2022’nin En İyi Albümleri

Ve geldi. Buradayız. Yılın “o” dönemindeyiz. Yine Multibabydoll, yine yılın en iyi albümleri!

Kime kaldı? Tabii ki bana kaldı bunları seçmek, lol. Bana kalırsa 2022’de çok fazla “aklımızı uçuran” albümlerle karşılaşmadık. Pandemi ve hemen sonrasında oldukça ateşli olan süreç sonrasında 2022 müzik piyasası için bir soluklanma dönemi gibiydi. Yine de iyi albümler çıktı, ancak beni asıl heyecanlandıranın 2023 olduğunun da altını çizmem gerek şimdiden.

Mini bir özet versiyonunu ağzımdan dinlemek için videoya da tıklayabilirsiniz.

Lafı fazla uzatmayalım; yolumuz uzun listemiz kalabalık. İşte Multibabydoll: 2022’nin En İyi Albümleri listesi!

Kendrick Lamar – ‘Mr. Morale & The Big Steppers’

Pulitzer ödüllü “Damn” adlı son albümünden beş yıl sonra Lamar, bir değil, iki yeni müzik diskiyle geri döndü. ‘Mr. Morale & The Big Steppers, Top Dawg Entertainment ile olan sözleşmesini görkemli bir şekilde kapatıyor ve nesiller arası travma, din, cinsiyet kimliği, babalık ve daha fazlasını içeren konuları ele alırken zengin fikirler ortaya koyuyor. Kısaca tam bir “cherry on top” albümü.

‘good kid, m.A.A.d city’  dünyaya Compton’da bir çocuk olarak büyümenin nasıl bir şey olduğunu gösterirken; bu beşinci albümü siyahi bir yetişkin olmanın nasıl bir şey olduğuna dair kısa hikayeler sunuyor. Bu albüm özgürlük kadar mücadeleyle de ilgili ve bu güzel bir duygu.

Red Hot Chili Peppers, ‘Unlimited Love’

Benim için listenin yegane şampiyonu. Pandemi sonrası ihtiyacımız olan o terapi, RHCP’den geldi. 2009 sonrası Frusciante ile yeni bir sayfa açan grup; Unlimited Love ile harika bir geri dönüş yaptı.Üstelik bu albüm ile Peppers, 1992’deki Blood Sugar Sex Magik’ten 2011’deki I’m With You’ya kadar her RHCP albümünün yapımcılığını üstlenen efsanevi Rick Rubin ile yeniden bir araya geldi. Sonuç, klasik RHCP oldu: 1999’daki zaferleri Californication’ın dalgalı yansımalarını Stadium Arcadium’un geniş skaladaki rock’ıyla harmanlayan; harika bir “kokteyl”. Hem de eski arkadaşlarımızla içtiğimiz, en leziz versiyonundan.

Bu da ilginizi çekebilir: Red Hot Chili Peppers, ‘Unlimited Love’ İncelemesi>>>

Nova Twins – ‘Supernova’

Londralı ikili Nova Twins, bir süredir rock yıldızı olmak için kendi yollarını çiziyor ve ikinci albümleri ‘Supernova’, bu ihtişamın ellerinin altında olduğunu kanıtlıyor. 2020’deki ilk çıkışları “Who Are The Girls?”den daha dinamik ve deneysel olan yeni albüm; moshpit’e yakışır parçalar ve düşündürücü lirik ifadeler sunarken grubun da geleceği hakkında heyecanlandırıyor.

Vince Staples – Ramona Park Broke My Heart

Vince Staples’ın müziği ve klostrofobik sesi hiçbir zaman bir umut veya mutluluk sunmadı. En iyimser şarkıları bile aldatıcı, sürekli şiddet olasılığını ve bunun etrafında büyümenin yol açtığı zararı ima ediyor. Adını büyüdüğü California, Long Beach mahallesinden alan rapçinin beşinci stüdyo albümü Ramona Park Broke My Heart, geçen yılki Vince Staples’tan ses açısından biraz daha canlı. Umutlu olmak için nedenler arayan ve müziğinin – ve hip-hop’un – blues ile olan soyunu açıkça kabul eden yumuşak, ıstıraplı bir tona sahip. Kısaca evet, bayıldım.

