Hem ilham hem motivasyon kaynağımız: SquatGirl!

SquatGirl, Türkiye şartlarında örneğine ratlayamayacağınız bloggerlardan. Sağlıklı beslenme ve egzersiz önerileri veriyor ve en önemlisi tüm hareketleri kendisi yaparak her gün bloguyla binlerce kişiye ilham oluyor; hayatlarında yeni bir sayfa açmalarına neden oluyor. Sıcakkanlı, gerçekçi anlatımı ve en önemlisi verdiği bilgilerin gerçekliğini kendi fit ve güzel görüntüsü sayesinde görebilmemiz, SquatGirl’ü diğer binlerce bloggerdan ayıran en önemli özellikler.

SquatGirl blogunu okumak başlı başına bir motivasyon kaynağı. Aynı zamanda verdiği beslenme ve spor önerileri hayat kurtaran cinsten. Özellikle çalışan bir insansanız, motivasyon ve kesin sonuca ihtiyacınız bir hayli fazlaysa SquatGirl kesinlikle tam size göre. Ben okumaya başladığım ilk günden beri yapıyorum ve bana şimdiye kadar okuduğum/izlediğim herşeyi bıraktırdı. hem büyük bir fana hem de vücuduyla gurur duyan birine dönüştüm sayesinde.

Beni bu söyleşi için kırmayan ve söyleşinin sonunda sadece görüntüsünün değil içinin de güzel olduğuna inandığım SquatGirl ile gerçekleştirdiğimiz için röportaj için şöyle buyrun, sonra da direkt spor salonuna!

 

Öncelikle Multibabydoll’a röportaj vermeyi kabul ettiğiniz için çok teşekkürler! Blogunuzun ve sizin büyük bir hayranınız olarak burada sizinle yaptığım röportaja yer vermek büyük bir onur!

Hikayenizi bilmeyenler için klişe bir soruyla başlamak zorundayım. Sporla nasıl tanıştınız? Atlet seviyesine gelmek başından beri hedefiniz miydi?

Ben 20 yaşındayken, erkek arkadaşım beni kampüsündeki spor salonuna götürmüştü. Çok sevmiştim ve haftanın 3 günü 2 saat antrenman yapmaya başladım. Eğlenceliydi, forma girmeyi sevmiştim, başka bir amacım yoktu.

 

Peki yaşam tarzı haline getirdiğiniz sporu ve deneyimlerinizi bir bloga dönüştürme fikri ne zaman ortaya çıktı?

İsviçre’de gazateciydim, yazmayı seviyorum! İnsanlar bana aynı soruları sürekli ama sürekli olarak sormaya başlayınca bir blog yazmaya karar verdim. Böylece fit olmak isteyen herkes aradığı bilgiyi burada bulabilecekti.

Fotoğraf: Erkan Balkan
Makyaj: Cenk Aydınlısoy

 

Neden başka bir egzersiz değil de Squat?

Bu benim favori egzersizim. Squat harika çünkü tüm alt vücudu çalıştırıyor, özellikle quadricepler, hamstringler, kalçayı ve kalf kaslarını. Bence oldukça cool bir egzersiz, squat yapan kızları görmeyi seviyorum.

 

Son zamanlarda squat temelli egzersizler dışında bir diğer trend de Ballet Beautiful egzersizleri. Sizce bu tarz egzersiz programları ne kadar etkili?

Küçükken bale yapıyordum, duruşumu ve esnekliğimi kesinlikle bu derslere borçluyum. Stretching olmadan egzersiz yapmayı hayal bile edemiyorum, kendimi iyi hissettiriyor. Bu yüzden, bence Ballet Beautiful da ağırlık programınızı ya da kardiyo çalışmanızı sonlandırmak için güzel bir seçim.

 

 

 

 

Kadınların en büyük korkusu egzersiz sonrası oluşan kas kütlesi ve bunun sonucunda aşırı derecede kaslanacakları düşüncesi. Ben, blogunuzda paylaştıklarınızla birlikte çoğu kadındaki bu düşünceyi kırdığınızı düşünsem de halen aynı korkuyu dile getirenler var. Sizce bu yanlış düşüncenin kaynağı ne?

