NFT Chat: Aleyna Dogan

Röportaj / Interview


Beni çok heyecanlandıran bir röportajla daha karşınızdayım! NFT’lere, Blockchain evrenine, Metaverse’e ve diğer tüm çılgınlıklara ne kadar meraklı olduğumu biliyorsunuz. Bu yüzden Aleyna Doğan ile yaptığım röportaj eminim sizin için de bilgilendirici ve eğlenceli olacak.

NFTimes blogu ile bizi tüm bu evrene dair harika bir şekilde bilgilendiren Aleyna Doğan’la gerçekleştirdiğimiz bu söyleşide bizi bu “hızlı” alanda daha fazla nelerin beklediğini öğrenebilirsiniz. Daha fazlası için NFTimes blogunu ve Doğan’ın Twitter hesabını takip ettiğinizden emin olun!

I’m here with another interview that got me very excited! You know how fascinated I am with NFTs, the Blockchain universe, the Metaverse, and all the other craziness. That’s why I’m sure my interview with Aleyna Doğan will be informative and entertaining for you as well.

You can find out what more awaits us in this “high speed” space in this interview with Aleyna Doğan, who has informed us wonderfully about this whole universe through the NFTimes blog. Be sure to follow the NFTimes blog and Doğan’s Twitter account for more!

First of all, we would like to get to know you. And of course, there’s something we’re very curious about: At what point did you find yourself in the NFT world exactly? Was it a global transformation, did it happen with a project that attracted you or excited you?

Of course! I’m Aleyna, I’m an entrepreneur, writer, and photographer. I’ve been in the NFT space for over a year. I currently work at VaynerNFT and publish my newsletter NFTimes. I also assist couple of projects in the space. So I graduated from New York University last May. I was studying at Gallatin School, where I could craft my own major. I’ve always been interested in tech, so I studied tech, psychology, and philosophy. I ended up getting really interested in technology ethics (data privacy, decentralization, fake news, echo chambers, etc.)

I worked at a blockchain startup in the summer of 2019, where I learned the nits and grits of the technology. After leaving the world of blockchain to dive into philosophy more, in February 2021, I got introduced to NFTs. I was subletting the second bedroom in my apartment to a friend who was working in crypto, so through talks with him, I got fascinated. I literally read every day about NFTs for 4-5 hours for months to understand the technology and its possibilities. You know I saw all the top projects today launching, but $300 for an image was too much for me then. Only if I knew how quick it would get this crazy… But that’s the thing! It’s still early; there are unlimited opportunities in web3. That’s why I love it. There is so much room for anyone to join, learn, create, build, and make a name for themselves.

Your SubStack newsletter is a great resource for those entering the world of NFT. However, your first post can lead those who want to enter this world to pessimism. You said that usually it’s “too late” for those who want to enter this world. Are you still sure about this, or is it possible to get it together no matter what point we enter?

Thanks! My initial idea was to start a creative agency/consultancy to help artists. I quickly realized how complex NFTs were to a newbie and wanted to create a resource to help artists out and help them stand out by being part of the collective I imagined to build. I, unfortunately, didn’t have the resources and workforce to create that, but part of that was creating a weekly newsletter. So I started from where I knew I could. There really wasn’t a newsletter about NFTs, doing what I did when I started. I’ve been writing NFTimes since July. I also write for my friend Adam Levy, who has a podcast called Mint. I focus more on the creator economy for his publication, specifically DAOs and social tokens. Anyone can join the beautiful world of NFTs, and they should! My newsletter is aimed to ease the onboarding experience for NFT-curious people, be a cohesive update for NFT-natives, and respond to the “what is going on in nfts” question for non-NFT people.

Öncelikle seni tanımak isteriz. Ve elbette çok merak ettiğimiz bir şey var: Kendini NFT dünyasında tam olarak hangi noktada buldun? Küresel bir dönüşüm müydü, sizi cezbeden veya heyecanlandıran bir projeyle mi gerçekleşti?

