Groupie’lik mi sanat geyşalığı mı?

Keith stil sahibi bir groupie ile karşı karşıya. Kitabında da bahsettiği Uschi.
Keith stil sahibi bir groupie ile karşı karşıya. Kitabında da bahsettiği Uschi.

 

Dünyanın en az bilinen ve en cok icra edilen mesleklerinden biri. En az para kazandıranve aynı zamanda en çok eğlendiren mesleklerinden biri de aynı zamanda. Groupie‘likten bahsediyoruz. Halihazırda yapanların ve olmak isteyenlerin “sanat geyşalığı” olarak gördüğü meslek dalı.

Genel anlamıyla “rock müzik icra eden şahıs ve grupların turnelerinde onlarla birlikte yolculuk eden, bu yolculuk boyunca bu şahısların ruhsal ve bedeni ihtiyaçlarını herhangi bir karşılık beklemeksizin karşılayan kişi” olarak tanımlansalar da müzik tarihi açısından bakıldıklarında işlevleri tanımlanandan daha fazla.

Rolling Stones groupie’ler açısından en şanslı gruplardan biri. Marianne Faithfull ve Anita Pallenberg gibi groupie tarihindeki en önemli isimlerden ikisini ve daha nicesini yaratan grup. Kendi jenerasyonlarındaki çoğu groupie gibi hayran oldukları kişilere sadece kendilerinden bir şey vermekle kalmamış aynı zamanda onlardan da bir şeyler yaratma konusunda feyz alan isimler. Bir süre sonra stil ikonu haline gelip moda tasarımcılığı, modellik, şarkıcılık, söz yazarlığı, oyunculuk gibi işlere dahi bulaşmak bir yana, dönemin psişik akımına uyup topluca kara büyü seansları düzenleyenler dahi vardı.

Durum böyle olunca bir süre sonra olay yakın arkadaşlığa hatta aşk seviyesine, ve groupielerin uğruna ölecekleri starların kendilerini öldürmelerine kadar vardı; Sex Pistols’tan Sid Vicious’ın Nancy Spungen uğruna kendisine yaptığı gibi.

Bu beraberliklerden daha sonra çok ünlü olacak isimler de doğuyor. Iggy Pop, Mick Jagger, Rod Stewart gibi pek çok ismin groupiesi olmuş Bebe Buell ile Aerosmith solisti Steven Tyler’ın kızı Liv Tyler gibi.

Bebe Buell kızı Liv Tyler ile.
Bebe Buell kızı Liv Tyler ile.

Bebe Buell: 14 Temmuz 1953 doğumlu olan ve “groupie’lerin kraliçesi” olarak anılan Bebe Buell’in rock n’ roll kültürüne tek armağanı groupieliği olmadı, Liv Tyler gibi bir yavrucağı da tüm evrene kazandırmış oldu. Playboy kızı olarak da nam salan Buell, aynı zamanda ünlü Almost Famous filmindeki Penny Lane karakterinin de ilham kaynağı. Listesi ise kraliçeliğini tescilleyecek şekilde bir hayli kabarık: Rod Stewart,Iggy Pop,David Bowie,Jimmy Page,Mick Jagger,Elvis Costello,John Taylor,Ron Wood,Tod Rundgren ve tabii ki Steven Tyler… Dikkatli bakılınca Steven Tyler’a ikizi kadar benzeyen Liv’in bu güzelleştirilmiş genlerindeki etki şüphesiz ki Buell’in katkısı…

Photo of Bebe Buell

Pamela Des Barres: Bir ara evlendiği kocasının soyadını boşanınca da bırakmayan 9 Eylül 1948 doğumlu Pamela Des Barres, hatıralarını oraya buraya anlatması; hatta bununla da yetinmeyip fırsat buldukça bunları kitap olarak yayınlaması nedeniyle en bilinen groupielerden biri.Jimi Hendrix,Dave Navarro,Tom Jones,Jim Morrison,Mick Jagger, Keith Moon,Robert Plant gibi isimleri barındıran listesindeki en büyük aşkı olan Frank Zappa; bu sarışın kıvırcık kız için tümü kızlardan oluşan ilk rock grubunu da kurdu zamanında “Girls Together Outrageously” adında.

Çok mutlu bir Pamela Des Barres.
Çok mutlu bir Pamela Des Barres.

Anita Pallenberg: 9 Nisan 1944’te Roma’da dünyaya gelip Almanya’da büyüyen Anita’nın da yolu, kendi döneminde kendisi gibi aynı yolu izleyen kızlara olduğu gibi Rolling Stones ile kesişti. Ünlü Barbarella filminde de Kara Kraliçe rolünü oynayan, Federico Fellini ile de ilişki yaşayıp tek ilgisinin müziğe olmadığını kanıtlayan Pallenberg; Keith Richards’tan bir çocuk sahibi olmuş olsa da grupla yaptıkları Peru gezilerinde Voodoo bebekleriyle Stones üyelerine olan hıncını almaktan da geri durmuyordu.

Şahsi stil ilhamlarımdan biri olan Pamela'nın Keith Richards ile olan aşkına, Hayat adlı kitabı okuyup hayran kalmamak elde değil.
Şahsi stil ilhamlarımdan biri olan Pamela’nın Keith Richards ile olan aşkına, Hayat adlı kitabı okuyup hayran kalmamak elde değil.

