2023’ün En İyi Albümleri

“İyi bir albüm”ü hala seviyorum. Evet, A.I. çağında bile. Evet sabırsız bir insan olduğum halde. DJ’ler, özel olarak hazırlanmış dinleme deneyimleri (veya 2000’den önce doğanlar için çalma listeleri), hiç bitmeyen single’lar ve sürpriz işbirlikleri… Bunların hepsine de bayılıyorum ama “full bir albüm”ün lezzeti, eğer iyi kurgulanmışsa her zaman benzersizdir.

2021 bence bu açıdan muhteşem bir yıldı, 2022 ise resmen tatsızdı. Şanslıyız ki 2023’te pek çok iyi albümle karşılaştık. André 3000 yıllars sonra yeni bir albümle geri döndü. The Rolling Stones ve Paramore gibi sektörün devleri stüdyoya geri dönerek repertuarlarına çarpıcı yeni albümler eklediler. Ya da yepyeni yıldızlarla tanıştık…

Yılı bitirirken bana göre yılın en iyi albümlerini aşağıda listeledim. Kulaklığı takıp yılı keyifli bir şekilde bitirmenin tam zamanı!

Olivia Rodrigo – GUTS

Neden Bu Listede?: Benim için yeni neslin Alanis Morisette’i olacağını bu albümle kanıtladı.

Albümün En İyi Parçası: Bad Idea Right?

İlk albümüyle büyük bir patlama yapanların ikinci albümde çuvallaması klişesi neyse ki Olivia Rodrigo’yu es geçti. İlk albümü Sour ile genç bir kız olmanın zorluklarını anlatan Rodrigo bu kez GUTS ile “genç bir kadın olmanın zorlukları” üzerine tez yazıyor. Tüm bu evrensel dertleri hepimizin çığlık atarak eşlik edebileceği marşlara çeviren Rodrigo kesinlikle tüm PR süreci de dahil olmak üzere 2023’ün en iyi albümüne imza attı.

Ayrıntılı İncelemesi İçin:

Lil Uzi Vert – Pink Tape

Neden Bu Listede?: Yılın en “farklı” albümü.

Albümün En İyi Parçası: Amped

Sadece benim için değil satış rakamlarına baktığımızda neredeyse herkes için 2023’ün en iyi rap albümlerinden biri. Sırf “farklı” bir konsept denediği için bile bu listenin tepelerinde olmayı hak ediyor. Yer yer Nu-Metal’e selam çakan ve Chop Suey’i benim için orijinalinden daha dinlenebilir hale getiren bu albüm; anime, rock, hiperpop ve öfke arasındaki çizgileri bulanıklaştırıyor.

Ayrıntılı İncelemesi İçin:

Miley Cyrus – Endless Summer Vacation

Neden Bu Listede?: Kraliçenin “tatil” albümü.

Albümün En İyi Parçası: Rose Colored Lenses

Yeni bir Miley Cyrus albümü, “Miley Cyrus’suz bir yıl”dan iyidir diyoruz ve bu albümü seviyoruz. Dürüst olmak gerekirse benim için bundan bir önceki Plastic Hearts albümü tam bir ‘masterpiece’ ve bu albüm bir bütün olarak onun yakınına bile yaklaşamaz. Ama kariyerine ve turnelere ara veren Miley Cyrus’un hayatındaki bu “yolculuğa ara verme” anını çok güzel yansıtan, Flowers gibi mega bir hite sahip olan bu albümü bu listeye almasam olmazdı. Bize 1-2 video klip atıp kendisi ortadan kaybolan Miley’e ekstra kızgınım!

Ayrıntılı İncelemesi İçin:

Barbie the Album by Various Artists

Neden Bu Listede?: 2023 = Barbie.

Albümün En İyi Parçası: Dua Lipa – Dance The Night

Açık konuşalım, 2023’teki Barbie furyası -kendisini kasıp hayattan zevk almayanlar dışında- hepimizin hayatına renk ve eğlence kattı. 2023’ün yıldız filmi çok net Barbie’ydi ve Oppenheimer’cılar bunu günlüğüne ağlayarak yazabilir. Öte yandan filmin PR atakları ya da kendi eğlencesi bir yana; soundtrack albümü de firesiz “aşırı iyiydi”!

Foo Fighters – But Here We Are

Neden Bu Listede?: Wasting Light’tan bu yana -yani son 10 yıldır- çıkan en iyi Foo Fighters albümü.

Albümün En İyi Parçası: Nothing At All

Büyük bir Foo fanı olduğumu artık burayı okuyan herkes biliyordur ancak kötü olan her FF albümüne de kötü demişimdir. Yani son 10 yıldır dediğim gibi… Ancak But Here We Are ile neyse ki Foo Fighters yeniden “güzel ve baştan sona dinlenebilen iyi albüm yapma” yetilerini geri kazanabildi. Keşke bunun için Taylor Hawkins’in aramızdan ayrılışı bir neden olmasaydı… Zaten albüm genel olarak kayıplarımızın ardından hayatı kutlamak ve devam etmek üzerine. Sırf bu yüzden bile ‘özel’.

Ayrıntılı İncelemesi İçin:

Queens of the Stone Age – In Times New Roman…

Neden Bu Listede?: 2024’de dair manifest ritüellerinizde arkadan iyi gider.