Elbette! Ben Aleyna, girişimci, yazar ve fotoğrafçıyım. Bir yıldan fazla bir süredir NFT alanındayım. Şu anda VaynerNFT’de çalışıyorum ve NFTimes bültenimi yayınlıyorum. Ayrıca uzayda birkaç projeye yardım ediyorum. Böylece geçen Mayıs ayında New York Üniversitesi’nden mezun oldum. Kendi ana dalımı yapabileceğim Gallatin Okulu’nda okuyordum. Her zaman teknolojiyle ilgilendim; bu yüzden teknoloji, psikoloji ve felsefe okudum.

Sonunda teknoloji etiğiyle (veri gizliliği, ademi merkeziyetçilik, sahte haberler, yankı odaları, vb.) gerçekten ilgilenmeye başladım. 2019 yazında teknolojinin inceliklerini öğrendiğim bir blockchain startup’ında çalıştım. Felsefeye daha fazla dalmak için blockchain dünyasını terk ettikten sonra, Şubat 2021’de NFT’lerle tanıştım. Dairemdeki ikinci yatak odasını kriptoda çalışan bir arkadaşıma kiralıyordum, bu yüzden onunla yaptığım görüşmeler sayesinde büyülendim. Teknolojiyi ve olanaklarını anlamak için aylarca her gün 4-5 saat NFT’ler hakkında kelimenin tam anlamıyla okudum. Biliyorsunuz, bugün en iyi projelerin lansmanını gördüm ama o zamanlar bir resim için 300 dolar benim için çok fazlaydı. Ne kadar çabuk bu kadar çılgına döneceğini bilseydim… Ama olay bu! Hala erken; web3’te sınırsız fırsat var. Bu yüzden seviyorum. Herkesin katılması, öğrenmesi, yaratması, inşa etmesi ve kendileri için bir isim yapması için çok fazla alan var.

SubStack bültenin, NFT dünyasına girenler için harika bir kaynak. Ancak ilk yazın bu dünyaya girmek isteyenleri karamsarlığa sürükleyebilir. Bu dünyaya girmek isteyenler için genellikle “çok geç” olduğunu söyledin. Bundan hala emin misin, yoksa hangi noktaya girersek girelim bir araya getirmek mümkün mü?

Teşekkürler! İlk fikrim, sanatçılara yardımcı olacak bir yaratıcı ajans/danışmanlık başlatmaktı. NFT’lerin bir acemi için ne kadar karmaşık olduğunu hemen anladım ve sanatçılara yardımcı olacak bir kaynak yaratmak ve kurmayı hayal ettiğim kolektifin bir parçası olarak öne çıkmalarına yardımcı olmak istedim. Maalesef bunu yaratacak kaynaklara ve işgücüne sahip değildim, ancak bunun bir kısmı haftalık bir haber bülteni oluşturmaktı. Bu yüzden yapabileceğimi bildiğim yerden başladım. NFT’ler hakkında gerçekten bir haber bülteni yoktu, başladığımda yaptığım şeyi yapıyordum. Temmuz’dan beri NFTimes’da yazıyorum. Ayrıca Mint adlı bir podcast’i olan arkadaşım Adam Levy için de yazıyorum. Yayını için yaratıcı ekonomiye, özellikle DAO’lara ve sosyal belirteçlere daha fazla odaklanıyorum. NFT’lerin güzel dünyasına herkes katılabilir ve katılmalılar! Bültenim, NFT’ye meraklı insanlar için işe alım deneyimini kolaylaştırmayı, NFT yerlileri için tutarlı bir güncelleme niteliğine olmayı ve NFT’lerin içinde olmayan kişiler için “NFT evreninde neler oluyor” sorusuna yanıt vermeyi amaçlıyor.

Every day we hear about new projects from dozens of brands about NFTs. Do you think so many projects will lead to content garbage at some point?

Similar to the web2 boom, some people try to make a quick buck. But this doesn’t reflect the actual ethos of web3. Most projects will fail, but the ones who succeed will be the Disneys and Facebooks of the next generation of the internet.

