Yeni Dalga Nu-Metal: Kulak Vermeniz Gerekenler

Nu-metal konusunda çok açık ve net iki gerçek var. 1- Multibabydoll’un favori türlerinden biri. 2- Son yıllarda büyük bir canlanma yaşaması bir sır değil.

Limp Bizkit ve Mudvayne gibi büyük geri dönüşler yapan nu-metal babalarından; Slipknot ve Korn izinden giden farklı türlerdeki genç sanatçılara kadar; nu-metal sadece nostaljik nedenlerle yeniden havalı değil.Yepyeni bir heyecan verici dirilişçi dalgası sayesinde tür meşru bir şekilde gelişiyor.

Gereksiz yere tepkileri çekse de yenilikçi ve enerjik tavrıyla her daim favori rock genre’lerimden biri olan nu-metal; son dönemde birbirinden iyi ve taze örneklerle karşımıza çıkıyor. Limp Bizkit, Korn, Slipknot ya da Linkin Park diskografisini hatim ettiyseniz; biraz da alanın en yeni (veya görece yeni) isimlerine kulak kabartın.

-konuya dair çektiğim video en altta yer alıyor-

İşte nu-metal’in new wave neferleri…

Ocean Groove

Bu listedeki ilk “kendi keşfim” ve gözümde bir hazine olan bu grup; maalesef biraz ‘Avustralyalı’ sendromu yaşıyor. Yani ne kadar iyi, muhteşem, harika olursa olsun globalde hakettikleri değeri bulamamak. INXS ve 5SOS’un biraz kırabildiği bu lanetin dilerim bir sonraki panzehri Ocean Groove olur. Metalcore/Nu Metal/Grunge/Brit-Pop karması tonlarıyla enfes işler ortaya koyan grubun Flip Phone Fantasy albümünü özellikle ve ısrarla öneriyorum. Sırf ismiyle bile harika bir 2000’ler nu-metal pornosu.

Poppy

Benim için son dönemin en büyük sürprizlerinden biri Poppy. Hem vokal hem de sunduğu estetik dünya açısından metal arenasının bu sıralar beni en çok eğlendiren ve izlemesi keyif veren isimlerinden biri. Nu-Metal sularına daha yakın olan sound’u ise ona çok yakışıyor. Maalesef -kendisini üne kavuşturan- garip internet personası geçmişi nedeniyle pek ciddiye alınmıyor gibi görünse de; bu disiplinle devam ederse yerini sağlamlaştıracaktır.

Code Orange

Code Orange için “safkan bir nu-metal grubu” diyemeyiz ancak istediklerinde gayet başarılı nu-metal şarkıları yapabiliyorlar. Bkz. Out For Blood. Benim için son dönemin en yetenekli ve heyecan uyandıran gruplarından biri olan Code Orange; ayrıca yakın zamanda Korn ve Slipknot ile turneye çıktı. Hardcore ve nu-metal ana akımı arasında bir boru hattı oluşturuyorlar, bu da onları stilin yeni dalgasının önemli elçileri yapıyor.

Nova Twins

Nu-Metal konusundaki gurmeliğiniz bir tutam Limp Bizkit,bir tutam No Doubt/Gwen Stefani ve bir tutam N.E.R.D ile alternatif rap-rock türü içeriyorsa doğru yerdesiniz. Olaya bolca Y2K eğlencesi katan bu ikizlerin sahne kostümlerine ekstra bayılıyorum. Ki bu bile nu-metal’i anladıklarının bir göstergesi. Nu-Metal demek, nasıl göründüğünle de ilgilidir!

Spiritbox

Başta herhangi bir türe sabit gibi görünmeseler de,bugün Spiritbox’ın nu-metal,’e daha yakın durduğunu görebilirsiniz. İlk kez Limp Bizkit ile çıktıkları turne ile haberim olan bu grup; türün daha depresif ve karanlık yanına ayna tutuyor. Bayılmıyorum ama konserine tüm birikimimi basarım. Ya da en azından bir kısmını.

Wargasm

Wargasm sadece nu-metal tınısına değil, aynı zamanda havasına da sahip. Limp Bizkit’teki idolleri tarafından onaylanan ve Korn’dan Jonathan Davis tarafından en sevdiği nu-metal yeni nesil grubu olarak lanse edilen İngiliz Milkie Way ve Sam Matlock ikilisi çoktan ortalığın tozunu attırmaya başladı bile. Eğlenceli elektro-punk ritimleri, gevrek nu-metal riffleri, sert öfkeleri ve “D.R.I.L.D.O.” ya da “Lapdance” gibi şarkılarındaki cinsellik sosuyla; nu-metal’in o müthiş ucube bayrağını kimse onlar kadar iyi uçurmuyor.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Daha Fazla İçerik
INDIE KOMEDİ ADULT WORLD
INDIE KOMEDİ: ADULT WORLD