2021’nin En İyi Albümleri

Bir “Best Of” seçkisiyle daha karşınızdayım! 2020 kadar bereketli geçmese de 2021, çıkan işlerin farklılığı ve global manada “early 2000s/pop punk” sularına rağbetin artmasının getirdiği çizgiyle kesinlikle çok farklı lezzetleri bir arada bulunduruyor.

2021’in tamamen kendi damak tadıma göre seçkisi aşağıdaki gibidir. İşte 2021’in en iyi albümleri, üstelik 1 yerli bonus albüm ile! (Multibabydoll tarihinde bir ilk?)

Damn right, it’s brutal out here.

  • Öncelikle okumaya üşenenlere video hizmeti>>>

1 |HALSEY – If I Can’t Have Love, I Want Power

2021, yıldızların farklı sularda yüzmeye fazlasıyla meraklıydı. Lorde, Solar Power ile neredeyse yeni bir Natasha Bedingfield olurken, Olivia Rodrigo SOUR ile yeni Avril’ımız haline geldi. Halsey’in If I Can’t Have Love, I Want Power’ı bir adım daha ileri giderek, Nine Inch Nails’den Trent Reznor ve Atticus Ross’un liderliğinde Dave Grohl ve eski Fleetwood Mac gitaristi Lindsey Buckingham’ın da katkılarıyla goth-rock yörüngesine girdi. Albümün her adımında hissedilen Nails dokunuşları, onu yılın en lezizi yapmaya yetiyor da artıyor bile.

Daha fazlası için>>>

2 |OLIVIA RODRIGO – Sour

2021’de kimse Olivia Rodrigo kadar iyi bir kalp kırıklığı yaşamadı. Bunu en son ne zaman yaşamıştık, 2003’te Avril Lavigne ile falan mı? Olivia’nın genç TikTokerlardan orta yaş skalasına kadar herkesi etkileyen cazibesi, yılların sonuna doğru beni de etkisi altına aldı. Bu öfkeli, eğlenceli pop punk furyası dilerim biraz daha sürer ve yine dilerim ki Olivia bu tarzı asla bırakmaz. Brutal, albümden ebedi marşım.

3 | LIMP BIZKIT – Still Sucks

Yıllardır gitar konusunda bir Slash, bir Jack White falan olacağımı düşünürken bu yıl gitar öğrenme konusundaki ilerleyişim tamamen Wes Borland Fan Club’a dönüşmekle sonuçlandı. 2021’imi geçirdiğim grup dersem abartmayacağım Limp Bizkit, bir parmak bal çalmaya benzer şekilde mini bir albümle geri döndü. Yeter mi? Yetmez!

Daha fazlası için>>>

4 | WOLF ALICE – Blue Weekend

Dinamiklerin sürekli değiştiği, kısaca 2021’in tam kendisi gibi hissettiren bu albüm, kısa ama etkili bir süre boyunca baş ucu albümüm oldu. Grup, yıllardır süren çalışmalarının karşılığını bu albümle almışa benziyor. “Ben neysem oyum ve bunda iyiyim” diyen bir albümü sevmemek için bir neden göremiyorum!

Daha fazlası için>>>

5 | LIL NAS X – Montero

Çoğu zaman “yeni bir çocuğun” tek aitlik bir harika olmadığını kanıtlaması için yüksek baskı vardır – ancak hitiniz “Old Town Road” gibi bir klasik olduğunda, baskıyı kim sallar? Lil Nas X, Montero’yu her şeyi yapabileceğini kanıtlamak için harcıyor – öyle ki, bunun Lil Nas X’in onun ilk gerçek albümü olduğunu unutmak kolay. Nas, “Industry Baby”de Megan Thee Stallion, Miley Cyrus, Doja Cat ve Jack Harlow ile cesur hamleler yapıyor. Yeni queer pop kahramanının Lil Nas X olduğuna eminim.

6 | THE PRETTY RECKLESS – Death By Rock And Roll

Soundgarden obsesyonunda başa baş gittiğimiz Taylor Momsen hanımefendi kişisi, bu albüm ile Change.org’da “SG Türkiye’ye Gelsin” imza kampanyası başlatan şahsımı geçmek için bir adım daha ileriye gidip bizzat Soundgarden ile müzik yapıyor! Baştan sona akışkan ve -sonunda- grunge sularında yüzen bir The Pretty Reckless albümü olan bu iş, aynı zamanda benim için çok özel. Taylor Momsen ile aynı jenerasyondan olmamızın etkisiyle birlikte ergenlik ve özentilik günlerimizi yaşadık. Şimdi ikimiz de büyüme ve kendimizi kanıtlama yolunda istikrar, yas, yaşamı kutlama ve adaletsizlik gibi konularla başa çıkmaya çalışıyoruz.

Daha fazlası için>>>

7 | FOO FIGHTERS – Medicine at Midnight

Canlandırıcı “na-na-na” nakaratları, el çırpma anları, umut ve azim hakkındaki şarkı sözleriyle iç karartıcı bir pandemiden çıkmayı rock’ın en yorulmaz amigo kızı Dave Grohl’a bırakın. Gelmiş geçmiş en az favorim 2 FF albümünden biri olarak görsem ve içim kan ağlayarak vasat bulsam da, bir FF müridi olarak bu listede yıla kattıkları neşeyle bile yer almayı hak ediyorlar.

Daha fazlası için>>>

8 | DOJA CAT – Planet Her

Sıcak pembe renk ile tanımlanabilecek bu albüm, Doja’nın yıldızlığa terfi etmesi açısından da önemli. Yarattığı evren açısından aşık olduğum Doja’nın bu albümü, uzun yıllar gece yarısı mesailerine eşlik edecek.

9 | ROYAL BLOOD – Typhoons

En son 2015’te “haklarında salladığım” Royal Blood, yeni albümleri Typhoons ile belki çok da fikrimi değiştiremedi ama 2021’imin önemli bir kısmına imza attı benim için. Biraz da şahsım adına, başarılı olduğunu kabul ettiğim, övdüğüm ama oturup kavga etmeyeceğim arkadaşlarıma benziyor bu grup. Kendilerine 2021’de kaliteli bir müzik sundukları için teşekkür etmekten başka çarem yok.

Daha fazlası için>>>

Yerli Bonus: Onurr – Ağlak Disko

Aşırı iyi keşif yaptığım için ödülün yarısını kendime takdim ediyorum burada. Ama Görkemli Kaybedenler Show‘un diğer yarısı Kübra da bu albüme bayıldığı için bu listede yer almasa ve başka hayatları da ele geçirmese olmazdı. Underrated olmaması gereken, öte yandan aslında hak ettiği değeri de bu yıl gayet görmüş olan bir albüm gözümde.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Daha Fazla İçerik
Eğlenceli ve karanlık bir stil: Abbey Lee Kershaw