Her gün onlarca markadan NFT’lerle ilgili yeni projeler duyuyoruz. Bu kadar çok projenin bir noktada içerik çöplüğüne yol açacağını düşünüyor musunuz?

Web2 patlamasına benzer şekilde, bazı insanlar hızlı para kazanmaya çalışır. Ancak bu, web3’ün gerçek etiğini yansıtmıyor. Çoğu proje başarısız olacak, ancak başarılı olanlar yeni nesil internetin Disney’leri ve Facebook’ları olacak.

Crypto Chicks

What was the NFT project that excited you the most, or is there a project you are looking forward to?

Hmmm.. There are so many projects out there. I’ll say that my favorite 2 NFTs I own are from mfers and Crypto Chicks. The one I’d LOVE to have is a World of Woman. Missed the train on that one..

Sizi en çok heyecanlandıran NFT projesi hangisiydi ya da dört gözle beklediğiniz bir proje var mı?

Hmmm.. Orada çok fazla proje var. Sahip olduğum en sevdiğim iki NFT’nin mfers ve Crypto Chicks’ten olduğunu söyleyeceğim. Sahip olmak istediğim tek şey bir World of Woman. Bunun için treni kaçırdım..

The world is now sharply divided in two. Those who believe, produce and follow NFTs. On the other hand, those who do not believe and say that it is a temporary trend. What would you like to say to those on the second side?

Hating NFTs is like hating PDFs. NFT in itself is a technology — it doesn’t have opinions. You can hate or love how people use it, but hating NFTs doesn’t make sense. Also, even if you do hate them, you probably won’t get to escape from them. I believe every person will own NFTs as we live more digitally. I mean, I believe NFTs will move beyond what we see right now. For example, I think all concert tickets will be NFTs. Makes perfect sense. They will focus more on utility rather than (or as much as) collectibility.

Also, look from this side: the largest companies in history are focusing on it. Facebook (now, Meta) is focused on the metaverse. Microsoft bought Activision Blizzard for $70B for metaverse hopes. (gaming nfts will be huge) Snap is first and foremost an AR company. You can see where trends are shifting.

Dünya şimdi keskin bir şekilde ikiye bölünmüş durumda. Bir yanda NFT’lere inananlar, üretenler ve takip edenler. Öte yandan inanmayanlar ve bunun geçici bir trend olduğunu söyleyenler. İkinci taraftakilere ne söylemek istersin?

NFT’lerden nefret etmek, PDF’lerden nefret etmek gibidir. NFT başlı başına bir teknolojidir – fikirleri yoktur. İnsanların onu kullanma biçiminden nefret edebilir veya onu sevebilirsiniz, ancak NFT’lerden nefret etmenin bir anlamı yok. Ayrıca nefret etseniz bile muhtemelen onlardan kaçamayacaksınız. Daha dijital olarak yaşadığımız için herkesin NFT’lere sahip olacağına inanıyorum. Demek istediğim, NFT’lerin şu anda gördüğümüzün ötesine geçeceğine inanıyorum. Örneğin, tüm konser biletlerinin NFT olacağını düşünüyorum. Mantıklı geliyor. Koleksiyon yapılabilirlikten (veya olduğu kadar) daha çok faydaya odaklanacaklar.

Bir de şu taraftan bakın: Tarihin en büyük şirketleri buna odaklanıyor. Facebook (şimdi, Meta) meta veriye odaklandı. Microsoft, metaverse umutları için Activision Blizzard’ı 70 milyar dolara satın aldı. (oyun nft’leri çok büyük bir trend olacak) Snap, her şeyden önce bir AR şirketi. Trendlerin nerede değiştiğini görebilirsiniz.

There are many NFT Marketplaces. Do you believe a particular one is the best, or do you recommend NFT creators or collectors choose the platform that suits their needs?

I use OpenSea the most, but that’s because I don’t collect 1/1s that much. People love LooksRare since they can do some wash trading at the moment. I’m most excited about Coinbase NFT’s upcoming platform.

On the other hand, there is also the issue of MetaVerse. Do you think it will become a bigger trend? There is considerable hatred on the Internet against Metaverse.

