Müzik Pazarı’nda bir gün

Efendim malumunuz, son zamanlarda karmaşık duygulara sürüklenip dursam da totalde tek bir arkaplan var: İnanılmaz neşeliyim! Havalar her ne kadar ısınır gibi yapıp sonra kışa dönse de neşemi ve enerjimi durdurmaya yetmedi bu durum.

Geçtiğimiz gün; çook önceden yaptığım totemi yerine getirdim ve Jack White‘ın Lazaretto Ultra Plak‘ını edindim. (Yahu oyuncak bulmuş gibi ışığa tutup tutup çeviriyoruz. Bu arada daha önce de albümün incelemesinde de söylediğim gibi, sırf plağın özelliklerine özel bir inceleme yazmak gerek, hele bir pikabım gelsin) Ama sevgili plaklarla olan buluşmam bu hafta bununla sınırlı kalmadı neyse ki. Yetmedi, bir gün sonrasında plak cennetinde buldum kendimi.

Herşeyi baştan alacak olursak, bir metro insanı olarak ilanlara dikkat etmek kaçınılmaz. Sabahları gözüm daha açılmamışken dikkatimi çeken ilan, Müzik Pazarı Kanyon’da reklamları oldu.

Şimdi şöyle ki, Radyo Kanyon, yeni bir konseptle yayın hayatına başladı. Bu yeni konseptin kutlaması da, müzikseverlere 3-5 Nisan arasında bir plak cenneti yaratılarak yapılıyor. Ben de 3 Nisan gününde, öğle molamda çıktım işyerinden; koştur koştur gittim.

Bundan sonrası, kendisini mutluluğun en üst seviyesinde bulmakla, öğle molası bitiminde işine geri yetişme telaşı olan insanın duygularıyla; gözünden anlatılacaktır.

 

Etkinlik alanına kurulan Müzik Pazarı, tam bir pazar konseptinde. Plakhane, Rainbow, Kontra, Pantheon ve Dip Sahaf ‘ın standları gözüme uzaktan birer hazine gibi gözüküyor. Önce Kontra‘ya uğruyorum. Hızlıca elimle plakları eliyorum. Bugün almak için kafamda bir şeyler var ama sanmıyorum ki bulabileyim. Aslında kimi aradığımı da bilmiyorum her standa farklı bir ismi söylüyorum. En sonunda Rainbow standına ulaşıp tam yine öylesine bir isim söyleyecekken, Pearl Jam‘in Vitalogy albümünün ilk baskılarından biri çarpıyor gözüme. Tabii en kaba ama en doğru tabirle “yamuluyorum”! Bu kadarı da yapılmaz ki bana canım! Eviriyorum, çeviriyorum almaya karar veriyorum ama belli, kendiminkileri değil sadece; bir kaç arkadaşımı daha kaçırıp organlarımızı satmamız gerek ki alalım!

Bu hüzün hali sadece gelecek ayki ilk maaşıma kadar sürecek biliyorum. Ama pesetmiyorum Rainbow standında. Derken tabii sevinçten haka dansı yapmama sebep olacak o plak geliyor elime: Led Zeppelin II. Bence şu günlerime de en çok bu albüm yakışırdı zaten

Whole Lotta Love, Lemon Song,Heartbreaker gibi parçaları barındıran The Brown Bomber takma adlı bu albümü; biraz daha elimde bakakalmış şekilde tutuyorum. Ve sonuç oldukça klişe: Alıyorum! Ayrıca Rainbow için şunu söylemek gerekir ki oldukça güleryüzlü ve pozitifler. En yakın zamanda yerlerine de baskın yapıp plakları yüklenip dönmek gerek.

 

Dipsahaf’a  ilerliyorum bu defa. Başladım bir kere alışverişe artık durmamam gerek. Oradan da Rolling Stone‘un gelmiş geçmiş en iyi kapaklarını (daha çok ilk yayınlandığı dönemden 90’ların sonuna kadar olan kapaklar aslında) barındıran kitabı satın alıyorum. Kitap mı çok ağır ben mi çok yoruldum bilmiyorum ama oracıkta yere yatıp kitaba başlamayı geçiriyorum içimden. Nitekim oturup da aldıklarınızı inceleyebileceğiniz yerler mevcut.

Test: Sayfadaki bebeği bulun.
Test: Sayfadaki bebeklerimi bulun.

Neyse efendim, standlar arasında biraz daha ilerliyorum ve başımın belalısı Pearl Jam‘e bir kez daha rastlıyorum hem de Ten albümü! Bana afakanlar basıyor tabii ki, derken kendi adlarını taşıyan albümü de buluyoruz. O daha da gösterişli, al beni al beni diyor resmen. Ama dakikalar sonra ikisinin de birbirinden pahalı olduğu ortaya çıkıyor ve bayılmamak için arkama baka baka dönüş yoluna giriyorum…

Bu arada sadece plak ve dergi yok tabii ki, Happy-Nes kulaklıkları, Pillow Talk Music Edition yastık kılıfları, gramafonlar, eski radyolar da bulmak mümkün. Ama özellikle belirtmem gerekir ki, Karaköy Junk‘ın neon ürünlerine aşık olmamak elde değil!

Aynı zamanda bu etkinlik için özel olarak basılmış Müzik Pazarı torbaları hem sağlam hem de oldukça şık.

Şöyle bir toparlarsak, her müzikseveri mutlu edecek güzel bir etkinlik Müzik Pazarı. Bu tarzdaki etkinliklere daha çok ihtiyaç var. Bu yazıyı ne zaman okursunuz bilmiyorum ama, 3-5 Nisan tarihleri arasındaysanız bir uğrayın. Özellikle Record Store Day öncesi güzel bir ısınma turu olabilir…

 

MÜŞRA DEMİR

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Daha Fazla İçerik
Biri bizi 70’lere ışınlasın!