2016’DA KAÇIRMAMANIZ GEREKEN 10 MÜZİK FESTİVALİ

Yazın yaklaştığı şu günlerde (ne derseniz deyin ben hep yazın gelmesi ruhuyla yaşıyorum) aklımda/aklımızda olan tek şey konserler ve festivaller. Aslında konser konusu sürekli olarak aklımda, düşünmediğim tek bir an yok. Hele ki son zamanlardaki durumum düşünüldüğünde… Konsersizlikten uzun süredir kan içmemiş bir vampir, haftalardır taze et yememiş bir zombi ve buna benzer acı durumlardaki başka herhangi bir nesne gibiyim. Ama konumuz şimdi benim konserlerde yaşamımı sürdürmem gerektiği gerçeği değil, bu yılın yani 2016’nın öne çıkan festivalleri.

Gönül isterdi ki yurdumuzda da gelenekselleşmiş, her yıl line-up’ını merakla beklediğimiz festivaller olsun (Aslında bir Rock N’ Coke‘umuz vardı bir nesil için oldukça kült olan ancak o da acı bir şekilde adeta azalarak bitti.)

Halen yaza dair para biriktirmemize motivasyon sağlayacak, yurt sınırları içerisinde gerçekleşecek bomba bir festival duyurusu olmadığından bize de ecnebilerin organizasyonlarına bakıp hayal kurmak düşüyor. Ben tabii bu festivalleri hayal olmaktan yakında çıkarmayı kafaya taktım ancak olur da derseniz ki “Multibabydoll’um, sen boşuna bu kadar yorulma ben senin sponsorunum, önce Coachella’ya git sonra Rock Am Ring’e atıyoruz seni”, siz bilirsiniz. Yapın hatta, bekliyorum. Yaz çocuğuyum ben, doğum günümü buralarda konsersiz harcatmayın.

Neyse efendim konuya geri dönelim, işte 2016 yılında kaçırmamanız gereken 10 müzik festivali:

Yazarın notu: Sevgili festival kunduzları, gidiyorsanız eğer; gitmeden önce buraya tıklayıp müzik festivalleri için hazırladığım şu giyinme rehberine de göz atmayı unutmayın!

Glastonbury (22-26 Haziran 2016)

Meşhur Pyramid Stage.

Gidenlerin rock hacısı olarak kjutsal görevlerini yerine getirdiği, bu satırları yazan şahsın da to do list‘inde tepelerde yer alan, sırf gideceğim diye aklıma Hunter çizme alıp bir Alexa’ymış, bir Kate’mişçesine kombinler yapmayı sokan nadide festival. Ben bu satırları yazdığım sırada henüz line-up açıklanmadı ancak önemli mi? Değil. Sahnede folklör ekibi bile olsa eğleniyor gibi yaparız, hatta direkt eğleniriz!

http://www.glastonburyfestivals.co.uk/

 

Coachella (Nisan 15-17, 2016 ve Nisan 22-24, 2016)

Coachella, ey Coachella duy beni, sana geleceğim, sana varacağım çok yakında. Tüm serzenişlerimi bitirdiğime göre bu mükemmellik abidesi, iki haftanın üstüste iki hafta sonunda gerçekleşen müzik festivalinin sizin, bizim ve özellikle de güneşe hasret ben‘in son zamanlardaki tek ihtiyacı olduğunu belirtmeye gerek yok herhalde.

Ya ben bir festivalde yorulduktan sonra gün batımında şarj olup headlinerlara enerji toplamayı özledim!

Çölün ortasında gerçekleşen bu cennet simülasyonu festivalin belki rahatsız edebilecek tek noktası müzikten anlayan anlamayan herkesin geldiği, (kısaca parası olanın geldiği) sezonun hippie-boho elbise galerilerine malzeme çıkarmak için çok düşünülmüş kombinleriyle salınıp selfie çekilen bir etkinliğe dönmesi olabilir. Ama kedi uzanamadığı ciğere mundar der misali; sanki biz gitsek yapmayacağız? Neyse bu yıl olmadı belki ama önümüzdeki yıllarda mutlaka gideceğim, her saniyede 1 selfie çekmezsem ben de Multibabydoll değilim. Fiyatları 399$ ile 899$ arasında değişen festival bu yıl oldukça sansasyonel. Guns N’ Roses orijinal kadrosuyla birlikte yıllar sonra burada konser verecek ayol, koşun! (İşin bonusu, bir de The Kills konseri var!)

https://www.coachella.com/

 

Rock Am Ring (3-5 Haziran 2016)

Selam Rock Am Ring insanları.

Rock Am Ring konserleri nedense hep ilgimi çekmiştir, zira kimi çok sevsem ya Roskilde ya da Rock Am Ring performansı efsane oluyor. Bu yıl da line-up’ıyla demir yumruğunu masaya vurmuş Rock Am Ring.

