Yüksek Enerji: 5SOS – CALM

Yalan yok, 5SOS‘un üzerinde uzun süreden beri gelen bir “boyband” etiketi var. Bunda bir aralar One Direction’ın ön grubu olarak çıkmalarının da etkisi var tabii ama 1D elemanları bile kendi yollarını başarılı bir şekilde çizmişken 5SOS’a bu şekilde bakmak haksızlık.

Kaldı ki ben geçtiğimiz yaz 5SOS’a gerçekten kelimenin tam anlamıyla “düştüm”. Gayet güzel bir şekilde kendilerine has; hafif 80’ler sonu 90’lar başı tadında pop rock yapıyorlar.

https://www.instagram.com/p/B-LbAhSn2Ux/

Tabii ki hoşuma giden şey ise; kendileri gibi Avustralyalı olan mega grup INXS‘i bayağı bir andırmaları!

Giyim tarzları, havaları, klipleri derken bu yadsınamaz bir gerçek. Tabii ki bu oldukça hoşuma gidiyor. Üstelik son 1 yıldır aralıksız gerçekten çok kaliteli işler yayınladılar. (Elemanları ayrı ayrı çok yakışıklı bulmamı ayrı bir yazıya bile saklayabilirim ehm…)

Her gün neredeyse 1 single çıkarmalarının ardından CALM karşımızda. Bir önceki albümleri Youngblood gerçekten iyi bir işti, bu albüm artık son atışları olacaktı. Ya bir üst seviyeye çıkacak ya da sıradan işlerle oldukları yerde kalacaklardı.

CALM bana göre hedefi tam 12’den vuran bir albüm.

Albümün yıldızı No Shame. Şarkının 90’lar tadı bir yana, klibinin direkt Soundgarden-Black Hole Sun‘dan esinlenmiş olması zaten kalbimi çalıyor.

Albümün ilk yarısı inanılmaz derecede yüksek. Bunda ilk yarının 1 yıl içinde çıkardıkları tüm single’ları barındırmasının da etkisi var.

Easier seksi bir 80’ler hiti gibi tınlıyor. Tom Morello katkılı (evet yanlış okumadınız) Teeth konserlerde eşlik etmesi eğlenceli bir marş olacaktır.

Wildflower, içinde bulunduğumuz şu karanlık günleri tam anlamıyla güzelleştirecek nitelikte. Old Me, Chainsmokers seven yaşı küçük hayranlarını yakalayacaktır.

Albümün ikinci yarısı maalesef tempo düşüyor ve şimdilik ikinci yarıda beni yakalayan bir parça yok. CALM‘ı kapatan High ise; bizim güzel yumuşak bir iniş yapmamızı sağlıyor.

https://www.instagram.com/p/B8MVvhJHtsV/

5SOS’a, INXS tarzı rock yakışıyor. Bu noktada o kısma daha çok abanabilirler. Hatta abanmalılar. Herkesin birbirine benzer yaptığı bu dönemde 30 yaş altı 4 güzel çocuğun bu denli iyi ve eğlenceli bir iş ortaya koyup bir de üstüne tarz sahibi olmaları gözümde onları daha da kıymetli kılıyor.

Kapağından, bu dönem için yaptıkları fotoğraf çekimlerine dek bayıldığım CALM‘a bir kulak kabartın…

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Daha Fazla İçerik
GÜNEŞLİ PAZARTESİ PLAYLIST’İ