Victoria’s Secret meleklerinin antrenörüyle tanışın!

tumblr_inline_myrv9qLf9n1r4zp7v

CLICK HERE FOR THE ENGLISH VERSION!

Boks dünyasıyla ilgilenen, içerisinde olan her insana, bir şekilde isminin tanıdık geleceği biridir Michael Olajide Jr. ..  Benim için ise kesinlikle tüm bunların çok daha ötesinde bir isim. Hem bir spor bağımlısı hem de boks hayranı olarak, Michael Olajide Jr. şu hayatta bana ilham veren önemli isimlerden biri.

Şampiyon boksör ve fitness uzmanı Michael Olajide Jr., aynı zamanda Adriana Lima, Doutzen Kroes gibi Victoria’s Secret meleklerinin eğitmeni. zaten kendisiyle ilk tanışmam da bu vesileyle oldu.
Workout videolarını izlerken enerji dolduğum, videolarındaki tavsiyeleriyle bana güven veren ve vücudumu şekillendirmeme kesinlikle en yüksek katkıları sağlayan Olajide Jr., aynı zamanda bana göre kesinlikle ringlerin en stil sahibi erkeği!
Kısacası kelimelere anlata anlata sığdıramayacağımı düşündüğüm bu efsane adamla yaptığım röportaja geçmekte yarar var lafı kısa kesip. Zira öyle iyi öneriler var ki aralarda yakalanabilecek, okumayıp boşa harcadağınız her dakikaya yazık.
Yine de daha fazlasını isteyecekler için şimdiden belirtelim; Michael Olajide Jr.’ ın yeni fitness kitabı Sleekify kesinlikle aradığınız şey olabilir!
Lafı yeterince uzattığımıza göre röportaj teklifimi en içten tavrıyla yanıtlayan bu ilham verici insanla sizi baş başa bırakalım:

Neden başka bir spor değil de boks?

Aerobox adını verdiğimiz program boksun da ötesine geçiyor. Hatta programımızda bulunan bazı egzersizler, herkesi sıradan bir sporculuktan profesyonel atletliğe geçirebilecek kadar orijinal taktikler içeriyor.

Benim için boks, vücudun doğal hareket açıklığını sadece belli başlı kişilerin yapabileceği bir yere çeken muhteşem bir spordur. Diğer sporcuların çalıştığı etkinlik ve randıman seviyesine sahip antrenmanları boksta yapamazsınız; o antrenmanların insanlara, boşluğa, makinelere ve ağır ekipmana ihtiyacı var; fakat bu programın yok.

Boksörlüğü seçmenizde babanız ne kadar etken oldu? Yoksa tamamen kendi seçiminiz miydi?

Boks yapmaya karar verdiğim zaman annemle yaşıyordum ve babamla çok sınırlı bir iletişimimiz vardı. Boks salonuna sahip olması ve babam olması sadece onunla boks yapma fikrini bana verdi. Onun dışında, evet, benim kararımdı. Yine de bu bazı noktalarda fikrimi değiştirmek istemediğim anlamına gelmez.

Babanızın bir öğüdünün size kariyeriniz boyunca yol gösterdiğini biliyorum. Peki Michael Olajide Jr. boksör olmak isteyen birine ne öğütte bulunurdu?

Boksör olmak isteyenler için, kendilerini gerçekten tanımaları gerektiğini söyleyebilirim. Bu bir yolculuk gibi. Dövüştüğünüz rakipler birer sınav, o yüzden her seviyesine hazırlıklı olmalısınız. Yorulmak yok. Dayanıklılığınızı bir kez kaybederseniz, fiziksel ve mental tüm avantajlarınızı da kaybetmiş olursunuz. Boksu sağlık için yapanlara da kendilerine yatırım yapmalarını tavsiye ederim. Sizi sonsuza kadar zorlayabilecek bir programa sahip olmak zorundasınız. Hayat gibi, her gün sizin bir parçanız olmalı. Bu güzel bir şey.

 

Geriye dönüp baktığınızda 80’ler ve 90’lardaki boks dünyasını özlüyor musunuz? Sizce o günden bugüne neler değişti?

Dövüşçü her zaman dövüşçüdür; ancak kurallar ve beklentiler değiştiği zaman dövüşçüler de değişir. Şu an bazı açılardan daha yumuşak, bazı açılardan da daha sert. Ne olursa olsun hala çok fazla zorlu bir spor. İki adam sadece beyinleri ve yumruklarıyla karşı karşıyaysa, bu gerçek bir rekabet örneğidir.

İşinize tutkuyla bağlı olduğunuzu görebiliyorum ancak kendinizi başka bir iş yaparken hayal edebiliyor musunuz?

Kendimi başka bir şey yaparken hayal edemiyorum. Tabii ki bu vasat yaratıcılıktaki aklımla başka bir şeyler de yapmak isterdim. Ama bunu antrenmanlara da yansıttığımı düşünüyorum. Boks öğretmek ve ona yaratıcı bir hava katmak bir atletin sürekli dileyeceği en doğal ve mükemmel geçişti.

