Spor salonu için giyinme sanatı

Şu yağmurlu havada yazdığım bu satırları siz okurken hava tam olarak nasıl bilinmez ama, havayı boşverip spora ağırlık vermek gerek. “Güneşli havada spor yapasım yok” ayrı bir travma, “yağmur yağdı sıcak çikolata içeyim” düşüncesi ayrı bir travma. Tabii ki ruhsal etkiden öte tüm bu tembelliğin vücuda yol,su,elektrik olarak dönmesi daha trajik!

Benim gittiğim spor salonundan gözlemlediğim kadarıyla, tam anlamıyla “kan,ter ve gözyaşı” dönemine girmiş bulunuyoruz. Tüm yıl boyunca yediği şiş kebabları, mantıları son 1 ayda o bisikletin üzerinde ağır aksak hareketlerle yakacağını düşünenler var. Ya da ağırlığı her kaldırışında çıkardığı seslerle zombi saldırısına uğruyormuş izlenimi verenler. Ama bundan daha da fecisi ne biliyor musunuz? Spor için olabilecek en felaket kıyafetleri seçenler…

Biraz azimle 1 ayın sonunda spor salonuna böyle girmek?

Tamam, olayı bir moda şovuna dönüştürün demiyorum. Mesela ben de, paramı hayatta spor kıyafetlerine yatırmayacağımdan az ama öz şeyleri almaya dikkat ettim. Yani en az 10 beden küçük dar atlet, hışır hışır folyo görünümlü eşofman takım ya da soluk mor yoga pantolonu giymenin hiçbir manası yok bana göre.

İşte bunun için ufak tefek fikirler verebilecek birkaç görünüm hazırladım. Birkaçı kokoşluğa kaçabilir bazılarınız için, ama en azından kendi içlerinde tutarlı kombinler olduğunu düşünüyorum.

 

 

Move nourish believe!
Move nourish believe!, musrademir tarafından zip bags ile yaratıldı

Amazing today
Amazing today, musrademir tarafından lips makeup ile yaratıldı

Paranoid
Paranoid, musrademir tarafından nike athletic shoes ile yaratıldı

Ayakkabıda açık ara Nike Air Max’leri kayırdım, evet. Seviyorum işte, seviyorum,seviyorum,seviyorum. Ben King of The Mountain modelini kullanıyorum. Spor ayakkabıdan nefret ederim, tek spor ayakkabım o diye mi koşulladım kendimi bilemiyorum ama Nike Air Max’lerin yeri benim için çok ayrı. Duruşları,tasarımları,renkleri bir spor salonu görünümü için beni fazlasıyla cezp ediyor.

Benim şahsi tercihim eşofmanda koyu renklerden, hatta mümkün mertebe siyahtan yana. İlla renk kullanacaksanız da, bu rengi cool parçalarda cimri şekilde kullanmakta yarar var.

 

Slave to the grind
Slave to the grind, musrademir tarafından shirts & tops ile yaratıldı

Fitlik ve kendinize güven derecenize göre dar üstleri tercih edebileceğiniz gibi, büyük beden rock tişörtleri salondaki çoğu “bıraksan türkü ile bile koşarım agaaaaaaaa” tipleri arasından sıyrılmanızı sağlayacaktır.

Nitekim alt için de renk uyumuna dikkat etmek gerek. Tabii ki bir Lara Croft görünümünde olmadıkça hem alt hem de üstü en dar şekilde giymeye gerek yok. Ters orantı kurmak buradaki esas kuralınız olmalı.

Spor için kesinlikle spor sutyeni kullanmanız gerektiğini belirtmeme gerek yok herhalde? Görüntüden çok rahatlığına ve destekleyiciliğine dikkat etmek gerek. Yanlış bir seçim ile omuzlarınıza fazladan 10 kilo bindirip işkence yapıyor hissi yaşayabilirsiniz.

Nike, Reebook gibi sırf bu alanda başarılı olmanın yanında artık işin tasarım ve feminenlik tarafına da ağırlık veren markaların yanında, iyi spor parçalarını H&M ya da Victoria’s Secret gibi markalardan da uygun fiyatlara edinebilirsiniz.

It's so easy
It’s so easy, musrademir tarafından Ralph Lauren ile yaratıldı

Spor çantanız için klasik modelleri seçebileceğiniz gibi, az ekipmanla işi götürebilen biriyseniz kova çantalar da işinizi görecektir.

Havlu,matara, eldiven gibi aksesuarlar tamamen kendi seçiminize kalmış. Ama yine de, lütfen nakışlı banyo havlularını spor havlusu diye tercih etmeyin. Mümkünse, düz… Sade… Ne güzel değil mi öyle?

Louder than love
Louder than love, musrademir tarafından leather shorts ile yaratıldı

Koşarken ağız kuruması hissi nedense bende ruj sürünce olmuyor. Dolayısıyla spora korkunç bir suratla gitmek yerine, çantaya attığınız bir makyaj çantasından yardım almakta yarar var. Normalde kullandığım klasik rujlar işimi görse de, nemlendirme hissini maksimum oranda veren lipglosslar ya da dudak koruyucular da iş görebilir.

 

Spor salonunuzda asla göremeyecekleriniz temsili resmi.
Spor salonunuzda asla göremeyecekleriniz temsili resmi. No:2

Erkeklere gelince… Bittabii performans farkı, yapılan sporların ağırlığı falan filan göz önüne alınmalı, kalkıp da giyim konusunda belki de bu kadar özenli olmamaları beklenmemeli ama neden Brezilya forması giyip gelen adama tolerans göstermeliyim ki? Ya da orada bacak egzersizi yapmaktan canı çıkmış kadınlara nispet yaparcasına 3 cm (evet çok ciddiyim) uzunluğunda dar şort giyip gelmiş erkeği neden garipsememeliyim? (zaten mümkünse bir erkek Axl Rose değilse, gidip şort giymesin, lütfen, rica ediyorum…)

Hepinizin böyle kolları vardı da biz mi engel olduk düzgün tişört giymeyin diye?

 

Böyle bir aşçı olursa, “yaaa ben yaşamak için yiyorummmm” tribinden kurtulunabilir.

 

Tabii ki esas amaç göz zevkini bozmamak, mümkün mertebe spor yapan diğer kardeşlerimizin konsantrasyonunu bozmamak, spora teşvik etmek olduğundan bunu destekleyecek erkek sporcu arkadaşlarımızdan da aynı duyarlılığı bekliyoruz. Doğru orantı en iyisi, hacminiz arttıkça kıyafetlerinizin kumaş genişliği de artsın tabii.

Alive

Tabii tüm yazdıklarım bir yana, spor yapmak çok garip, çok mutlu edici bir şey. Hele ki bireysel olarak, kendinizle baş başa kaldığınız ve yarıştığınız harika bir zaman dilimi. Her zaman dediğim gibi, kendinizi neyin içerisinde rahat ve mutlu hissediyorsanız ve nasıl bir giysinin performansınızı arttıracağını düşünüyorsanız onu giymelisiniz. Yoksa her halükarda koltukta pinekleyen herhangi birinden daha şık olacağınız kesin…

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Daha Fazla İçerik
Bir “yılbaşında ne giysek?” ve 1.Yaş yazısı!