyen ikinci single, “Eddie” – Eddie Van Halen’e bir övgü niteliğinde yazılmış– Frusciante’nin inanılmaz performansıyla hareket eden, Eddie’nin öncülüğünü yaptığı sayısız unsur ve stil içeren sololarla bir araya gelen bir serüven. Dürüst olmak gerekirse benim şahsi zevkime “hiç ama hiç” uymuyor; çünkü artık Glam Rock dışında bir şey dinlemeyen lisedeki “o kız” değilim ama Frusciante’nin Van Halen’a yalnızca kendisinin yapabileceği bakış açısıyla gösterdiği saygı takdire şayan.

Return Of The Dream Canteen, hiç beklemediğiniz bir anda; içeriğinden bir parçayla hayatınıza dokunabilir. “Reach Out”un nakaratı olan distorsiyondan “My Cigarette”in dile dolanan hissine, “Bag Of Grins”in karamsar çamurundan “Carry Me Home”un Hendrix’ten ilham alan blues’u ve havalı “Bella”ya kadar; Return Of The Dream Canteen’de kutlanacak çok şey var.

Multibabydoll’un şahsi favorileri mi? Kesinlikle ama kesinlikle Roulette, Fake As Fu@k, The Drummer, Bag of Grins ve Tippa My Tongue.

Neredeyse her şarkı; hali hazırdaki tutan formüllerini tekrar etmek yerine risk dolu dokunuşlara sahip. 40 yıl sonra Chili Peppers’ın hala o yaratıcı tehlike duygusuna sahip.

Genel olarak Return Of The Dream Canteen, “daha az ana akım” bir Unlimited Love gibi hissediyor. Maalesef Unlimited Love’daki gibi catchy şarkılara ve defalarca dinleme isteği yaratmaktan çok uzak; öte yandan bu onu asla kötü bir albüm yapmıyor. Unlimited Love, büyük bir geri dönüş ve potansiyel radyo hitleriyle dolu bir albümle Chili Peppers’ın tüm bu kültüre hakimiyetini gösterme amacındaydı ve bunu başarmıştı da. Return Of The Dream Canteen ise sanat için yaratıcılığın birinci öncelik olduğu bir müzik koleksiyonu. Bir noktada “One Hot Minute” hissi bile veriyor!

Nihayetinde aynı madalyonun ikinci yüzü olan Return Of The Dream Canteen; Red Hot Chili Peppers’ın bilinen kirli, çıplak funk ve ilginç melodilerine modern bir bakış açısı getiriyor.

MÜŞRA DEMİR

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Daha Fazla İçerik
Travma Sonrası Albümü: Queens of the Stone Age – In Times New Roman…