Konu hakkında bilgisi olmadan konuşan çok sayıda insan görüyorum. Sadece ağırlık kaldıran bir kadının vücut geliştiren biri kadar hacimli olmasına imkan yok. Eğer yağ oranınız düşükse, vücudunuz şekillenecektir. Eğer yağ oranınız yüksekse, belki daha büyük görünebilirsiniz çünkü yağ tabakasının altında kas inşa etmiş olursunuz. İşte her zaman ağırlık egzersizlerini sağlıklı bir diyet ve kardiyo ile birlikte yürütmeniz gerektiğini bu yüzden söylüyorum.

 

Fotoğraf: Erkan Balkan
Makyaj: Cenk Aydınlısoy

 

Şimdiye dek en sık gördüğünüz/duyduğunuz egzersiz ya da beslenme hataları neler?

İnsanlar yeterince ağırlık kaldırmıyor. İşte bu yüzden yıllardır, her gün aynı adamları ve kadınları spor salonunda görüyorsunuz; yıllar geçmesine rağmen hala fit bile görünmüyorlar. Vücudunuzu, bir sonraki mücadeleye güçlü bir şekilde hazırlamak için zorlamalısınız. Tabii ki bu profesyonel bir kişisel antrenör gözetiminde yapılmalı. Yemek konusuna gelince, herkes herzaman diyet halinde. Ben buna tamamen karşıyım. Olay tamamen sağlıklı besinleri seçmekte. Kilo verirken de oldukça lezzetli besinler yiyebilirsiniz!  

Blogu yazdığınızdan beri hayatınızda neler değişti? Paylaştıklarınızla hayatında olumlu etki ettiğiniz insanlar ya da olumsuz yorum yazan insanlar sizi ne kadar etkiliyor?

Deneyimlerimi paylaşabildiğim ve insanları sağlıklı bir hayata başlama konusunda motive ettiğim için harika minnettar hissediyorum. Her gün aldığım teşekkür mailleri, harcadığım eforun bir ödülü. Ve sadece benim için değil. Eğer fotoğraflarımı çeken Sevda Kaplan Çetin ve makalelerimi çeviren Hasan Gümen olmasa; bu proje asla gerçekleşemezdi.  

 

Merak edilen bir diğer konu da egzersiz sırasındaki playlistiniz. Sessiz bir ortamda egzersizlere mi odaklanmak gerekiyor yoksa insanın modunu yükseltecek müziklere ihtiyaç var mı? Sizin playlistiniz nelerden oluşuyor?

Beni motive edecek ritmlere ihityacım var! Müzik benim için çok önemli. Fitradio ve Spotify’ı seviyorum. Ama çalma listelerini dinlemek için telefonumu bir ay boyunca spor salonuna götürmüştüm ve tam bir felaketti. Çünkü telefonuna bakmak istemediğinizde bile sizi bir şekilde oyalıyor. Şimdi I- Shuffle kullanıyorum ve bazen götürmeme bile gerek kalmıyor çünkü gittiğim spor salonu yüksek seste müzik çalıyor.

 

 

Deneyimlerinizi anlatırkenki pozitif enerjiniz bir yana, antrenmanlar sırasında giydiğiniz spor kıyafetleri ve stiliniz de bir harika! Stilinizi nasıl tanımlarsınız?

Teşekkür ederim. Aksesuar kullanmayı seviyorum. Hiçbir zaman yeteri kadar taktığımı düşünmüyorum. Ve bir diğer şey, yaşınız ilerledikçe kendi stilinizi buluyorsunuz. Son olarak fit olan birinin üzerinde herşey güzel görünecektir, değil mi?    

Her ne kadar tek mevsime yönelik yapılmaması gerektiğini bilsek de, kaçınılmaz olarak yaz gelince spora ağırlık veriyoruz. Yaz aylarına formda girmeye yönelik yeni bir programa başlayacak olan bir kişi nelere dikkat etmeli, programı nasıl olmalı?