 

Günümüzde sporu, daha çok vücudu şekillendirmek için bir araç olarak kullananlar da var. Bunu yaşam tarzı haline getirmiş birisi olarak, sizi rahatsız ediyor mu?

Eğer şekilli bir vücuda sahip olmak istiyorsanız, bir atlet ne yapıyorsa siz de onu yapmalısınız; her zaman böyle düşündüm ve hala böyle düşünüyorum. Bilgili ve tecrübeli bir hocanız/çalıştırıcınız varsa, sıkılmazsınız. Aklın ne kadar önemli olduğunun bilincindedirler ve vücudunuz gelişirken sizi devam etmek için kamçılar. Bu işin anahtarı budur. Antrenman sırasında kimse sıkılmak istemez.

 

Bunu sormazsam olmaz. Tabii ki kadınlar olarak her daim fit kalmanın yollarını arıyoruz. En azından hızlı bir sonuç için bize verebileceğiniz tüyolar var mı?

Kadınlar işi biliyor. En etkili antrenmanlar kardiyo ağırlıklı olanlardır. Erkekler her zaman ağırlıkların cazibesine kapılır, ancak sonunda elde ettikleri kötü dizler ve ağrılı sırt olur. Kardiyovasküler ağırlıklı/kas dayanıklılığı antrenmanlarının vücut şeklini değiştirmek ve genel sağlık için en etkili antrenmanlar olduğunu düşünüyorum. Kardiyovasküler sisteminiz sağlıklıysa, ömür boyu devam edecek kadar sağlıklı bir sistem kurmuşsunuz demektir.

 

Gracie Carvalho ve Michael Olajide Jr.

Şimdiye kadar gördüğünüz spor veya beslenme hataları neler?

Farkına vardığım hatalardan biri, insanların kendi dikkatlerini dağıtıp antrenmanın gerçekliğinden kopmaları. Antrenmanda olduğunun farkında olmalısın ve bunun bilincinde hareket etmelisin. Televizyon ve okunan dergiler antrenmanın amacından sapmasına sebep olur, aklınızı başınıza almanızı engeller. Beslenme konusuna değinirsek, basit olmasına rağmen hep aynı hatalar yapılıyor. Mümkün olduğunca doğal şeyler yiyin. Vücudunuz işlenmiş besinleri ne yapacağını bilemez. Yemek benzindir ve depo asla tıka basa dolmamalıdır. Antrenmanda yeterli güç sağlayacak kadar yiyin ve gerektiğinde depoyu tekrar doldurun. Otomatiğe bağlamış bir sistem gibi yemek yemekten kurtulun. Günde 3 öğün ve öğün aralarında atıştırmalar… Neden? Çoğu insan masa başında çalışıyor ve fiziksel olarak çok fazla yemesi gerekmiyor.

Workout videolarınızı büyük bir zevkle izliyorum zira harika bir enerjiniz var. İzlerken karşınızdakinin de enerjisini yükseltiyorsunuz. Bu motivasyonunuzu neye borçlusunuz?

Teşekkür ederim. Bunun insanları ve yaptığım işi sevmemden kaynaklandığını düşünüyorum. Var olduğunu bilmedikleri yeteneklerini keşfetmelerini ve öğrenmelerini izlemeye bayılıyorum. Sağlık ve formda kalmak karışık ve zor şeyler değil. Ben de çok hırslı bir insanım ve dövüş kariyerim kısa sürdü, bu yüzden ben de bunu hayatımın bir parçası haline getirdim. En nihayetinde, yaptığım şeyden dolayı gururluyum ve insanlara vaat ettiği şeyi gerçekleştiren bir şey yarattım. Her seviyesinde gerçek bir sağlık ve form tecrübesi…

Açıkçası işinizdeki başarının yanısıra antrenman kıyafetlerindeki seçimlerinizi de inanılmaz başarılı buluyorum. Rahatlığın yanısıra görüntüye de önem veriyorsunuz diyebilir miyiz?

Teşekkürler! Dövüşmek kendini ifade etmenin bir yoludur. Her dövüşçü ringde kendi kişiliğini giyer. İnsanların kendini ifade etmesinin ve hayattaki her günü kendine güven içinde yaşamasının harika bir şey olduğunu düşünüyorum. Giyim tarzı ilham vermeli, rahat olmalı ve kişiliğinizi yansıtmalıdır. İnsanların sizin hakkınızda yorumlar yapması bambaşka bir şey (gülüyor).

Spor yapmak birçoğumuz için müziksiz çok zor. Michael Olajide Jr. antrenman sırasında neler dinler merak ediyorum.

