Sosyal Mesafede Bir Başyapıt: Fiona Apple – Fetch The Bolt Cutters

Yıllarca düşünsem bir Fiona Apple albüm eleştirisi yazacağımı düşünmezdim; en azından yakın bir zamanda. Ama aklımıza dahi gelmeyenleri yaşadığımız bir dönemdeyiz nasılsa şu an değil mi?

Bunu dememin nedeni tabii ki Fiona’nın uzayan albüm araları… Ama sonunda kulaklarımız yeni Fiona Apple albümünü duydu; Fetch The Bolt Cutters ile tanışın!

Fiona Apple’ın 90’lardaki görünümlerinin hastasıyım.

Öncelikle belirtmeliyim ki, görebileceğiniz en “die hard” Fiona Apple hayranlarından biri ben olabilirim. 2014 sonu-2015 başı aralığında yalnız başıma geçirdiğim dönemde en büyük destekçilerimden olmuştu şarkıları ve her gün en az bir doz Fiona Apple almadan duramıyordum. Gereksiz bir bilgi olarak Sleep To The Dream’i ezberledim ve inanılmaz iyi söylüyorum. Dilerim bu yeteneğimi yakın zamanda bir karaoke partisinde gösteririm.

https://www.instagram.com/p/B_HzFYFD3le/

Ama tabii ki konumuz bu değil, konumuz Pitchfork’un bile 10 puan verdiği Fetch The Bolt Cutters . -ki ben bu tanımı da anlamıyorum, Pitchfork kim? Onlar 10 puan verince beğenmeseniz bile beğenmiş mi sayılıyorsunuz?-

Albümle ilgili ilk ve en çiğ yorumum şu: ilk dinlediğimde beğenmedim. Tidal’ı çıktığı dönemde değil, hakkında sıfır bilgisi olan biri olarak bi’ 20 yıl rötarlı dinlediğimde her bir parçaya tek tek aşık olmuştum. Ama bu albümü ilk kez dinledimde “E bu muydu?” oldum, hatta ilk dinleyişimde albümü yarım bırakıp unuttum bile. Ama üzgünüm Fiona, bu bir hata imiş… Çünkü aklım başımda yeniden dinlediğimde albüme aşık olmamak elde değil!

Adını The Fall dizisinde Gillian Anderson’ın canlandırdığı Stella Gibson’ın bir repliğinden alan bu albüm, bir olgunluk eserinden çok; deneysel sularda gezen deli fişek bir debut albümü gibi.

On I go, not toward or away
Up until now it was day, next day
Up until now in a rush to prove
But now I only move to move

Fiona Apple – On I Go

Evde kaydedilen bu albüm boyunca Fiona Apple tüm yeteneklerini huzurumuza seriyor. Albümün geniş müzikal yelpazesi, Fiona’nın Tidal’dan bu yana değişmeyen genç sesi ve iyi bir hikaye anlatıcısı olan sözleriyle birleşince ortaya bu leziz iş çıkmış.

Sosyal mesafe konusunda uzun yıllardır ustalaşan Fiona Apple, belki de bu yüzden karantina dönemine en uygun bir başucu albümünü yapabilmiş.

Shameika said I had potential…

Fiona Apple-Shameika

Albümden favorilerim kesinlikle Shameika, Heavy Balloon, Cosmonauts ve On I Go.

Sesini bir enstrüman gibi kullandığı bu albüm; deneysel yapısından beklenmeyecek şekilde gerçekten “catchy” melodiler içeriyor. Uzun süre aklınızdan çıkmayacak türden…

Bu güzel albüm, 2020’yi tümüyle kötü hatırlamamamızı sağlayacak diye düşünüyorum. Birbirinden iyi işler dinledik karantinada geçirdiğimiz bu dönemde ve içlerinden kesinlikle en iyilerden biri Fetch The Bolt Cutters oldu.

Karantina bitince dilerim Fiona’yı kanlı canlı bir çok konserde görürüz!

Ben şimdi kendi kendime yeniden Sleep To Dream’i söylemeye gidiyorum…

Fiona Apple’ı böylesine sevmeme neden olan o ünlü MTV konuşmasını ise buraya bırakıyorum…

Ayrıca kanalıma abone olmayı unutmayınız…

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Daha Fazla İçerik
BİR CUMA PLAYLIST’İ: FRIDAY NIGHT FEVER