Again, what does hating a technology that you can’t stop do? There are pros and cons with any new technology, but that tells more about us humans than the technology itself. Metaverse is both here (Decentraland, Somnium Space..) and also far away (fully immersive experiences). If you don’t understand metaverse, go talk to a gamer or someone younger than age 13. They care more about what their avatars wear than what they wear themselves. Metaverse is just another way we can interact with one another. 

Birçok NFT marketi var. Belirli bir tanesinin en iyisi olduğuna mı inanıyorsun yoksa NFT yaratıcılarına veya koleksiyonerlerine ihtiyaçlarına uygun platformu seçmelerini mi tavsiye ediyorsun?

En çok OpenSea kullanıyorum ama bunun nedeni 1/1’leri o kadar fazla toplamamam. İnsanlar şu anda bazı yıkama işlemleri yapabildikleri için LookRare’ı seviyorlar. Coinbase NFT’nin yaklaşmakta olan platformu için çok heyecanlıyım.

Öte yandan MetaVerse konusu da var. Sence bu daha büyük bir trend olacak mı? İnternette Metaverse’e karşı hatırı sayılır bir nefret var.

Yine, durduramayacağınız bir teknolojiden nefret etmek ne yapar? Herhangi bir yeni teknolojinin artıları ve eksileri vardır, ancak bu, biz insanlar hakkında teknolojinin kendisinden daha fazlasını anlatır. Metaverse hem burada (Decentraland, Somnium Space..) hem de uzakta (tamamen sürükleyici deneyimler). Metaverse’i anlamıyorsanız, bir oyuncuyla veya 13 yaşından küçük biriyle konuşun. Avatarlarının ne giydiğine, kendilerinin ne giydiğinden daha çok önem verirler. Metaverse, birbirimizle etkileşime geçebileceğimiz başka bir yol.

 What would you recommend to someone entering the world of NFT and Metaverse as a creator or collector? For example, a certain platform, terms or techniques that must be researched?

Follow me on Twitter, check out NFTimes. If you have questions, feel free to reach out. I’m always happy to chat or advise.

Bir yaratıcı veya koleksiyoncu olarak NFT ve Metaverse dünyasına giren birine ne önerirsiniz? Örneğin, araştırılması gereken belirli bir platform, terimler veya teknikler?

Beni Twitter’da takip edin, NFTimes’a bakın. Sorularınız varsa, çekinmeden ulaşabilirsiniz. Sohbet etmekten veya tavsiyede bulunmaktan her zaman mutlu olurum.

What do you think awaits us in 2022? For example, might certain limitations be waiting for us? Or we would like to receive your insights for important trends or new developments.

I’m most excited about music and fashion NFTs. Moving to ETH 2.0 will be important. We are in a bear market right now, but probably we’ll see another one. But who knows?! The world is unpredictable; NFT space is high-speed and basically 24/7, so anything could happen. The fast pace-ness of the space makes it both exciting and tiresome. If you are willing to dive in, it’s a pretty fun ride.

Sence 2022’de bizi neler bekliyor? Örneğin bazı sınırlamalar bizi bekliyor olabilir mi? Veya önemli trendler veya yeni gelişmeler için fikirlerini almak isteriz.

En çok müzik ve moda NFT’leri beni heyecanlandırıyor. ETH 2.0’a geçmek önemli olacak. Şu anda bir ayı piyasasındayız ama muhtemelen bir tane daha göreceğiz. Ama kim bilir?! Dünya tahmin edilemez; NFT alanı yüksek hızda ve temelde 7/24 çalışıyor, yani her şey olabilir. Alanın hızlı temposu onu hem heyecanlı hem de yorucu kılıyor. Dalış yapmaya istekliyseniz, oldukça eğlenceli bir yolculuk.

NFTimes’ı buradan takip edebilirsiniz.

You can follow NFTimes here.

this may also interest you / bu da ilginizi çekebilir:

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Daha Fazla İçerik
Karanlıkta bir kurt: Reignwolf!