Burcu Ergin ile konser fotoğrafçılığı üzerine

Fotoğrafçılık tıpkı müziğin (özellikle de rock) insan ruhunda yarattığı o tutku gibi, oldukça güçlü bir ifade biçimi. Ama ikisi bir araya geldiğinde bu ifade biçiminin gücü tartışılmaz. İşte bu yüzden büyüleyici bir konser karesinin yarattığı etkiyi pek az şey verebilir bu dünyada. Hepsi tek bir ruh haline gelmiş seyirci ve sahnede yaşanan bu ruhun en tepe noktası…

Konser fotoğrafçılığı konusunda Türkiye’deki en önemli isimlerden biri olarak gördüğüm Burcu Ergin‘le kısa bir röportaj yapma şansına eriştim. Gerçek bir “rocksever” olması ve dolayısıyla yansıtmak istediklerini (ve belki de daha fazlasını) karelerinde görebileceğimiz bir isim Burcu Ergin. Kendisi de Multibabydoll’e röportaj verme isteğimizi kırmadı ve bu işi yapmak isteyeceklere yol gösterebilecek keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

 

10 yıl öncesinde İMKB’de çalışırken hayatınızın merkezinde fotoğrafçılığın olacağını hayal edebilir miydiniz yoksa zaten hep merkezde miydi fotoğrafçılık?

Fotoğraf çekmek babadan geçen bir tutkuydu. Babam doğum günlerimde bana hediye olarak ya bir Walkman ya da fotoğraf makinesi alırdı. Küçüklüğümden itibaren sürekli fotoğraf çektim. Ortaokul, lisedeki arkadaşlarımla olan tüm fotoğraflar tarafımca çekilmişlerdir. 🙂

Babanızın hediye ettiği o ilk fotoğraf makinenizi hala saklıyor musunuz?

Evet.

İlk kez çekim yaptığınız konseri hatırlıyor musunuz? Nasıl bir histi ve hangi grup sahnedeydi?

3 Doors Down konseri icin Paris’teydim. Makinem yanımdaydı ama yetkili değildim sadece seyirci olarak gitmiştim. Ancak grubun solisti Brad Arnold’un babasi sevgili Ralph Arnold bana bu fırsatı verdi ve ilk konser çekim deneyimimi o zaman gerçekleştirdim. Benim için çok özel bir andır ve kendisi bu anı telefonundan çektiği fotografımla da belgeledi. Ona sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum…

 

Photo by Muammer Yanmaz

Çekime gitmeden önce, yakalamak istediğiniz anlar için aklınızda bir kabataslak oluşturuyor musunuz yoksa her şey o anda mı gelişiyor?

Tabii ki diğer konser fotoğrafçılarının çektikleri fotoğrafları sürekli inceliyorum. Ancak bazı konserlerde 3 şarkı, bazılarında ise sadece tek bir şarkıda çekim hakkı veriliyor. O dakikalari solist ve grubun tüm üyelerini teker teker takip etmeye çalışarak değerlendirmeye gayret ediyorum.

 

İlk kez çekim yaptığınız andaki heyecanı hala üzerinizde taşıyor musunuz? Yoksa elde olmadan bu duygu yerini alışmışlığa mı bırakıyor bir süre sonra?

Sevdiğim müzik türü rock. Bu yüzden özellikle rock konserlerine gitmeyi tercih ediyorum. Rock müzikte alışılmışlık yoktur. Konser ışıkları gibi sürekli değişen bir ortam vardır. Bu da beni sürekli canlı tutuyor.

 

Fotoğrafını çektiğiniz isimlerle sorun yaşadığınız oldu mu? Oluyorsa böyle bir problemi nasıl aşıyorsunuz?

Şu ana kadar gittiğim hiç bir konser veya festivalde çektiğim fotoğraflarla ilgili bir sorun yaşamadım. Eğer olursa da, tabii ki eldeki imkanlar dahilinde düzeltmeye çalışırdım.

 

 

 

Kendinizden “rocksever” olarak bahsetmişsiniz. Haliyle çalışırken veya yolculuk esnasında, anlarınıza soundtrack olma görevi gören playlistinizi sormadan olmaz…

Ben 80’lerin çocuğuyum. Billy Idol, GNR, Cinderella, Def Leppard, DIO,Iron Maiden, Metallica ile büyüdüm. Ama günümüz icin konuşursak ALTER BRIDGE favorim. 3 Doors Down ise benim için çok çok özel 🙂

 

 

Çektiğiniz konser karelerinin her biri ayrı özel ve güzel. Özellikle Metallica By Request İstanbul Konseri ve Hellfest 2014 karelerindeki enerji, fotoğraflara uzun süre baktıran cinsten. Peki bir gün bu kareleri bir sergi dahilinde görmemiz mümkün mü? Geleceğe dönük bu tür bir projeniz var mı?

Bu güzel yorum ve beğenileriniz icin çok teşekkür ederim. Bu tarz bir sergilemeyi Tezgah Rock Bar’da bir süre önce yapmıştım. Bazen yurtdışından poster istekleri de geliyor. Sanırım böyle bir sergi yapabilirim. Elimde oldukça fazla gruba ait birikimim var. Tabii hala hedefim, tecrübelerle birlikte çok daha güzel kareler de yakalamak…

Şubat 2015‘te ise Yüz Kumbarası sergimiz var. 40 fotoğrafçı, 40 tema, 40 yüz. Bu sergide Başarılı Çocuklar teması altında çektiğim fotoğraflarım sergilenecek.

 

Bu güzel kareleri üretirken kullandığınız kamera ve ekipmanlar neler?

Nikon D800 fotoğraf makinesi kullanıyorum.

Yetkili olmadığım konserlere yanımda CanonG12‘ mi goturuyorum. Oldukça güzel sonuçlar alabiliyorum. Web sitemde gördüğünüz Def Leppard, Guns N’ Roses ve Billy Idol fotograflari bu mini mucizevi aletle çekilmişlerdir.

Sahne enerjisinden en çok etkilendiğiniz ve en iyi kareleri yakaladığınızı düşündüğünüz isim kimdi?

METALLICA –James Hetfield

13 Temmuz 2014 tarihinde yani doğumgünümde Pozitif Live icin çektigim kareler ve geri bildirimler beni çok mutlu etti.

 

 

Yakaladığınız karelerin aslında o anki ruh halinizi yansıttığı oluyor mu?

Benim ruh halim benden cıkıyor  ve ben sadece sahneye konsantre olup onların ruh hallerini fotoğraflarıma yansıtmaya çalışıyorum.

            

                                                 

Takip ettiğiniz veya ilham aldığınız fotoğrafçılar kimler?

Rob Fenn, Harry Reese, Todd Owyoung, Mike Corrado. Türkiye’de ise önce hocam Muammer Yanmaz.

 

 

Son olarak, fotoğrafçılığa gönül verecek, yolun başında olan birine bir öğüt verecek olsanız bu ne olurdu?

Öncelikle muhakkak kursa gitmeli. Bu konuda 2 secenek: 40 Haramiler ve IFSAK. Daha sonra profesyonel kamera ve ekipmanlar. Ve her gün muhakkak fotoğraf çekmek!…

 

 

 

  • Burcu Ergin‘in çalışmalarını takip etmek için aşağıdaki adresleri takipte kalabilirsiniz…

 

http://www.burcuergin.com/

http://www.yuzkumbarasi.com/burcuergin

http://instagram.com/burcuerginphotography

 

 

MÜŞRA DEMİR

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Daha Fazla İçerik
Podyumun asi çocuğuyla röportaj: Caspar Peteus