Çiğ ve hararetli blues: Dorothy

Zamanında birbirinden harika Joan Jett‘lerimiz, Lita Ford‘larımız, Stevie Nicks‘lerimiz vardı. (Neyse ki hala varlar tabii.) Biraz daha günümüze yaklaştık, bu defa grunge çağı ile birlikte Courtney Love‘larımız, Selene Vigil‘larımız oldu. Yetmedi, modern zaman tanrıçası Shirley Manson‘larımız da oldu. Günümüzde sahnedeki vahşi rock kadınlarının son üyesi adeta (adeta nasıl bir kelimedir yahu?) top model görünümlü Alison Mosshart. Peki süre bazında baktığımızda hiç mi “çok çok yeni, çok çok çok taze” bir isim  yok?

 

 

Sanırım artık var. Dorothy grubundan ve aynı adlı solistinden bahsediyorum. Adları -ve adı- nedeniyle dinlemeden bile, daha en başta sempati duyduğum bir grup Dorothy. Sempati Nedeni Kaynağı için bkz. çocukluğumun en sevdiğim hikayelerinden Oz Büyücüsü.

Küçük flashback’lerimi bir kenara bırakıp konuya girmem gerekirse, Dorothy oldukça gelecek vaadeden bir grup. Biraz vahşi blues sularına kayan, yer yer 70’lerden bir Sabbath-Zeppelin havası estiren, yer yer The White Stripes‘ın çiğ sıcaklığını yakalayan bir grup (Zaten blues sularında yüzen birini tanımlayıp da ‘ay şekerim çok TWS’ demeyeni döverler.)

 

 

Solist Dorothy‘ye gelince, en başta kendisi giyim tarzıyla dikkatimi çekti denilebilir. Bazen tam bir rockstar bazen tam bir groupie gibi görünse de giydiği her parça güzel ve oldukça da güzel taşıyor. Tabii kendisini özel kılan en önemli nokta; sadece Megan Fox‘umsu güzel yüzü değil. Aynı zamanda oldukça güçlü ve zamanla daha da güçleneceğine inandığım bir sese de sahip. Bana zaman zaman fazla “cırlıyor” gibi gelse de, söylediği parçalarla oldukça uyumlu, kendinizi bıraktığınızda şarkılarıyla alıp götüren bir vokali var. Diğer elemanlar (Mark Jackson gitarda, Greg Cash bas gitarda ve Zac Morris bateride) Dorothy’nin önderliğinde herşeyi yapan; şimdilik cayır cayır değil de, daha tutarlı şekilde çalan elemanlar. Belki ilerleyen zamanlarda daha iyi bir performans yakalayabilirler.

Tabii ben bunları buraya yazıyorum ama gün gelir de bunlar hipster turnusolü falan olurlarsa bu dediklerimi unutun. Yazıyı da silerim. Vallahi silerim. Hiç acımam yani. Nefret ettirmeyin insanları, lütfen.

 

 

Parçalarına gelince, aslında oldukça keskin bir soundları var ama tam olarak “catchy” dediğimiz bir melodi yakalayabilmiş değiller. Parçaların ötesinde, Dorothy’nin sesi daha “keyyyyçiiiiiiğğ”. Hit sorununu çözdüklerinde patlamamaları, Coachella’da çılgın anlar yaşatmaları, Dorothy’nin adının anahtar kelime olduğu Ebay ilanları görmememiz için hiçbir sebep yok. (Hemen tıkla hemen al, Dorothy Rock Style Coat)

Şimdiye kadar çıkardıkları parçalardan bir tek After Midnight‘ı oldukça kayda değer buldum. Diğerleri hakkında siz dinleyin karar verin. Ama ben şimdiden tam teşekküllü bir albüm için heyecanla bekliyorum.

 

MÜŞRA DEMİR

https://instagram.com/multibabydoll/

https://twitter.com/multibabydoll_

https://www.facebook.com/Multibabydoll/

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Daha Fazla İçerik
Yaşasın Rock N’ Roll, yaşasın Erin Wasson!