BİR ÇİZGİ ROMAN HAYRANININ YAŞAYABİLECEĞİ EN İYİ DENEYİM: AVENGERS INFINITY WAR

Oturup burada inceden inceye film incelemesi yapacak değilim. Bunu spoiler vermeden yapmak zaten imkansız; e zaten spoiler isteyen filmi baştan sona Reddit‘ten okumuştur(bkz. Ben) ; istemeyen ise -ki böyle bir şey mümkün mü bilemiyorum- zaten başlığında Avengers geçen herhangi bir şeye tıklamıyordur.

2014 civarlarından beri aslında pek film eleştirisi yazmıyordum buraya; en azından çizgi roman uyarlamalarını diyelim. Ama bu film blogumda, sitemde bulunsun istedim. Zira asla abartmamakla birlikte; “SİNEMADA YAŞADIĞIM EN İYİ DENEYİMDİ” demek istiyorum sayın seyirciler!!!

Tamam, Harry Potter nesline de yetiştim; Lord Of The Rings serisinin sinemalarda oynadığı döneme de. Aynı şekilde Star Wars‘ın ikinci üçlemesinin sinema salonlarını salladığı döneme de… Hepsini de sinemada izledim, hepsinden ayrı ayrı etkilendim; hepsinin kalbimde yeri ayrı ve asla birbirleri ile yarıştıracak değilim ancak Avengers: Infinity War; sinemada çok ayrı bir şey yakaladı; çok ayrı bir ruh…

Aylar öncesinden yüreğimiz ağzımızda bekliyorduk zaten.

Açık ara filmin en gaz sahnelerinden biri!

Açıkçası ben; öncesinde çok konuşulan konserlerden sonra hayatımda ilk kez bir film için bilet bulma yarışının böylesine kızıştığını görüyorum. 1 hafta öncesinden online bilet alırken bile zorlukla yer bulduk. Sinema salonundaki sırada (ki burada da her sırada olduğu gibi en öndeydim) da yine aynı konser etkisini görmek mümkündü. Kimse rastgele gelmemişti; herkes aylar öncesinde biletini almış, teorilerini daha sırada anlatmaya başlamış bir kitleydi.

Salonda tek bir boş koltuk olmadığı halde;tek bir ses ya da yorum duymadım. (Finaldeki küfürleri es geçiyorum)

İşte bahsettiğim bu. Bu filme yapılan hiç bir övgü abartı değil sırf bu yüzden. Seyirciyi böylesine kenetleyebilmek; tek bir amaç için aylar öncesinden insanları yönlendirebilmek… Özellikle herkesin jenerik bitimine dek beklemesi… Evet koskoca salon 20 dakika daha bekledi. Bakın bu bir takım ruhudur; başka bir şey değil…

2008 tarihli ilk Iron Man filminden beri özenle; ilmek ilmek örülen bir evrenin sonuna geliyoruz. Her sahnede; her göndermede minimum 6 yıl öncesindeki detayı hatırlıyor; keyifleniyorsunuz. Böyle bir evren kurabilmek zor bir iş. Özellikle çizgi roman uyarlamalarında. Özellikle her şeyin kolayına kaçıldığı, teknolojinin yapaylaştırdığı bir dönemde…

İlk saniyesinden son saniyesine; kusursuz bir şeydi izlediğimiz. Filmi; izleyeceğim tarihten 4-5 gün kadar öncesinde repliklerine kadar Reddit’te okudum. Yani bilmediğim en ufak bir detay yoktu ama buna rağmen izlerken heyecandan ağzımın açık kaldığı oldu da oldu, yumruklarımı sıktığım da…

Bu filmi “malum ortamlardan” veya evde herhangi bir sistemde değil; şansınız varken sinemada izlemelisiniz.

Filme gelecek olursak; her karakterin maksimum gücünü gösterdiği -Hulk hariç- dakikalar tam tezahürat yapmalıktı. Ufak tefek mantık hataları da vardı ama Marvel evreninin kahramanlarının “onlar da insan” temelinin üzerinde inşa edildiğini düşünürsek bu hataları göz ardı etmek mümkün.

Anlamadığım tek şey ilk Avengers filminde Soundgarden’a Live To Rise gibi harika bir soundtrack yaptırılmışken; neden böylesi harika bir filme özel bir çalışma göremedik? Sanki tek eksik yanı buydu. Ama onu da mevcut tempoda yakalamak zaten mümkün değil.

Maksimum güç demişken; zaten ezelinden beri favorim olan -ve ilk man crush’larımdan- Iron Man; evreni başlatan yegane lider olarak filmin de esas yıldızı. Ondan rol çalmaya en çok yaklaşan isimler Doctor Strange -ki kendisinin finale doğru gördüğümüz sahnesi sinemada yaşadığım en büyülü anlardan biri olabilir-, Captain America -ki kendisi sakal ile çok ayrı bir boyuta ulaşmış, ehm- ve Spider Man olarak sıralanıyor -ki kendisi tam anlamıyla sempatik bir Spidey!-

Ben lisanslı Marvel ürünleri sayfasına doğru yol alıp maaşımı gömmeye adım adım yaklaşırken; size önerim en yakın ve uygun tarihten kendinize bir IMAX bileti edinmeniz!

İyi seyirler!

PS: Ben bu satırları yazarken; bütün Marvel Sinematik Evreni’ni kapsayan ve 10 yıllık bir serüvenin son halkası Avengers: Sonsuzluk Savaşı, Türkiye’de ilk üç günde (Cuma, Cumartesi ve Pazar) 683.075 kişi tarafından izlenerek, 10.375.657 TL hasılata ulaştı.Film, haftasonu açılış rakamlarıyla Türkiye’de gişeyi resmen salladı. Avengers: Sonsuzluk Savaşı, Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerini kapsayan açılış rakamlarıyla hasılat bazında tüm zamanların en iyi yabancı filmi oldu. Hem hasılat hem izleyici rakamları göz önüne alındığında ise tüm zamanların en iyi Disney, en iyi Marvel ve en iyi süper kahraman filmi açılışını gerçekleştirdi. Daha ne rekorlar kıracak siz düşünün!

PS2: Şu kadrodan birinin kontratı bitti diye  daha filminin çekilmeyeceğini hele bir öğreneyim; orayı basarım sayın Marvel!

PS3: Avengers 4’ün setinde Deadpool görüntülenmiş. Bu doğru mu bilen biri açıklasın lütfen! Sette Deadpool‘u gördüm ancak yine de İ-NA-NA-MI-YO-RUM!

MÜŞRA DEMİR

https://www.youtube.com/multibabydoll

https://instagram.com/multibabydoll/

https://twitter.com/multibabydoll_

https://www.facebook.com/Multibabydoll/

 

 

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Daha Fazla İçerik
Sonsuza dek yol almak…