Z07921-004 In Search Of Magic

Marianne Faithfull: Bir zamanlar Rolling Stones elemanlarından biri sayılabilecek, Stones’un Yoko Ono’su olup onları dağılmaya doğru yol aldıran tek kadın. 29 Aralık 1946’ta aristokrat bir ailede dünyaya gelen Faithfull’un; oğlu ve torunlarıyla halen İrlanda’da sürdürdüğü uzun ömrüne sığdırdığı Brian Jones,Mick Jagger,Keith Richards,Eric Clapton,David Bowie gibi isimlerle yaşadıklarıyla zamanında İngiliz tabloidlerinde Londra’nın Cadı’sı olarak ilan edilmişliği var. Ayrıca Stones’la yollarının ayrılması doğruluğu yüksek bir söylentiye göre Ahmet Ertegün’ün Jagger’ı kenara çekip “bu kız sizi bitirecek” şeklindeki uyarısıyla gerçekleşmiştir. Morphine Sister dahil olmak üzere pek çok ünlü şarkının kendisi için yazıldığını da belirtmeye gerek yok herhalde.

Marianne’in hep overrated olduğunu düşünmüşümdür.
tumblr_mmpk7bjFV61rl71t1o1_500
Marianne’in hep overrated olduğunu düşünmüşümdür.

tumblr_mctpo2dFOh1qlu0uvo1_500

Pamela Manning: 80’lerin parlak, bol kabarık saçlı ve bol aksesuarlı rock dünyasına ilk olarak striptizci olarak adım atan 1 Temmuz 1957 doğumlu Pamela Manning; kısa sürede Bon Jovi ve Mötley Crüe konserlerinin aranılan ismi haline geldi. Ama kendisinin en çok hatırlanan ve bilinen hali ise, 80’lerin ortalarında henüz paçozluk evresindeki Guns N’ Roses ile takıldığı zamanlar. Reckless Road kitabına da bol bol malzeme çıkartan bu dönemde, Rocket Queen şarkısında Axl Rose ile sahnede yaptıkları dans bir süre konserlerinin olmazsa olmazı olmuştu. Bir süre Vince Neil ile çıkan Manning, şimdilerde çocuklarıyla yaşadığı sakin yaşamına ek olarak GN’R’ dan eski dostlarıyla görüşmeye devam ediyor.

Pamela, Axl ile.
Pamela, Axl ile.

Connie Hamzy: 9 Ocak 1955 tarihinde doğup “Sweet, sweet Connie” diye başlayan “We’re an American Band”şarkısına da ilham olan “Tatlı Connie”; Eddie Van Halen,Jimmy Page,John Bonham,Carlos Santana,Don Henley,David Lee Roth, Huey Lewis gibi diğer groupielere nazaran daha sakin tiplerle takılmış olabilir ancak kendisinin diğerlerinden en büyük farkı; Bill Clinton ile bile adının anılması!

Uğruna pek şarkı yazılacak gibi görünmüyor değil mi?
Uğruna pek şarkı yazılacak gibi görünmüyor değil mi?

Uschi Obermaier: 24 Eylül 1946’ta Münih’te doğan Uschi’nin hayatı öylesine inişli çıkışlıydı ki, Das Wilde Leben adlı filme dahi konu oldu. Kommune 1’e katılıp (Almanya’da 1967’de kurulan bir komün.) komünün en önde gelen isimlerinden Rainer Langhans ile ilişkisini sürdürürken bir yandan da oldukça başarılı olduğu fotomodelliğe devam etti. Rolling Stones üyeleriyle tanışması ise hem komünizme ilgisinin zalmasına hem de Rainer ile ilişkisinin bitmesine neden oldu. Jimi Hendrix ve Keith Richards’la yaşadığı ilişkinin ardından Hamburg’un en zengin isimlerinden biriyle evlenip duruldu. Eşinin motosiklet kazasında ölmesi sonucu içine daha da kapanıp hayatına takı tasarımcılığı yaparak devam ediyor. Dünya üzerinde bir dergiye çıplak poz veren ilk manken ve 1996 yılında 56 yaşındayken Playboy’a kapak olabilmesi dışında; halen görüntüsünün şaşırtıcı şekilde bozulmamasıyla şok etmeye devam ediyor.

Uschi bu karelerdeki gibi gözüküyor halen!
Uschi bu karelerdeki gibi gözüküyor halen!

tumblr_my0ypvkwER1qhccpao1_500

Pamela Anderson: 1 Temmuz 1967’de Kanada’da doğan Anderson sadece “Sahil Güvenlik” denilince değil; Mötley Crüe denilince de akla gelen ilk isim! Tanıştıktan hemen bir kaç gün sonra evlendiği Tommy Lee’den defalarca ayrılıp defalarca barışsa da; Bret Michaels,Kid Rock,Fred Durst,Mark McGrath gibi isimler nedeniyle bu listede olmayı sonuna kadar hakediyor!

https://instagram.com/multibabydoll/

https://twitter.com/multibabydoll_

https://www.facebook.com/Multibabydoll/

MÜŞRA DEMİR

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Daha Fazla İçerik
Erkeklerin Maruz Kaldığı Toplumsal Baskılar