Albümün En İyi Parçası: Time & Place

Bu albümün seveni oldu, sevmeyeni oldu. Bazen sırf geri döndükleri için susup minnettar kalmamız gereken durumlar vardır. QOTSA’nın yeni albümü de benim için bu kategoride. Üstelik albüm kötü bile değil. Maalesef muhafazakarlaşan dünya, dinleyicileri bile etkiliyor artık. Tür farketmeden müzik dinleyicilerinin pek çoğu favori müzisyenlerinin her albümde 20 yıl önceki aynı şeyleri tekrar etmesini bekliyor. Bu, dünyada son yıllarda hortlayan nostalji sevme virüsü ile de ilişkilendirilebilir ama o ayrı bir yazının konusu. Şık ve klas bir albüm.

Ayrıntılı İncelemesi İçin:

Troye Sivan – Something To Give Each Other

Neden Bu Listede?: 2024’de dair manifest ritüellerinizde arkadan iyi gider.

Albümün En İyi Parçası: One Of Your Girls

“Something To Give Each Other” için Sivan’ın yarattığı dünyaya daha ilk andan çekilmemek imkansız. Bu albümün yaratıcı özgünlüğü ve neşesi beni hayrete düşürüyor. Albümde her şarkıda görülen mutluluğa bir de tam olarak Y2K club hitleri nostaljisi eklenince bu albüme aşık olmam kaçınılmazdı.

Çoğu zaman sanatçılar alışılagelmiş tarzlarını değiştirdikleri zaman kitlesel eleştirilerle veya hayal kırıklığıyla karşılanırlar. Ancak “Something To Give Each Other, Sivan’ın müziğinde dilediğim her şeyi şimdiden yerine getirdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Şekil değiştirme ve yeniden keşfetme yeteneği her şarkıda mevcut. On parçanın tümü Sivan’ın şimdiye kadar keşfetmediği coşku hissini temsil ediyor.

Metallica – 72 Seasons

Neden Bu Listede?: 2023’te hala iyi müzik yapabildiklerini kanıtlayıp sadakatimizi boşa çıkarmadıkları için.

Albümün En İyi Parçası: Shadows Follow

Daha önce de dediğim gibi; moda, müzik, güzellik gibi endüstrilerin ‘eğlence’ olan özünü unutmamak ve bazen bu kadar gergin olmamak gerek. Metallica ne zaman yeni bir şey yapsa gömmeye hazır olan tiplerin bunu özellikle unutmaması gerekiyor. Metallica sadece sanatsal açıdan değil ticari açıdan da kendi türünün çok ötesinde sonsuz bir başarıya sahip ve 2023 yılında hala bize taş gibi şeyleri maksimum sahne performansıyla verdikleri için bile bunu kutlamamız gerekiyor.

Albüm genel olarak Hardwired’ın B side’ı gibi olsa da dinlemesi oldukça keyifli ve 2024 manifest listesine en üst sıralardan “bir Metallica konserine gitmek” maddesini koyduran cinsten.

PinkPantheress – Heaven Knows

Neden Bu Listede?: Tam bir 2000’ler kraliçesi.

Albümün En İyi Parçası: True romance

PinkPantheress The Guardian ile yakın zamanda yapılan bir röportajda “Herkesin biraz tükenmiş ve üzgün hissetmesini istedim” diyor. Aynı röportajda ilk şarkılarını ve en büyük hiti olan “Boy’s A Liar”ı “saçmalık” olarak nitelendiriyor. Başka bir röportajında hüzünlü şarkılar yazma tuzağından çıkmak istediğinden bahsediyor. Bütün bunlar, PinkPantheress’in gözden kaçan bir şekilde son derece komik olduğu ve ne zaman ciddi, ne zaman şaka yaptığını söylemenin zor olduğu bir çizgiye götürüyor. Tüm bunları yatak odasında tek başına, drum&bass ile evinin yatak odasında başlatması, gözümde her şeyi daha da etkileyici hale getiriyor.

Blur – The Ballad of Darren

Neden Bu Listede?: Blur olduğu için.

Albümün En İyi Parçası: Barbaric

Bu albüm “Asla kaybetmeyeceğini düşündüğüm o duyguyu” kaybetmek, aynı zamanda yaşlanma üzerine bir inceleme olarak da görülebilir, çünkü Blur’un tümü 50’li yaşların ortalarına geldi bile. Albarn uzun süredir Melankoli Tepesi’nde yaşıyor ve her şeyden önemlisi The Ballad of Darren’ın neşeli rock’çılardan ziyade daha çok sonbahar baladlarıyla sıcak, hüzünlü bir havası var. Bu “tarz” benim hiçbir zaman favorim olmadı. Ama objektif açıdan bakacaksak, bu amacını en iyi şekilde yerine getiren “o hüzünlü” albüm.

The Kills – God Games

Neden Bu Listede?: Hala kendi oyunlarının zirvesinde olduklarını gösterdikleri için.

Albümün En İyi Parçası: New York

Altıncı albümlerine God Games ismini vermelerine rağmen The Kills bu albümde hayatın manevi gizemlerine dair cevaplar sunmuyor. Hatta onları aramıyorlar bile. Bir zamanlar idolüm olan Alison Mosshart ve gitarist Jamie Hince hala alaycı ve yaramazlar. Özlerini şimdiye kadarki en uyumlu temayı içeren güçlü, odaklanmış bir albümde kullanıyorlar. Benzinle ıslanmış rock müziklerini yeni sesler ve daha kapsamlı şarkı yazımı ile genişletmenin yollarını bulmaya devam ediyorlar.

2023 yazındaki öngörülerim için>>>

Playlist: Benim 2023’te en çok dinlediğim şarkılar:

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Daha Fazla İçerik
Vogue, 9 Buçuk Hafta’yı yeniden çekerse…