İlham Verici ve Etkili: Daru Jones Röportajı

İyi müzik ve müziği hissederek yapanların güçlükle bulunduğu şu dönemde, Daru Jones kesinlikle nadiren bulunan müzisyenler kategorisine giriyor. İşini tutkuyla yapıyor, bateri başında harikalar yaratıyor ve sizinle kurduğu müthiş iletişim sayesinde pozitif enerji ve ilham dolmuş bir hale bürünüyorsunuz.

Çağımızın en saygı duyulan ve başarılı bateristlerinden Daru Jones’un bu enerjisine ben de 7 Kasım 2014 tarihli Jack White konserinde en önden tanık oldum. İşte bu ilham verici adamla sonunda konuşma fırsatı buldum! Kendisiyle gerçekleştirdiğim; aşağıda okuyacağınız röportajı da en az kendisi kadar taze, hızlı ve kesinlikle etkili!

CLICK HERE FOR THE ENGLISH VERSION

 

Öncelikle Multibabydoll’a röportaj vermeyi kabul ettiğiniz için çok teşekkürler. Klişe bir soruyla başlamak zorundayım; bateri için doğduğunuzu ne zaman hissettiniz?

4 yaşımdayken keşfettim.

Neden başka bir müzik aleti değil de bateri?

Baterinin beni çağırdığını hissettim. Kilisede kuzenlerim ve amcalarımı çalarken izleyince bu çekimi hissettim.

Hiç başka bir alanda çalışsaydım nasıl olurdu diye düşündüğünüz oluyor mu?

Hayır.

Jack White ile birlikte Lazaretto Turnesi kapsamında İstanbul’da verdiğiniz konserde enerjinize ve yeteneğinize yakından tanık olduk ve bayıldık! Siz İstanbul konseri ve seyirci hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şimdiye kadar çaldıklarım arasında favori gecelerimden ve turne içindeki favori yerlerimden biriydi. Seyirci sevgi ve pozitif enerji yüklüydü.

Bildiğimiz kadarıyla İstanbul’u pek gezme şansı elde edemediniz. Sizi yeniden başka bir projeyle burada görmemiz mümkün mü?

Aslında oldukça kısa bir şekilde gezme şansım oldu. Ama daha fazlasını görmek ve İstanbul’u keşfetmek için sabırsızlanıyorum.

Jack White ile işbirliğiniz nasıl başladı?

Third Man Records’ta gerçekleşen bir hip-hop kaydı ve performansı sayesinde tanıştık.

Onunla çalışmayı diğerlerinden farklı kılan ne?

O her zaman çok cömert ve nazik. Aynı zamanda gruptaki her elemanın kendi yeteneklerini sergilemesini önemsiyor, ben dahil. Bu sadece iş ver-birlikte çalış durumu değil. Bir takım ve aile duygusu var…

Sahneye setlist olmadan çıkmak bence o konseri oldukça özel kılıyor. Peki bu durumun zaman zaman sizi zorladığı oluyor mu?

Hayır! Jack’in ben ve diğerleriyle çalışmak istemesinin nedenini hissediyorum çünkü işimizi iyi yapıyoruz ve değişime uyum sağlayıp güçle devam ediyoruz. Bu beni taze tutuyor.

Sahnede sürekli pozitif bir ruh hali içinde gibi görünüyorsunuz. Bu her zamanki haliniz mi yoksa seyirciyi moda sokmak için mi yapıyorsunuz bunu?

Tamamen kendi enerjim ve özüm.

Turne sırasında unutamadığınız bir anınız var mı?

İngiltere’deki Glastonbury Festival’de, finalde Seven Nation Army’yi çaldığımız zaman. Sahnede ben ve Jack gerçek bir rock n’roll çarpışması anı yaşadık ve Jack benim bateri setimin üzerine düştü. (Gülüyor) Klasikti.

Turne esnasında diğer müzisyenlerle sürekli yan yana vakit geçirmek bir süre sonra birbirinizden sıkılmanıza neden oluyor mu? Yoksa bu bir aile gibi mi hissettiriyor?

Aile gibi hissettiriyor.

Konser dışında kafanızı dağıtmak için kimleri dinliyorsunuz?

Favori prodüktörlerimin enstrümantel hip-hop çalışmaları, Andrae Crouch gibi gospel harikalarını ve Bill Withers’dan D’ Angelo’ya tüm soul şarkıcılarını dinliyorum.

Seyirci enerjisiz ve sadece telefonuyla görüntü almaya odaklanmışsa, motivasyonunuzu nasıl yüksek tutabiliyorsunuz?

Alana bakıyorum ve bize eşlik eden insanları tespit ediyorum. Sonrasında aynı enerjiyle devam ediyorum.

Instagram hesabınızdan gördüğümüz kadarıyla sadece bir baterist olarak yeteneklerinizle değil, giyim tarzınızla da hayranlarınıza ilham kaynağı oluyorsunuz. Bu sizin için kendinizi ifade etmenin başka bir yolu mu?

Teşekkür ederim ve evet öyle.

İçinde bulunup unutamadığınız bir konser var mı?

Denver’daki Red Rocks, Colorado and Puebla, Mexico konseri.

İlk konserinizi hatırlıyor musunuz?

Hayır.

O ilk zamandaki heyecanı hala içinizde sürdürüyor musunuz?

Şu an hissediyorum ve hep hissedeceğim. Ama her zaman işini seven biri olarak hep zevk alıyorum.

Bir bateristin kendisine kemik bir hayran kitlesi oluşturması oldukça zordur ancak siz bunu başardınız. Bu, size kendinizi nasıl hissettiriyor?

Bu benim için zor değil çünkü her zaman bize desteğini ve sevgisini gösterenler için çalışıyoruz. Birinin yüzüne bir gülümseme koyabilmek kendimi iyi hissettiriyor.

Çalış stilinizi nasıl tanımlarsınız?

Soul-Hop –> hip-hop’ın saldırganlığı ve canlılığını, kalbimle ve ruhumla çalmak,

Bundan sonrası için ne düşünüyorsunuz?

Faturalarımı ödeyebildiğim ve hayatımı sürdürebildiğim şekilde çalışmaya devam edeceğim. Ama aynı zamanda bir insan olarak da işimdeki kadar büyümeyi planlıyorum; böylece ilham vermeye devam edebilirim. Ailem, oğlum ve sediklerim için bir miras ve daha iyi bir yaşam yaratmak istiyorum.

Pozitif olmak, fark yaratmak ve umut vermek odaklandığım noktalar. Yaratıcının, benden çok önce yarattığı o yüksek potansiyelimle tanışmak istiyorum.

Başka projeleriniz var mı?
Evet var. Rusic RecordsDaru & Rena ve THE RUFF PACK 


Son olarak sadece Multibabydoll’a özel bir sır vermenizi istesek?

Alıştırma, sizi mükemmel yapar! İnsanlara ve kendinize karşı iyi olun. İnançlı olun, ayaklarınız yere bassın ve minnettar olun. Böylece iyilik sizi takip eder.

 

*Ayrıca Jack White İstanbul Konseri incelememe buradan bakın: Hipnotize edici bir deneyim: Jack White İstanbul Konseri

 

MÜŞRA DEMİR

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Daha Fazla İçerik
90’s Red Is Back With A Vengeance