Black Sabbath var ayol daha ne olacak! Sevenleri için Red Hot Chili Peppers da var ama onlar da artık iyice David Guetta’ya döndüler, bu yaz her yerde varlar. Tenacious D, Deftones ve Korn diğer öne çıkan isimler. Biletler ortalama 200 Euro civarı.

http://www.rock-am-ring.com/

 

Roskilde Festival (25 Haziran – 2 Temmuz 2016)

Atın beni Roskilde Festival’e, lütfen atın. Ama bakmayın bu kadar çok sevdiğime, üzerlerinde bir Danimarka asaleti dolaştığına falan… Tarihçesi biraz çılgındır (Pearl Jam konserinde çıkan kargaşada 9 kişi ölmüştü) ama festival gibi festival tanımının da hakkını verir. Evet ancak tablonun bu kısmında da Red Hot Chili Peppers ve hatta Tenacious D var. (İçim şişti.) Seveni için Whiz Khalifa da Gaye Su Akyol da (Türk bayraklarını o gün camlara asacağız arkadaşlar unutmayın) mevcut. Döviz rakamı vermekten de sıkıldım, biletler 900-3000 TL arasında değişiyor diyelim ve gidecekleri uğurlayalım.

http://www.roskilde-festival.dk/

 

Lollapalooza (Tarihler: Ortaya Karışık)

Lollapalooza denildiğinde şöyle bir durmak gerek. 90’lı yıllarda düzenlendiği her yılıyla grunge ruhunu ve alternatif kültürü tam manasıyla yansıtabilmiş, müzik dışı aktivitelerden politik ve çevreci grupların bilgi masalarına kadar her şeyiyle diğer festivallerden sıyrılmış bir festivaldir bu. 2000 başlarında güzel bir geri dönüş yaptı ( Bir zaman makinem olsa Audioslave ve Incubus‘lı 2003 tarihli ayağına ışınlanırdım bu festivalin) bu yıl ise 6 farklı ülkede düzenlenecek. Şili, Brezilya ve Arjantin ise öncelikli.(Chicago da var unutmayalım)

Bu gözler geçen yıl Lollapalooza’da Jack White ve Robert Plant’i aynı sahnede göreceğim diye sabaha kadar bekledi. Bye Bitches.

(ah yahu ah geçen yılın Arjantin ayağında Robert Plant ve Jack White aynı sahneye çıkmıştı!?!??)  Noel Gallagher’s High Flying Birds ve Tame Impala öne çıkanlar, bonus olarak Eminem ve Die Antwoord da var. Tüm ayrıntılar ve önümüzdeki günlerde açıklanacak diğer ülkelerin line up’ları için sitelerini ziyaret etmeyi unutmayın. Bilet fiyatları da mis gibi 120 ile 335 $ arası değişiyor.

http://www.lollapalooza.com/

 

Bonnaroo (9-12 Haziran 2016)

Bir adet Pearl Jam var line up’ta. Bir adet PJ. Hani bizim yıllardır bu topraklarda canlı izleyemediklerimizden. Daha da bir şey demeyeceğim. (Şaka bir yana neden bende her yıl PJ sahne alıyormuş gibi bir his var acaba Bonnaroo’da?) Ambiyans güzel, seyirci güzel, belki videolarda bir iki kareye de girer ona buna gösterirsiniz havanız da olur… Bilet fiyatları 349 ile 1.500 $ arasında değişiyor.

Bonnaroo şehri.

http://www.bonnaroo.com/

 

Okeechobee Music & Arts Festival (4 – 6 Mart 2016)

Yahu bir kere festivalin ismine bakın, nasıl tatlı, nasıl güzel, nasıl da topla bavulu sat her şeyini gel diyor. Headlinerları benim için aynı şeyi demese de: Mumford & Sons, Kendrick Lamar ve Skrillex. Fiyatlar 249$ ile 275$ arasında değişiyor. Size çok tatlı demiştim!

http://okeechobeefest.com/

 

Download Festival (10-12 Haziran 2016)

Efsanevi Donington Park‘ta yıllardır gerçekleşen festivalin şimdiye kadar line up’ına  ağzım bir karış açık  bakmadığımı hatırlamıyorum. Bu yıl da şaka gibiler efendim durduramıyoruz, Black Sabbath (!!!), Iron Maiden (!!) ve Rammstein (!) var headliner olarak. Fiyatlar 82 Euro’dan başlıyor.

http://downloadfestival.co.uk/

 

Rock Werchter (30 Haziran-3 Temmuz 2016)

70’li yıllardan beri kusursuz line up’lar yaratmada üstüne olmayan Rock Werchter bu yıl da aklımızı uçuruyor. The Offspring, The Last Shadow Puppets, Red Hot Chili Peppers, PJ Harvey diye uzayıp giden liste beni şahsen gözyaşları içinde bıraktı.

Gözler sahne görsün.

http://www.rockwerchter.be/nl

 

Sziget (10-17 Ağustos 2016)

Listedeki tüm festivallerden çok daha ayrı bir yerde duruyor, en azından konsept olarak. Türkiye’den gelecek olan katılımcılara farklı paketleri de mevcut. Bir öğrenci kafilesiyle giderseniz çok daha fazla eğlenebilirsiniz. 215-249 Euro arasında değişiyor fiyatları.

http://szigetfestival.com/

Gidecek olanlara şimdiden iyi yolculuklar!

 

https://instagram.com/multibabydoll/

https://twitter.com/multibabydoll_

https://www.facebook.com/pages/Multibabydoll/

 MÜŞRA DEMİR

 

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Daha Fazla İçerik
LONDRA’DA EV TUTTUK?! Bu O Kadar Abartılacak Bir Şey Mi?