Charli XCX – CRASH

2022’de en iyi pop yıldızı olmak; -en azından en iyi pop yıldızlarının çoğunu dinlerseniz- oldukça nankör görünüyor: kendilerini satma, mahremiyetlerinden vazgeçme ve derinden hissedilen sanatlarının “memlere “meme/caps”lere indirgendiğini görme talebiyle eziyet çekiyor. Muhalefet yayılıyor, bazı isimler dikkatleri üzerine çekmemek için kasıtlı olarak basit işler yapıyor; diğerleri TikTok’a “zorlanmaya” karşı çıkıyor. Bu performatif protestonun çok farklı bir yerinde ise Charli XCX yer alıyor. 16 yaşında Atlantic ile sözleşme imzaladığından beri, her zaman büyük bir plak şirketinde var olmanın bedeli hakkında sesini yükseltti, ancak her iki taraf arasındaki çoğu zaman huysuz olan ilişki; onu son on yılın oyunun kurallarını en çok değiştiren pop parçalarını yayınlamaktan veya hit parçalar çıkarmaktan asla alıkoymadı.

Crash’te oynadığı oyun, işleri daha da şaşırtıcı hale getirdi. “Büyük plak şirketi tarzında büyük bir albüm yapmak için” beşinci -ve Atlantic ile sözleşmesinin son- albümünde plak şirketinin sunduğu süsleri benimsemeye karar verdi. Deneysel tarzını bir yana bırakıp birinci sınıf şarkı yazarlarıyla çalıştı, tam bir koreografi yaptı ve ilk single’ı Good Ones’ın videosunda kendi mezarını kazdı.

Radyo dostu şarkıları ve albüme biçilen “art concept” ile kesinlikle yılın en iyilerinden.

Rosalía – MOTOMAMI

İspanyol pop yıldızı Rosalía’nın dil engeleni aşarak; hâlâ yeterince erişilebilir olmayan deneysel bir tarz ile TikTok’u ele geçirmesi kesinlikle yılın olaylarından biri. Reggaeton, flamenko ve hatta hiperpop unsurlarının eklektik bir karışımıyla cinselliği ve maneviyatı keşfeden Rosalía, herhangi bir türe girip onu kolaylıkla icra edebilen neredeyse eşsiz bir sanatçı olduğunu bir kez daha ortaya çıkıyor.

Ozzy Osbourne – Patient Number 9

The Prince Of Darkness bu 13. albümde “Asla ölmeyeceğim çünkü ben ölümsüzüm” diyor. Şanssız olduğu söylenen bu rakamın Ozzy’ye her zaman uğur getirdiği bir gerçek. Albümde Black Sabbath, Metallica ve Pearl Jam üyeleri ve merhum büyük Taylor Hawkins ile birlikte müziğin iyileştirici gücünü gürültülü bir şekilde kutluyor.

Slipknot – The End, So Far

Tüyler ürpertici Adderall’ın ilk iki dakikasında, Slipknot’un 20 yıllık bir grup olarak daha önce hiç böyle bir ses çıkarmadığı oldukça açık. Albüm adının biraz uğursuz hissine rağmen The End, So Far, Corey Taylor ve arkadaşlarının heyecan vericiliklerinden bir şey kaybetmediklerinin bir kanıtı. Kendi sınırlarını zorlamaya devam etmeleri ve gelecekte çantadan başka neler çıkarabileceklerine dair merak uyandıran bir albüm.

Bu da ilginizi çekebilir>>> Yeni Bir Çağ: Slipknot – ‘The End, So Far’ Albüm İncelemesi

Architects – the classic symptoms of a broken spirit

Gelecek yıl Architects, Metallica’nın ön grubu olarak sahne alarak yapılacaklar listesinde büyük bir öğeye daha tik atacak. Sebebi ise bu albümle birlikte artık büyük stadyumlara yakışacak parçalara geçiş yapmaları…

Playlist: 2022’de ben neler dinledim?

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Daha Fazla İçerik
Orgazmdan Daha Çok Zevk Veren Anlar