Yıllar Sonra Yeniden Risk Almak: Pearl Jam – Dark Matter İncelemesi

10 yılı aşan Multibabydoll macerasında buraya “yeni çıkışına şahit olduğum” 3 Pearl Jam albümü yazmışımdır. Lightning Bolt, Gigaton ve karşınızda geçtiğimiz günlerde taze taze çıkan Dark Matter. Ve bu üçlünün içerisinde zirveye, kuşkusuz ki gerçekten arada şarkı atlamadan bayıldığım Dark Matter erişti.

Bu albüm her açıdan taze ve enerjik hissettiriyor çünkü uzun süredir çalıştıkları Brendan O’Brien’ın yer almadığı nadir albümlerden biri. Biraz duruma cilt bakımı gibi bakmak gerekiyor. Sürekli aynı şeyleri kullanmanın bir süre sonra cilde yararı olmaz. Müzikte de bu durum maalesef “kendini tekrar” olarak gösteriyor. Neyse ki bu albümde, Eddie Vedder’ın 2022’de çıkardığı başarılı solo albümü Earthling’de de çalıştıkları Andrew Watt ile çalışmışlar. Sonuç ise bence mükemmel olmuş çünkü bu albüm 20 yıldır Pearl Jam’in karşımıza çıktığı en sert albüm. Onları yıllar önce zirveye yerleştiren ruhu yeniden hatırlamamızı sağlıyorlar. Ancak bunu geçmişe saygı kuşağı öğeleriyle değil, tamamen taze ve modern bir şekilde başarıyorlar.

“Scared Of Fear”, kusursuz debut albümleri Ten’in içerisinde yer alsa sırıtmayacak türden bir açılış yapıyor bu albüme.

Albümdeki favorilerimden “React, Respond”, güzel bir punk enerjisine sahip. Bu parçada tekrardan, Pearl Jam’in Mike McCready ve Jeff Ament gibi yetenekleri bir araya getiren -ve yıllardır dağılmayan- kadrosunun nasıl bir mucize örneği olduğuna tanık olabilirsiniz. React,Respond parçası aynı zamanda şimdiye dek Pearl Jam’den son 20 yılda duyduğumuz en sert parçalardan biri olmasıyla da kalbimizi kazanıyor.

Tabii ki albümde her zamanki PJ dengesi söz konusu. Wreckage gibi baladlarla Eddie Vedder; “Neil Young and Crazy Horse” vibe’ını albüme katmaktan çekinmiyor. Baladlar normalde favorim olmasa da, Eddie Vedder’ın insanüstü vokalini duymak için en güzel şanslardan biri. Bu yüzden albümdeki bu tarz parçaları atlamak için hiç çaba göstermedim.

Matt Cameron’a da ayrı bir parantez açmak lazım. Çünkü uzun süredir “destek” konumunda hissettirdiği baterist koltuğunda; bu kez yer yer sürücü olarak direksiyonu kontrol altına aldığını görmek mümkün.

Dark Matter, her açıdan etkileyici bir albüm çünkü Pearl Jam’in üretken kariyerinde özlediğimiz enerjiyi geri getiriyor. Tüm temposuna ve enerjisine rağmen benim de çok sevdiğim ve underrated olduğunu düşündüğüm Binaural’ın karanlık lezzetini de almak mümkün.

Bu albüm sonrasında aklımdaki tek düşünce (ya da manifest) ne olursa olsun artık Pearl Jam’i canlı izlemek istediğim.

Müşra Demir

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Daha Fazla İçerik
Karantinada En Çok İhtiyacımız Olan Şey: Pearl Jam – Gigaton