 

Eğer hızlı bir şekilde forma girmeyi istiyorsanız, beslenme şeklinizi sağlık bir diyete çevirmeniz gerek. Daha sonrasında her gün 30-50 dakika arası tempolu bir şekilde yürüyün ve haftanın 3 günü ağırlık egzersizleri yapın. Eğer nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız http://squatgirl.com/hizlica-fit-olun/  adresinden makaleme bakabilirsiniz. Yaz için Sevda ile birlikte özel bir şeyler yapmayı planlıyoruz. Popo ve bacaklar için egzersizler göstereceğiz, karın kasları ve kollar için de yani herkesi bikini sezonuna hazırlayabilecek herşey. Bunun için çok heyecanlıyım.

 

 

 

 

Peki öncesinde spor yapmış  ancak birkaç aydır antrenmanlarını aksatmış biri, yeniden spora başladığında direkt eski programından mı başlaması gerekli yoksa verilen uzun süreli aralarda “ilk kez başlıyormuş” gibi mi başlamalı?

Kas hafızası diye bir şey var. Daha öncesinde fit olan birisi kesinlikle sıfırdan başlayan birine göre daha avantajlıdır. Daha hızlı şekillenecektir ama yavaş başlayıp adım adım gitmeli, yeniden inşa etmeli.

 

Alışılmış olan beslenme düzenini kırmak bazı insanlarda çok zor olabiliyor. Küçük fast food kaçamakları, bir sonraki gün yapılan daha güçlü bir egzersiz programıyla tolere edilebilir mi?

Hepimiz insanız ve hayattan zevk almalıyız. Bir hamburgerden sonra hemen şişmalamazsınız. Ama aynı zamanda sadece bir çalışmadan sonra hemen fit de olamazsınız. Yani genelde sağlıklı beslenirseniz ve zamanınızın %80’ini çalışmaya harcarsanız, iyi olursunuz.  

 

Dünyada spor bloggerları arasından takip ettiğiniz isimler var mı?

Pek çok blogger  takip ediyorum ama özellikle spor bloggerlarını takip etmiyorum çünkü sadece spor etkinlikleri yazıyorlar.  www.blogilates.com’ in  yaratıcısı Cassey Ho’yu çok begeniyorum. Kendisini de gördüm, eğlenceli ve çok akıllı bir kız. Ama eğer kişisel hikayeler ve deneyimler okumak istiyorsam 64 yaşında Küba’dan Florida’ya yüzmüş olan Diana Nyad’ı okuyorum. O gerçekten harika bir insan ve hepimiz için bir ilham kaynağı.

 

 

Blogunuzun –ben de dahil olmak üzere- oldukça fazla bir takipçi kitlesi var ve bu kitlenin her gün daha da arttığını görmek mümkün. İleride bu konuyla ilgili bir program yapmak ya da kitap çıkarmak gibi bir projeniz var mı?

Umarım! Küçüklüğümden beri kendi eğlence programımı yapmak gibi bir hayalim var. Bu blogu başlatabilmek için bazı mücevherlerimi satmam gerekti. Vizyonum insanlara iki şeyi öğretmek: 1) Spor eğlencelidir, bir cezalandırma değildir. 2) Kilo verirken pek çok lezzetli yiyecek yiyebilirsiniz!

 

Bundan 5 yıl sonrası için Squatgirl kendisini nerede görüyor?

İnsanlara koçluk yapmayı seviyorum çünkü bu iyi olduğum bir konu. Pek çok insanla çalışamıyorum çünkü hayatımdaki önceliği olan 2 çocuğum ve bir sevgilim var. Ama blogum, YouTube, Instagram ve Twitter hesaplarım insanları motive etmek ve sağlıklı bir yaşam için önderlik etme konusunda iyi bir yol.

 

Son olarak, kimsenin sizin hakkınızda bilmediği, sadece Multibabydoll’e özel bir sır vermenizi istesek?

Bir sırrım yok, üzgünüm. Pek benlik bir şey değil. Bana istediğin herşeyi sorabilirsin ve ben de her zaman gerçeği söylerim.

 

SquatGirl’e aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz:

http://squatgirl.com/

https://www.facebook.com/thesquatgirl

https://instagram.com/thesquatgirl/

https://www.youtube.com/user/TheSquatGirl

https://twitter.com/thesquatgirl

 

https://instagram.com/multibabydoll/

https://twitter.com/multibabydoll_

https://www.facebook.com/pages/Multibabydoll/

 

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Daha Fazla İçerik
Multibabydoll Studio Presents: Styling Mystery Box