Her tarz müzikte motive olabiliyorum. Derslerde ise çoğunlukla house/tribal tercih ediyorum, çünkü itici bir ritmi olduğunu düşünüyorum. İlham vericidir ve iyi hissettirir. Zamanlama da yaptığımız çalışmaya göre çok önemli ve bu düşmeyen tempo insanlardan beklediğim antrenmanları ve yumrukları tanımlamamda yardımcı oluyor.

Eğittiğiniz kişilerle anlaşamadığınız durumlarda profesyonel düşünmeye devam edebiliyor musunuz yoksa en eziyetli ve zor antrenmanlarla mı intikamınızı alıyorsunuz?

Eğitim verdiğim kişilerden birisi belirli bir egzersizle ilgili sıkıntı yaşıyorsa, öğrenmeleri için değişik yaklaşımlar üzerinde çalışırım. Bunun bir antrenör (eğitmen) olarak sınav olduğuna inanıyorum. Her müşterime kendi dünya şampiyonu ünvanını kazanmak isteyen bir savaşçı gibi yaklaşırım. Aslında intikam ile çok da alakalı değil. Bir yere gelebilmeleri için onlara yardım etmem amacıyla bana gelirler en başta. Onları hayal kırıklığına uğratamam. Onlara inanırım, güvenirim. Her şeye bu noktadan başlarız ve her zaman kazanan biz oluruz.

Birlikte çalışmaktan en keyif aldığınız isim kimdi?

İlginç bir soru. Çabalayan insanları severim. Bazıları antrenmanları diğerlerinden daha kolay tamamlar, yine de hepsinden keyif alırım. Defileye hazırlanan Adriana’yla da, filme hazırlanan Hugh Jackman’la da veya ailesinin beklentileri yoğun olan ve stres atmak isteyen bir anneyle de çalışsam hepsinden çok keyif alıyorum, hepsini çok seviyorum.

Boks dışında hayatınızda bu kadar önemli yer tutan başka neler var?

Hayatımdaki önemli şeyler? Evliyim ve sonsuza kadar seveceğim iki tane genç oğlum var. Onlar her şeyden önce gelir. Olayları perspektifte tutmaya çalışırım. Hakiki şeyleri önde tutmak gerekir, ancak bu her zaman çok kolay olmuyor.

Bildiğim kadarıyla bir Türk filminde de yer aldınız. Five Minarets In New York’ta yer almaya karar vermenizdeki sebep neydi ve bu nasıl bir deneyimdi? Ayrıca sizi daha çok beyazperdede görebilecek miyiz?

Bu sadece anlık bir karardı. manny siverio ile bir dövüş sahnesi çekiyorduk ve bana filmde de oynayıp oynamayacağımı sordular. yönetmen ve prodüktörler harikaydı. ve başroldeki aktör, -adını unuttum- inanılmaz derecede cool ve sıcakkanlı biriydi.

Dünyanın en güzel kadınları vücutları için size güveniyor. Peki sizin için ideal kadının tanımı nedir?

Klişe gibi gelebilir, fakat dünyadaki en güzel kadınlar bu meşaleyi taşıyanlardır. İçten gelen mutlak bir enerjileri var. Herkesin hayran olduğu bir vücut şekli vardır, ancak bu sadece paket, sadece kartvizit. İlginizi vücut çeker, ancak sizi orada tutan ruhtur, enerjidir.

Favori Victoria’s Secret meleğiniz kim?

Victoria’s Secret’taki her kızın kendine has bir sihri var. Bu çok çılgınca bir şey. Victoria’s Secret nasıl seçim yapması gerektiğini iyi biliyor. Favorileri tartışamam, ancak 8 yıldır her gün Adriana’yla çalışıyorum. Evlenmeden önce de tanışıyorduk, 2 hamileliğinde de beraber çalıştık; saygıya dayanan gerçek bir arkadaşlığımız var ve bir gün bile pişmanlık duymadım. Belki o duymuştur, ben kesinlikle duymadım. Hahaha. Aramızdaki işlerden kolay olanı benimki.

Geleceğe dönük olarak yeni projeleriniz var mı?

Evet, antrenman programımı anlatan, diğerlerinden tamamen farklı olan harika bir kitap çıkarıyorum. Yeni bir form konsepti diyebiliriz. İsmi SLEEKIFY ve internetten sipariş edilebiliyor. Ayrıca yeni bir internet sitem de var: aerospacehpc.com. Dünyanın her yerindeki insanların faydalanabileceği tarzda harika antrenmanlar içeren, dövüşçülerin programlarına dayalı ve Aerospace’te mankenleri ve oyuncuları çalıştırırken kullandığımız taktiklerle dolu olacak. Ayrıca heyecan verici yeni bir antrenman ürünüm yolda.

 MÜŞRA DEMİR

 

NOT: Çeviri için Mert Çelebi’ye çok teşekkürler!

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Daha Fazla İçerik
Konser Günlerini Beklerken: Glastonbury Tarihinin En İyi 10 Performansı