Goblin Mode: 2022’nin Özeti Mi?

Oxford Sözlüğü’nün ilan ettiği yılın kelimesiyle tanışın: Goblin Mode!

Goblin Mode / Goblin modu, dağınıklığın ve sefaletin bilinçli bir kucaklamasını tanımlıyor.

“Goblin modunda”yken, bir kişi mümkün olduğu kadar içeride – ideal olarak yumurta lekeli ev kıyafetleri içinde ve yatakta – vakit geçirir. Ayak işlerini erteler, davetleri reddeder, egzersizi reddeder, son teslim tarihlerini sallamaz ve bir paket Pringles’a fıstık ezmesi sürüp buna akşam yemeği der. Hem de sabah 4’te.

“Goblin modu” Ne Anlama Geliyor?

Oxford sözlüğü “Goblin modunu” şu şekilde tanımlıyor: “tipik olarak sosyal normları veya beklentileri reddedecek şekilde, özür dilemeden kendine düşkün, tembel, hırpani veya açgözlü bir davranış türü.”

Bu seçime şaşırdınız mı? Eminim ki Oxford da öyle. Oxford Languages Başkanı Casper Grathwohl, “Halkın sürece dahil edilmekten keyif alacağını umuyorduk, ancak kampanyaya bu düzeyde katılım bizi tamamen şaşırttı.Yanıtın gücü, kelime dağarcığımızın kim olduğumuzu anlamak ve çevremizdeki/dünyada olup bitenleri işlemek için ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.” diyor.

Amerikalı dilbilimci ve sözlükbilimci Ben Zimmer’e göre ise durum şöyle: “Goblin Modu gerçekten zamanın ruhuna hitap ediyor ve kesinlikle 2022’nin bir ifadesi. İnsanlar sosyal normlara yeni şekillerde bakıyorlar. İnsanlara sosyal normları terk etme ve yenilerini benimseme izni veriyor.”

Artık o kadar fazla ürün, o kadar fazla “aesthetic/görsel kalıp” vs. var ki… İnsanlar sadece ama sadece “salmanın” da trend olmasını istiyor. Bence durumun özeti bu.

Kendini ‘goblin’ ilan eden internet kullanıcısı Dave McNamee’nin Guardian’a açıkladığı gibi: ‘Bu tamamen estetikten yoksun olmakla ilgili. Çünkü bir goblin onların neye benzediğini neden umursasın ki? Bir goblin neden görünüşü önemsesin ki?’

Goblin Mode terimi aslında Reddit’ten ortaya çıktı. Ve -bana göre- yılın ikonlarından Julia Fox da bu terimi bu yıl sıkça kullandı.

Goblin modunun; her zaman harika görünme ve hissetme talepleriyle bezeli, çağdaş sağlıklı yaşam kültürüne karşı kucaklayıcı bir hareket olduğu savunuluyor. TikTok’ta insanlar, sigara içtikleri ve (daha da şaşırtıcı olan) makyajsız videolarına #goblinmode hashtag’ini ekliyor.

Ama bana göre Goblin Mode’da kesinlikle bir pandemik tat var. Katlanmak zorunda kaldığımız iki yıllık zorunlu tecritte goblin moduna girenlerin çoğu, şimdi bu moddan çıkmakta zorlanıyor.

Yine de, McNamee’nin vurguladığı gibi, goblin modu bir var olma şeklinden ziyade geçici bir durum. Durumun gerektirdiği şekilde benimseyebileceğiniz bir şey. Hepimizin zaman zaman iç goblinimizi şımartmaya ihtiyacımız var. Yeter ki abartmayın.

Ben şahsen “Beast Mode”u tercih ederim!

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Daha Fazla İçerik
PLEASURE MADE TO MEASURE